Fotogaleri

Stok Fotoğrafçılığı ve Depositphotos

Modern dünya modern insandan birçok şey talep ediyor. Gidilemeyen yerleri, görülemeyen olayları belgelemek ve paylaşmak, insanların beğenisine sunmak ise fotoğrafçı için olduğu kadar izleyici için de büyük bir haz. Fotoğraf çekmek birçoğumuz için gerçek bir tutku. Birkaç kare için ulaşılması güç dağlara tırmanan, mağaralara inen, kimselerin bilmediği köylere ve mahallelere kadar dünyanın çeşitli uçlarına giden çok sayıda fotoğrafçı var. Ama; aslında iyi fotoğraf için çok uzaklara gitmeye gerek yok, günlük yaşamda kareler yakalamak, kendi bakış açınızı yansıtmak günümüzde her zamankinden daha kolay. Yakalanan anların insanlık tarihinde daha önce görülmemiş bir boyutta ve kolaylıkta insanlığın beğeni ve hizmetine sunulması ise günümüz teknolojisinin bir armağanı ve modernliğin ironisi.

Akıllı telefonlar bir yana, büyük servetler ödemeden harika işler çıkarabileceğiniz son derece gelişmiş fotoğraf makineleri ve lensler satın alabilirsiniz. Dahası, DSLR makine sahiplerinin çoğunun makinesini otomatik modda kullandığını biliyor muydunuz? Biraz ileri gitmek isterseniz deklanşör hızı, ISO ve diyafram açıklığı değerlerinin ne ifade ettiğini ve bunları ışığı nasıl kullanacağınızı birkaç günde öğrenebilir ve hemen pratik yapmaya başlayabilirsiniz. Tek ihtiyacınız biraz gözlem gücü, biraz yaratıcılık, biraz tutku ve biraz zaman. İşte, harika işler çıkarmaya hazırsınız. Eminim ki bulunduğunuz mahalleden bile çıkmadan harika pozlar yakalayabilirsiniz! Peki bütün bu pozları ticari bir değeri olabileceğini biliyor muydunuz? Nasıl mı? Stok fotoğrafçılık.

stok-fotograf
1911 – Belçika, Solvay Konferansı (Stok Fotoğraf)

Aslında, stok fotoğrafçılığın tarihi yirminci yüzyıl başlarına kadar uzanıyor, ama yıldızının parladığı an internetin yaygınlaşmasına denk geliyor. Daha önceleri fotoğraf başına binlerce dolar ödenen fotoğrafları artık Depositphotos gibi servisler aracılığıyla birkaç kuruşa hatta bazen bedavaya elde etmek, onları ister duvarınıza asmak, ister yapacağınız broşürde kullanmak, isterseniz yeni yazdığınız kitabınıza kapak yapmanız bile mümkün. Sadece fotoğraf değil, grafik, vektör ve videoların da paylaşıldığı ve dünyanın her yerinden ulaşılabilen dev bir pazar yeri olarak düşünebilirsiniz burayı.

stok-fotograflar

Peki nedir bu stok fotoğrafçılık?

Yapımcı, tasarımcı ya da üreticinin ürünlerini sergilediği bu buluşma noktası sayesinde yetenekli yapımcılar, grafik tasarımcılar ve sanatçılar işlerini diğer profesyonellerle paylaşıyor. Görseller, arandıklarında kolayca bulunabilmeleri için alakalı etiketlerle, sanatçıları tarafından paylaşılıyor. Elli milyondan fazla görsel; reklamlarda, broşürlerde, makaleler ve ürün ambalajları gibi çeşitli yayın ve reklam amaçlı faaliyetlerde kullanılmak üzere satın alınabiliyor. Royalty-Free altındaki farklı lisans kategorileri (Standart ve Gelişmiş) sayesinde kullanım alanına göre ücret alınıyor.

fotograf-tasarimlari-stoklar

Stok fotoğraf, grafik, illustrasyon vektör ve videoların kullanım alanı yukarıda belirtilenlerle sınırlı değil, yeter ki görsele ihtiyacınız olsun. Ürün yelpazesinin genişliği gerçekten şaşırtıcı: yemeklerden spor aktivitelerine, klasik arabalardan ünlülere kadar dünya çapında profesyonel ve yarı profesyonel işlere web sitesi ve akıllı telefon uygulaması sayesinde kolayca ulaşabilir, bu kişilerin işlerini satın alabilir, onları destekleyebilir ve işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Size ne istediğinizi bilmek kalıyor. Üstelik Türkçe dil desteği sayesinde anadilinizde arama yapabiliyorsunuz.

Depositphotos aslında bir acente, yani tek taraflı çalışmıyor. Bu pazar yerinde kendi dükkanınızı açabilir, işlerinizi paraya çevirebilirsiniz. Stok fotoğrafçılıkta rekabet güçlü olsa da, bu sizi korkutmasın. Piyasada hala açık olan birçok alan var. Kısa bir araştırma sonucu bunu rahatlıkla görebilirsiniz. Profesyonel bir yaklaşımla harika işler çıkarabilir ve bunları web sitesi ve Clashot isimli uygulama sayesinde dünyanın hizmetine kolaylıkla sunabilirsiniz.

Görsel içeriğin rahat dolaşımı ve uygun fiyatları sayesinde dijital dünyanın potansiyelini kullanmak artık herkesin elinde. Yerinizi alın, kendi potansiyelinizi ortaya çıkarın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu