Diyet Listesi

Yeşil mercimek zayıflatıyor

Yeşil mercimek zayıflatıyor

Sağlıklı bir beslenme için kuru baklagiller olmazsa olmazlar arasındadır. Özellikle de bir tanesi her yönü ile şifa kaynağıdır. Bağırsakların düzenli çalışması, zayıflamak ve bağışıklık sisteminizi daha güçlü hale getirmek istiyorsanız sürekli “yeşil mercimek” yemelisiniz.

İç hastalıkları uzmanı Doktor Ayşe Kaya yeşil mercimek hakkındaki bilgileri şöyle açıklıyor;

yeşil mercimek zayıflatıyor mu?

01. En İyi bitkisel protein kaynaklarından biridir

Besinlerde ısı etkisi denilen bir etki vardır ve bu etki metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Böylece kişiler daha kolay kilo verir.

02. En iyi bitkisel karbonhidrat kaynaklarından biridir

Yani vücut için gerekli en kaliteli şekerdir. Kişiler rejim yaparken aldıkları kalori miktarını azaltırlar. Yeterli besini almadıkları için halsizlik ve yorgunluk gibi birçok problem yaşarlar. Eğer yiyecekleri salatanın içerisine 2 kaşık haşlanmış yeşil mercimek eklerler ise bu problemlerle karşılaşmadan kilo verebilirler.

03. En iyi lif kaynağıdır

Lifler bitkilerin hücre duvarları üzerinde oluşmuş olan bileşenlerdir. Yeme ile mideye alındıklarında şişerler ve orada bir doluluk oluştururlar. Böylece insanlar daha az açlık hissi yaşarlar ve aç kalmadan kilo verebilirler.

04. Mercimek bağırsaklarda giderken bağırsak hareketlerini arttırır

Metabolizması hızlı olan kişiler daha sağlıklıdır ve diğer kişilerden çok daha kolay zayıflarlar.

05. Mercimek bir fitoöstrojendir

Yani vücut içerisinde kısmi olarak östrojen görevi yapar. Özellikle de kadınlar menopoz döneminde iken daha rahat geçirmelerine yardımcı olur. Meme ve rahim kanseri gibi hormon etkili hastalıkların oluşmasını engeller. Fakat bu yeşil mercimeğin bu hastalıkların tanısı konulmadan tüketilmesi gerekir. Tanısı konduğunda östrojen attırdığı için daha farklı sorunlara neden olabilir.

06. Potasyum oranı oldukça yüksektir

Potasyum oranının yüksek olması tansiyonu düşürecektir. Özellikle kiloya bağlı olarak tansiyon rahatsızlığı yaşayanlara daha iyi gelecektir. Hem tansiyonları düşerken hem de zayıflayacaklardır.

07. Kolesterol içermez

Protein değer sıfır olduğu için kolesterol hastaları rahatlıkla kullanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu