Anne & Çocuk

Çocuk Okula Nasıl Hazırlanır?

Çocuklar okula nasıl hazırlanır?

Tatilde olan eğitim öğretim hayatı öğrenciler için start alıyor. Okul öncesinde ve birinci sınıfta okuyacak olan öğrencilerin okula başlama zamanı geldi.

Okulların açıldığı bu dönemde en çok merak edilen soru; çocuk okula nasıl hazırlanır? Bunun beraberinde çocukta okul korkusu nasıl yenilir, çocuk nasıl okula gitmeye ikna edilir, okul korkusu ile nasıl baş edilir gibi sorular da akılları kurcalıyor. Bu problemlerle baş etmesi gereken anne ve babaya düşen görevlerin neler olduğunu ve tatil sonrasında oluşan rehavetin nasıl atılabileceğini Uzman Psikolog Yegan Sasık ile öğrenin.

Hangi yaşta olursak olalım, bir süreliğine de olsa yaptığımız tatilin ardından işe veya okula başlamakta zorlanırız. Özellikle küçük yaşta olan çocukların anneye alışması, bol bol oyun oynaması, zamanının kendine kalması tatili oldukça cazip hale getiriyor. Ancak her sene Eylül ayında büyük yada küçük farketmeden, yaşı gelen her çocuk, isteyerek yada söylenerek okula başlamak zorunda kalıyor.

Hal böyleyken anaokulu veya ilkokula başlayacak öğrencilerin ebeveynlerini, çocuklarının okula alışamayacakları endişesi sarıyor. İşte size bu dönemi en kestirme yoldan nasıl atlatabileceğiniz konusunda birkaç çözüm…

çocuğu okula hazırlamak 1

Çocuğunuzu okula kayıt ettirirken, okula alışma evresi için yapılan oryantasyon çalışmaları ile ilgili mutlaka bilgi edinin. Artık özel yada devlet farketmeden her okulun, çocuğun okula rahat alışmasını sağlamak için özel programları bulunuyor. okul yöneticileri ve öğretmenlerden bu konuda yardım alın.

Oryantasyon yapıldığı dönemde öğretmenleri çocuklarınızın sizi araması ve çok ağlaması durumunda sizlere kolay bir şekilde ulaşabilmek için okulun yakınında bulunmanızı yada okulda olmanızı isteyebilirler. Bu nedenle iş saatlerinizi yada günlük programlarınızı buna göre ayarlayın. Çocuğunuz eve geldiğinde okulla ilgili sohbet etmekten kaçının. Bu sayede “okula gitmek istemiyorum” cümlesini duymamış olursunuz.

çocuğu okula hazırlamak 2

Çocuğunuz okula başlamadan önce mutlaka ona okulu gezdirin. Boş olduğunuz vakitlerden bir gün ayarlayarak çocuğunuzu okulun sınıflarından tuvaletlerine kadar mutlaka gezdirin ve okulu tanımasını sağlayın. Bu onun okula alışması ve okuldan korkmaması için çok önemli bir adımdır.

Çocuğunuzun okulda sıkıntı yaşamaması için beslenme ve temizlik konularında kendi kendine yetebilmesini sağlayın ve kesinlikle siz müdahale etmeyin. Artık büyüdüğü konusunda onu cesaretlendirin.

çocuğu okula hazırlamak 3

Çocuğunuzun uyku düzenini, tatilin son aylarında okul saatlerine göre ayarlamaya çalışın. Okul için yapacağınız alışverişleri mutlaka çocuğunuzla birlikte yapın ve keyifli vakit geçirmeye çalışın.

çocuğu okula hazırlamak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu