Saç Bakımı

Saç Boyası Alerji Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Saç boyası alerjisi nedir, belirtileri nelerdir ve nasıl bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Saç boyası kullananların alerji reaksiyonuna karşı neler yapılmalı ve bitkisel çözüm yöntemlerini Kadınlive Kadın ekibi olarak kaleme aldık. Kadın veya erkeklerinde pek çok sıklıkla kullandığı saç boyaları, kimi zaman saçlardaki beyazları kapatmak için kimi zaman da saç rengini değiştirerek farklı bir havaya bürünmek isteyenler saçlarını boyamakta. Saç boyalarında çok fazla renk seçeneği olması boyanın ilgi görmesinin en başlı sebepleri. Saçlarını boyayan çok insan olduğundan dolayı, saç boyası alerjisi çok fazla görülmekte olduğunu belirtmek yanlış bir ifade olmaz.

Saç boyasının alerji yapmasının genel sebebi ise bağışıklık sistemin farklı alerjilere karşı tepki göstermesidir. Alerjiye yol açabilecek maddeler kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Sabun, koku, parfüm gibi ürünlerde bazı kişilerde alerjen yaratabilirken kimileri de nikel ve metal gibi takılara kullandıklarında ciltleri deforme olur. Bazı insanlarda ise şeftali, çilek gibi meyveler yediğinde her yerinde kızarıklık ve kaşıntı meydana gelmektedir. Alerji insandan insana değişiklik göstermektedir.

Bazı kişilerde de saç boyaları alerjiye yol açmaktadır. Saç boyası alerjilerinde, saçlarınızı boyadıktan sonra 2 – 3 gün sonra kaşıntı, kızarıklık, cilt tahrişi, şişlikler ve su toparlanması gibi alerjik reaksiyonlar görülebilmektedir. Bu tarz alerjik vakalar bazen uzun süreden sonrada ortaya çıkmaktadır. Genelde saç boyası alerjisi profesyonel bir şekilde uygulama yerine evde kendi kendinize boyadığınız saçlar sonuncunda görülebilmektedir.

Saç boyalarının içerisinde bulunan kimyasal maddeler PPD veya PPDA adlı kimyasallar saçlarını boyatmış veya boyayan kişilerde ortaya çıkan alerji reaksiyonun sorumlusu olan PPD genellikle kalıcı saç boyalarında bulunmaktadır. Saç boyasında yer al PPD saç tellerinden saç köklerine kadar hatta saç derisine kadarda etki eden madde proteinlerle zenginleştirilerek oldukça çok güçlü bir etkiye sahiptir ve hızlı bir şekilde saç telleri, kökleri ve deriye nüfuz eder. Bu özelliklerinden dolayı PPD alerjik reaksiyonu tetikleyen, yabancı madde haline gelir.

Alerjiye neden olabilecek saç boyalarında bulunan diğer maddeler ve kimyasallar ise özellikle kahverengi saç boyaları içerinde bulunan kobalt maddesidir. Saç boyası ile saçlarınızı önceden boyayıp alerji sorunu yaşamamış olsanız dahi, bu durum saç boyalarına karşı alerjiniz yok anlamına gelmez. Saç boyası alerjik reaksiyonuna tepki verme riskinizin olduğunu bilmelisiniz. Sürekli ve devamlı aynı saç boyasını ve ürünlerini kullanıyor olmanız bile bu durumu değiştirmeyeceğini aklınızda bulundurun.

Saç Boyasının Alerji Belirtileri Nedir?

Saç boyasının alerjik reaksiyonun en belirgin özelliği, kontakt dermatit adlı verilen kaşıntı, kızarıklık ve pullanmış döküntüler görülmektedir. Özellikle de kaşıntı ve döküntü saç çizgilerinde, yüz, kulak, göz kapakları ve boyun gibi bölgelerde ortaya çıkmaktadır. Hatta ensede bile görülebilmekte olan bu saç boyası alerjisi kontakt dermatit sonuncunda yüzünüzde ciddi anlamda şişkinlikler bile meydana getirmektedir.

Saç boyası alerjisi nadiren de olsa saç derisinde kızarıklıklar görülmektedir. Saç derisi kalın olduğundan dolayı, saç boyası alerjisi saç derilerini etkileme konusunda çok fazla görülmemektedir. Saç boyası alerjisinin belirtisi genel olarak saçınızı boyadıktan sonra 2 veya 3 gün sonra ortaya çıkabilir. Saç boyası ile alerjik reaksiyon gördüğünüzde bu belirtilerin ve alerjinin iyileşmesi kısa sürede gerçekleşmez bu durum haftalarca sürebilmektedir.

Saç Boyası Alerji Tedavisi ve Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Saç boyası alerjisi ve bunu önlemek için, vücut yapınızın neye karşı alerjisi var bunları tespit etmelisiniz. Alerjiye neden olan maddeyi biliyorsanız içeriğinde o maddeden bulunmayan saç boyası ürünleri kullanarak saçlarınızı sorunsuz ve alerjiye yakalanmadan boyamanız mümkündür. Sizlere yukarıda saç boyaları içerisinde bulunan PPD maddesi hakkında bilgi verdik. Bunun dışında saç boyalarında alerjik reaksiyona sebebiyet verebilecek farklı kimyasallarda bulunabilir. Böyle durumlar kişiden kişiye değişmektedir.

Saç boyasının alerji yapmasında kullanılan tedavi yöntemlerinden birisi de kortikosteroid kremler, bu tarz kremleri uzun süre kullanmanız yan etkileri bulunan bu kremleri doktorunuza danışarak kullanmalısınız. En doğrusu alerjik reaksiyonun belirtileri ortaya çıkmaya başladığı anda doktorunuza başvurmanızda büyük önem var. Saç boyalarına karşı hassas cildiniz varsa öyle gelişi güzel ilaç, kullanmanız sizin için sıkıntılı ve sakıncalı olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Kremin yeterli gelmediği ciddi alerjik reaksiyonlarda ilaç tedavisi ile desteklenmesi gerekebilmektedir.

Kimyasal maddeler içeren saç boyaları ile saçınızı boyamak yerine doğal saç boyası ürünlerini tercih edebilir veya kullandığınız saç boyasının içerisinde PPD maddesi içermeyen saç boyası kullanmanız alerjik reaksiyona karşı alabileceğiniz tedbirlerdendir. Saç boyalarının ambalajlarında yer alan ‘içindekiler’ kısmını okuyup inceleyin ve PPD içermediğine emin olarak alın. Özellikle de bilinmiş ve kaliteli markaları tercih edin.

PPD maddesine karşı alerjiniz ortaya çıkarsa hemen bir doktora giderek buna benzer diğer maddelere karşı alerjiniz olup olmadığına dair test yaptırabilir ve en kısa sürede önlemini alabilirsiniz. Ayrıca bu tarz maddeleri içeren ürünlerden uzak durmaz gerektiğini bilirsiniz. Saç boyalarını çok küçük yaşlarda kullanmaya başlamış iseniz alerjik reaksiyon riskiniz de çok yüksek olacağını unutmayın. Kalıcı boyalar kullanıyorsanız uzun vadede bu boyalar saçlarınızı ve saç köklerini zayıflatarak, yıpranmasına sebep olur.

Bir önceki yazımız olan Kırpık Kısa Saç Modelleri adlı yazımızda kısa saç ve kırpık kesilmiş saç modelleri hakkında detaylı bilgiler vermiştik.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Ben dört gün önce KOLESTON natural saç boyasını kendim uygularım su an felaket allerji oldum ve ım kimseye ravsiye etmem kesinlikle

  2. Saç derim çok hassas ve alerjik bu sebeple kullanacağım her ürüne dikkat etmem gerekiyor dökülmem başladığında çok araştırdım ne kullanabileceğimi doğal keratin ile karşılaştım dip bakımı için belli kısımlarda deneyerek başladım kullanmaya patentli keratin dip bakımı için çok iyi geldi bana yıpranmalar için de aldım şimdi ondan da çok memnunum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu