Güzellik

Tarihteki İlk Güzellik Yarışması

Tarihteki İlk Güzellik Yarışması

Argos gemisi müzik Tanrısı Orfe’nin müziği eşliğinde tüm heybeti ile Çanakkale boğazından geçerek Marmara denizine girer. Gemiden yükselen etkileyici müzik deniz perilerinin dikkatini çekmiştir.

Su yüzüne çıkmaları yasak olmasına karşın bu büyüleyici namelerin sahibini görmek için su yüzüne çıkarlar. Yarı bellerine kadar suyun dışında olarak gemiye eşlik ederler. Bu sırada gemideki seçkin savaşçı Pele deniz Tanrıçası Thetis’i görür ve ona aşık olur.

Tanrıça bu aşka karşılık verir, hemen evlenmeye karar verirler. Bu ikilini düğününe kıskançlık Tanrıçası Eris dışında tüm Tanrı ve Tanrıçalar davet edilir.

Tanrı ve Tanrıçalar

Elma…

Düğünün ilerleyen saatlerinde davetsiz misafir Eris ortaya çıkar masalardan birine altın bir elma atar. Elmanın üzerinde ‘en güzel için’ yazılıdır.

Tüm kadınlar ellerini elmaya uzatırlar, ortalık bir anda karışır. Duruma Zeus el koyar ve en güzeli seçmek için bir jüri kurulmasını emreder. Jüri üç güzel seçer bunlar, Zeus’un eşi Hera ve kızları Athena ile Afrodit’tir.

Kararının büyük kargaşaya neden olabileceğini düşünen Zeus bu işi kabul etmez ancak bir tavsiyede bulunur.

İlk Kıskançlıklar…

En güzel kadını ancak Truva kralı Priamos’un oğlu Paris’in seçebileceğini söyler, bunun üzerine Paris düğün alanına getirilir ve üç güzelden birini birinci seçmesi ve altın elmayı ona vermesi istenir.

Her güzel, güzel seçilirse Paris’e neler vereceğini söyler: Hera Asya ve Avrupa kıtalarının sahipliğini, Athena Turuvalıları Aka’lar üzerinde egemen kılmayı, Afrodit ise eş olarak kendisinden sonra en güzel kadını vermeyi vaat ederler.

Yarışma başlar Hera bulutlardan yapılma şeffaf tül giysisi ile tüm dişiliğini sergileyerek Paris’in önünden geçer. Tanrıça Athena sert mizacına uygun olarak ketum ve son derece kapalı bir tavırla geçişini yapar.  Altın sarısı saçlarını dalgalandırarak ve kıvrak bir yürüyüşle Paris’in tam önünden geçerken üzerindeki kuşağı fırlatır atar muhteşem vücudu herkesin büyülenmiş bakışları arasında ortaya çıkar.

Hera

Paris’in Seçimi

Altın sarısı saçlar ve muhteşem vücut Paris’i de büyülemiştir. Paris diğer yarışmacıların kızgın ve kıskanç bakışları arasında altın elmayı Afrodit’e uzatır.

Böylece evrenin ilk güzellik tanrıçası Afrodit verdiği sözü tutar ve kendisinden sonra en güzel kadın olduğunu ilan ettiği Isparta Kralı Menelaos’un karısı güzeller güzeli Helen’i Paris’e sunar ve onunla kaçmasını sağlar. Bu olay sonucunda başlayacak savaş Paris’in ülkesi Truva’nın yıkımına neden olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu