Cilt Bakımı

Cilt Neden Kırışır?

Cilt neden kırışır?

Cilt kırışıp, yaşlanması neden oluyor? Kadınlive editörleri olarak kaleme aldığımız bu konu birçok insanın ortak sorunları arasında. Cilt kırışması ve yaşlanması hakkında biraz konuşalım istedik.

Cilt temeline baktığımızda hücre döngüsünün hızıyla doğru orantıda yaşlanmakta, dolayısı ile doğduğumuz günden itibaren cilt yaşlanmaya başlamış demektir. Bir yaşına girmiş bir bebek bile bir yıllık güneş görmüşlük, çevresel kirlilik maruz kalmak, beslenme bozukluğu ve uyku düzeni gibi bozukluklar cildimizi etkilemekte. Cilt tabi ki kendisini yenilemektedir, cildin kendini yenileme hızı 25 ve 30 yaşlarından sonra yavaşlamaya başlayarak yaşlılık belirtileri ortaya çıkmaya başlar.

Yüzün üst bölgesi, mimik kaslarının kullanılmasıyla birlikte doğru orantıda yaşlanır. Yaşınız kaç olursa, olsun göz kısımlarında, alında ya da kaşların arasında kırışıklık meydana gelebilmektedir. Fakat bu kırışıklık çizgileri yaşımız ilerledikçe iyice belirginleşmeye başlamaktadır. Dolayısı ile kırışıklıkları engellemek için botox yaptırmak doğru bir seçim olabilir.

cilt neden kırışır

Yüzün orta bölgelerdeki doku çökmeleri ve yumuşamaları ile bağlı olarak da yaşlanma görülmektedir. Bu bölgelerdeki bağ dokusunun sıklığını ortaya koyan maddeler ise, hyaluronik asit içeren jölemsi sıvılar ve yağ dokularımızdır. Bu tarzdaki kayıpları azaltabilmek için değişken bir şekilde kilo alıp, vermemeniz gerekmektedir.

Kadınlarda hamilelik dönemlerinden sonra premenapoz ve menapoz, gibi dönemler kayıplar sıklıkla rastlanmaktadır. Bu bölgeyi gençleştirmek veya iyileştirme çabası göstermek yerine koyma tedavileri tercih edilmesi doğru olacaktır. Dolgu malzemeleri ya da kendi yağımızdan elde edilen kök hücreleri bu amaç için kullanılmakta.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Artık yaşlanıyoruz nede olsa yıllar güzelliğimizi alıp gidiyor elimizden ne yapabilirizki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu