Evlilik

Dünyadan En İlginç Düğün Gelenekleri

Hepimiz kendi kültürümüzün düğün geleneklerini ezbere biliriz. Ama dünyada ki değişik düğün adetlerinden haberdar mıyız? 5 farklı ülkenin düğün geleneklerini sizler için derlerdik. Şüphesiz bu geleneklerin hepsi sizi çok şaşırtacak, kimisi ise güldürecek. İşte bahsettiğimiz ilginç düğün gelenekleri

01. İsveç

Eğer hayatınızı birleştirmeyi planladığınız kişi İsveçli ise kıskançlığınızdan kurtulmaya şimdiden başlayın. Sebebini merak mı ettiniz? İsveçlilerin adetlerine göre düğün esnasında makyajını tazelemek için damadın yanından ayrıldığında düğünde ki bütün kadınlar damadı öpebilirler. Bu ilginç gelenek halen devam etmekte üstelik fakat tahmin edersiniz ki gelinlerin sınırlarını aşırı zorlamakta.

düğün geleneği 1

02. İrlanda

İrlanda’nın ilginç geleneği ise fiziksel olarak zorlayıcı niteliktedir. Gelenek şöyle ki evlenen çift dans ediyorlarken gelin kesinlikle ayağını yerden kaldırmamalı kesin olarak yerde tutmalıdır. İrlandalı dansçılar da özellikle buna inanırlar ve gelin ayağını bir kez olsun yerden kaldırdığı takdirde kötülük perileri çifti hep kötülüğe sürükleyecektir.

düğün geleneği 2

03. Çin

Şimdiye kadar duyduğunuz bütün ilginç gelenekleri unutun ve Çin’in Tujia bölgesinde halen devam etmekte olan bu düğün geleneğine kulak verin. Bu bölgenin evlenmeye karar veren gelin adayları düğünlerine bir ay kala her gün günde bir saat aralıksız ağlamaya başlıyorlar. On gün sonra bu ilginç geleneğe gelinin annesi de katılıyor, bir on gün sonra da gelinin büyük annesi hep beraber ağlıyorlar. Bir ayın sonunda ailede bulunan tüm kadınlar gelinin etrafına toplanıp ağlamaya başlamış oluyorlar. Tüm kadınların birleşen ağlama sesleri bir sevinç gösterisi olarak karşılanıyor.

düğün geleneği 3

04. Fransız Polinezyası

Bir değişik düğün geleneği de Fransız Polinezyası’nda mevcut bulunmakta. Bu ilginç geleneğe göre gelin hanımın yakın akrabaları yüz üstü yere uzanıyorlar sonrasında evlenen çift nikah masalarına bu akrabalarının üzerine basarak ilerliyorlar.

düğün geleneği 4

05. Hindistan

Bir ilginç düğün geleneği de Hindistan’dan “JootaChupai/Ayakkabı Saklama” adı verilen gelenek. Bu geleneğe göre damat evet demeden önce mutlaka ayakkabılarını çıkarır gelin ailesinin görevi de bu ayakkabıları saklamaktır. Ama gelinin ailesi ayakkabıları saklamasın diye de damat tarafı büyük bir uğraş verir.bu tatlı çekişme yıllardır her düğünde yaşanır.

düğün geleneği 5

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu