Cilt Bakımı

Yüzdeki Lekeler Nasıl Geçer?

Yüzdeki lekeler nasıl geçer

Yaşlanmaya bağlı olarak ya da güneş ışınlarının verdiği zararlardan dolayı yüzde lekeler oluşabilmektedir. Bu yüzdeki lekeler dış görünümünüzü etkilediği gibi birçoğumuzun ortak cilt sorunları arasında karşımıza çıkmaktadır. Peki yüzdeki lekeler nasıl geçer? Cilt sorunlarından olan yüz lekelerine doğal yollarla çözüm bulmak için, Kadınlive cilt bakımı editörleri olarak yüz lekeleri giderici maskeler ve önerileri hakkında bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Ciltte oluşan lekeler genelde, doğru kullanılmayan kozmetik ürünler, güneş ışınları ve sivilcelerin sıkılması ile meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra, yüzde kahverengi lekeler oluşabilir. Sebep ne olursa olsun, yüzdeki lekeleri doğal bitkisel yollarla ve kaliteli cilt bakım ürünleri ile kurtulabilirsiniz. Ciddi derecede cilt lekeleri sorunları olanlar için farklı tedavi yöntemleri vardır, lazer tedavisi, cilt üst katmanın soyulması gibi yöntemlerde etkili olabilmektedir.

Yüzdeki lekeler neden oluşur?

 • Cilt renginin bozulması ile beraber yüzde kahverengi noktalar meydana gelmektedir. Bu genelde yaşlanma nedeniyle ortaya çıkan lekedir.
 • Güneşe çok fazla maruz kalındığında zararlı ışınların cildinize verdiği hasarla birlikte yüzünüzde lekeler oluşabilmektedir. Buna güneş lekeleri diyebiliriz.
 • Kalitesiz, kozmetik ürünleri cildinize zarar verdiği gibi belirli bir zamandan sonra ciltte ciddi sorunlara davetiye çıkarabilmektedir.
 • Yüzde oluşan sivilcelerin elle oynanması ya da sıkılması durumunda yüzde lekeler meydana gelebilmekte.

Yüzdeki lekeler nasıl giderilir?

 • Güneşten korunmak için, dışarıya çıkarken güneş kremleri kullanmalısınız. Bu sayede cildiniz güneş lekelerine karşı korumalı olur.
 • İçerisinde bulunan C vitamini, hidrokinon, retinol ve azelaic gibi gibi antioksidan bakımından zengin cilt bakım kremleri kullanabilir ve yüzdeki lekeleri azaltabilirsiniz.
 • Limonun açıcı özelliğinden faydalanarak yüzdeki lekeleri giderebilirsiniz, içerdiği sitrik asit özelliği ile limon lekeler üzerinde ağartıcı bir etki yaratır. Limonun suyunu sıkarak yüzünüzdeki lekelere direk olarak sürün ve cildinizde kurumasını bekleyin. Daha sonra nemli bir havlu yardımı ile yüzünüzü temizleyin. Bu yöntem genel olarak küçük yüz lekeleri gidermede etkili olacaktır.
 • Cildimizdeki lekeler, özel olarak üretilen kozmetik kremler ve doğal cilt bakım maskeleri ile giderilebilmektedir.
 • Cilt lekeleri için lazer leke tedavisi uygulanabilmektedir. Bu tedavi yöntemi ise, cildin üst katmanı soyularak cildin yenilenmesidir. Bu tedaviden sonra cilt zaman içerisinde kendini yenileyerek iyileşir. Hızlı bir çözüm yolu olarak lazer leke tedavisi deneyebilirsiniz. Fakat her şeyin doğalı makbuldür.

Şimdi hazırladığımız ciltteki lekeler için doğal bakım maskeleri nelerdir? Bu maske tariflerine hep birlikte bir göz atalım;

Yüzdeki lekeler için maske tarifleri

Malzemeler:

 • yarım tatlı kaşığı limon suyu
 • yarım tatlı kaşığı su
 • yarım tatlı kaşığı üzüm sirkesi

Yüz lekeleri maskesinin hazırlanışı:

Yukarıdaki listede bulunan tüm malzemeleri bir araya getirerek iyice karıştırın, daha sonra elinize bir pamuk parçası alarak karışımı dairesel hareketlerle yüzünüzdeki lekelere sürün. Yaklaşık olarak 30 dk. bekleyerek yüzünüzü su ile yıkayın.

Yüz lekeleri maskesi hakkında:

Bu leke maskesini haftada 1 kez düzenli bir şekilde uyguladığınızda zaman içerisinde lekelerin azaldığını göreceksiniz.

Yüzdeki sivilce lekeleri için maske

Malzemeler:

 • İki tatlı kaşığı süt
 • Yarım tatlı kaşığı bal
 • Bir adet yumurta beyazı

Yüz lekeleri maskesinin hazırlanışı:

Bir kabın içerisine yumurta beyazı koyun ve köpürene kadar iyice çırpın, ardından listede bulunan diğer malzemeleri ekleyerek karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz yüz maskesini cildinize uygulayıp 10 dk. bekleyin sonrasında ise, soğuk suyla cildinizi yıkayarak temizleyin.

Yüz lekeleri maskesi hakkında:

Bu maskeyi, dört günde bir olmak üzere toplamda üç ay kadar kullanım sonrasında, yüzdeki sivilce lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Diğer maske tariflerimiz için yazmış olduğumuz sivilce lekeleri ve cilt lekeleri hakkındaki doğal maske tariflerimize bakabilirsiniz:

Lekeler nasıl önlenir?

Yüzünüzde ya da diğer cilt bölgelerinizdeki lekeleri gidermek için ilk olarak lekelerin ne olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Cilt lekeleri ya da sivilce izleri için farklı birçok yöntemle birlikte bakım kremleri bulunmakta. Eğer ciltte ciddi derecede cilt lekelenme sorunları varsa, hiç zaman kaybetmeden bir doktora görünmenizde son derece fayda vardır.

Yüz lekeleri için cilt bakım kremleri

Erica lekeler için cilt bakım kremi: Cildinizdeki lekeleri giderme konusunda oldukça etkili olan bu krem son derece iyi sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Bu leke kremini uygularken günde bir kez olarak kullanmalısınız.

Pakface lekeler için cilt bakım kremi: Cilt rengini açarak zamanla ciltte oluşan lekeler gideriyor. Bu leke giderici kremde günde bir kere olarak uygulanmalıdır.

Natura house white perfection lekeler için cilt bakım kremi: Bu cilt bakım kremi içerdiği doğal malzemeler olan C vitamini sayesinde ciltteki lekelerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Bu kremin kullanımı ise, üç hafta kullandıktan sonra cildiniz altı hafta dinlendirmelidir.

Sinoz lekeler için cilt bakım kremi: Bu bakım kremi cilt lekeleri yanı sıra yüzdeki çiller, güneş lekeleri ve sivilce izleri geçirmek için kullanılan bakım kremidir.

Isis pharma unitone lekeler için cilt bakım kremi: Ciltte oluşan kahverengi lekeler ve yaşlanma belirtileri ile ortaya çıkan cilt lekelerinden kurtulmanıza yardımcı olan bakım kremidir. Bu cilt kremi cildin rengini dengeler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu