Cilt Bakımı

Sivilce Lekeleri İçin Maske

Sivilce lekeleri için maske

Sivilce, kadın-erkek fark etmeden birçoğumuzun ortak cilt sorunları arasındadır. Özellikle ergenlik dönemine geçiş sırasında daha çok ortaya çıkan akne, sivilce ve sivilce lekeleri gibi problemler birçok farklı nedenlerden ötürü meydana gelebilmektedir. Sivilce oluşumunun başlıca sebepleri ise, hormonal değişimler, ergenlik, hamilelik ve stres sıkıntıya bağlı olarak da sivilce sorunları ile karşılaşılmaktadır. Cilt sorunlarından olan sivilce lekeleri için maske uygulayarak, cilt lekeleri azaltabilir ve sivilce izlerinden kurtulabilirsiniz.

Sivilce lekeleri nasıl geçer, bu cilt lekelerinden kurtulabilmek için, sivilcelerinizi sıkmayın ve oynamayın, genel olarak sivilce yağlı ve karma cilt tiplerine sahip olan kişilerde gözlemlenmektedir. Yüzünüzde sivilce lekeleri oluştuysa dikkat etmeniz gereken önemli bir hususta güneş ışınlarına karşı korumasız bir şekilde maruz kalmayın ya da güneş altında çok fazla durmayın. Bu uyarılarımızdan sonra, Kadınlive cilt bakımı ekibi olarak sivilce lekeleri için maske tarifleri paylaşmak istiyoruz.

Sivilce neden oluşur?

Sivilce, kullandığınız kozmetik ürünler, ilaçlar ve tükettiğiniz gıdalardan dolayı vücudunuzun alerjik reaksiyonu sonucunda belirli bölgelerde sivilcelenme oluşabilmektedir. Bu tip cilt sorunlarında alerjik reaksiyon ortadan kaldırıldığında vücutta oluşan sivilceler kendiliğinden iyileşebilir. Ancak bazı cilt tipleri sivilce oluşmasına oldukça meyilli olabilmekte, bu ciltler genellikle karma cilt tipi ve yağlı cilt tiplerinde gözeneklerin tıkanmasıyla birlikte oluşan iltihaplanma sonrası sivilce oluşumu gerçekleşmektedir. Bu tip cilt sorunlarında kişisel bakım, hijyen gibi konulara son derece önem vermeniz gerekmektedir. Sivilce sorununuz ciddi boyutlarda ise, kesinlikle bir dermatoloğa gözükmeniz de fayda var.

Sivilce lekeleri için maske

Sivilce ve sivilce izlerinden kurtulmak istiyorsanız, evde doğal yöntemler kullanarak sivilce lekeleri için maskeler hazırlayabilir ve lekelerden kurtulabilirsiniz. Listeler halinde sıraladığımız bu sivilce maskeleri, ciltte oluşacak sivilceleri önlediği gibi, cildi yatıştırma ve sivilce izleri geçirme özelliklerine sahip doğal maskelerdir. Yüzünüzdeki sivilceleri kurutan ve iyileşmesine yardımcı olan maskeler cildinizin yağ oranını da dengelemeye yardımcı olmaktadır. Şimdi hep birlikte sivilce maskelerine bir bakalım ne dersiniz?;

01. Sivilce lekeleri için bal ve limon suyu maskesi

Sivilce Lekeleri İçin Bal ve Limon Maskesi

Malzemeler:

 • İki yemek kaşığı bal (süzme)
 • Bir yemek kaşığı limon suyu

Maskenin hazırlanışı:

Doğal süzme balı, bir kabın içerisine koyarak hafif şekilde ısıtın, daha sona balın içerisine limon suyunu ilave edin ve güzelce karıştırın. Elde ettiğiniz karışımın ilk anki sıcaklığı geçtiğinde yani ılık bir şekilde yüzünüze sürün ve yaklaşık olarak 15 dk. yüzünüzde bekletin. Süre bitiminden sonra, yüzünüzü soğuk su ile bol bol yıkayarak temizleyin.

Sivilce maskesi hakkında:

Balın içerdiği yumuşatıcı ve nemlendirici özelliği, limonun ise leke açıcılığı sayesinde cildin nem oranını dengelerken, sivilce lekelerinin hafifleyerek azalmasına yardımcı olur. Maskeyi 2 veya 3 gün ara ile 1 ay kadar bu sivilce maskesine devam edin. Düzenli bir şekilde kullandığınızda yüzünüzdeki sivilce lekelerinin azaldığını göreceksiniz.

02. Sivilce kurutucu papatya maskesi

Sivilce Kurutucu Papatya Maske Tarifi

Malzemeler:

 • Papatya (doğada mevcut)

Maskenin hazırlanışı:

Doğadan topladığınız bir miktar papatyayı iyice yıkayarak temizleyin, daha sonra elinize alacağınız kaşık ya da çatal gibi bir parçayla papatyayı ezerek yüzünüzün tamamına sürün, yaklaşık olarak 15 veya 20 dk. bekledikten sonra yüzünüzü soğuk su ile iyice temizleyin.

Sivilce maskesi hakkında:

Papatya, içerdiği papain olarak bilinen enzim sayesinde yüzde ya da başka bölgelerde oluşan iltihapları kurutur ve irin oluşmasını engeller. Papatya maskesi cildi nemlendirir ve  ciltte oluşan sivilceleri kurutarak yok eder. Bu maskeyi düzenli olarak uyguladığınız taktirde sivilcelerin giderek azaldığını göreceksiniz.

03. Sivilceleri yok eden bal ve tarçın maskesi

Sivilceleri Yok Eden Bal ve Tarçın Maskesi Tarifi

Malzemeler:

 • İki yemek kaşığı doğal bal (organik)
 • Bir çay kaşığı toz tarçın

Maskenin hazırlanışı:

Organik balla birlikte bir çay kaşığı toz tarçını birbiriyle iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı tüm yüzünüze uygulayın yaklaşık olarak 20 dk. bekledikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayarak temizleyin.

Sivilce maskesi hakkında:

Bal içerdiği yumuşatıcı ve nemlendirici sayesinde, tarçın ise anti bakteriyel özelliği ile ciltte iltihap oluşumunu engelleyerek sivilcelere karşı son derece etkili bir savaş verir, bu maskeyi haftada 1 kere uygulayabilirsiniz, ilk kullanımda sivilce lekelerine karşı etki gösterecektir.

04. Sivilce izleri için elma sirkesi toniği

Sivilce İzleri İçin Elma Sirkesi Toniği

Malzemeler:

 • Bir bardak demlenmiş ve soğutulmuş yeşil çay
 • Bir bardağın dörtte biri elma sirkesi

Maskenin hazırlanışı:

Yeşil çay ile elma sirkesini birbirine karıştırın ve daha sonra soğuması için buzdolabına koyun. Elde ettiğiniz bu karışımı günlük olarak 2 veya 3 kere pamuk yardımı ile sorunlu yüz bölgelerinize sürün.

Sivilce maskesi hakkında:

Bu tonik maskelerin dışında cildinizi canlandıran ve dinlendiren bir toniktir. Ayrıca sivilce lekelerini geçirmede etkili rol oynamaktadır. Elma sirkesi hijyen sağlayarak cilt rengi açıcı konusunda etki gösterirken, yeşil çay ise antioksidan özelliği sayesinde sivilcelerin oluşumunu engeller. Bu rahatlatıcı ve ferahlatıcı tonik karışımının etkisi hemen görebilirsiniz.

05. Sivilce giderici bal ve çilek maskesi

Sivilce Giderici Bal ve Çilek Maskesi Tarifi

Malzemeler:

 • İki çay kaşığı doğal bal (organik)
 • Üç adet çilek

Maskenin hazırlanışı:

Çilekleri ezin ya da rendeleyip püre yapabilirsiniz. Püre veya ezdiğiniz çileğin üzerine balı ilave ederek karıştırın elde ettiğiniz karışımı yüzünüzün tamamına sürerek 20 dk. bekledikten sonra ılık su ile yıkayarak temizleyin.

Sivilce maskesi hakkında:

Çilek içerdiği salisilik asit sayesinde ciltte sivilce oluşumunu engeller. Genişleyerek tıkanmış gözeneklere de etki eden çilek cilt lekeleri sorunlarında etkili bir açıcı özelliği vardır. Bal ise cildi yumuşatır bu iki birleşince sivilce lekelerine karşı etkili bir maskeye dönüşmektedir. Bu maske haftada 2 kere uygulandığında 1 ayın sonunda sivilce izlerinin azaldığını ve cilt gözeneklerinin sıklaştığına şahit olacaksınız.

06. Sivilce lekeleri için karbonat maskesi

Sivilce Lekeleri İçin Karbonat Maskesi Tarifi

Malzemeler:

 • Bir çorba kaşığı karbonat
 • Bir miktar soğuk su

Maskenin hazırlanışı:

Su içerisine karbonatı atarak macun kıvamı alana kadar karıştırıyoruz. Daha sonra elde ettiğimiz bu karışımı dairesel hareketlerle yüzümüzün tamamına masaj yaparak sürün. Yaklaşık olarak 15 dk. beklettikten sonra yüzünüzü soğuk ile yıkayarak temizleyin.

Sivilce maskesi hakkında:

Karbonat içerdiği antiseptik özelliği sayesinde sivilce oluşumu ve sivilceli bölgelerdeki iltihaplanmayı kurutur. Ayrıca dermabrazyon özelliğiyle ciltteki ölü derileri atılmasında ve cildin kendisini yenilemesine yardımcı olur. Bu maskeyi haftada 1 olmak üzere tekrar ederek, sivilce lekeleri ve sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Bir diğer cilt bakımı konumuz da sizlere Cilt Lekeleri İçin Maske başlıklık yazımız yine cilt sorunları ile lekelere doğal çözümler sunan maske tarifleri vermiştik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu