Moda

Dünyanın En Pahalı Elbiseleri, Kıyafetleri

2021-2022 Dünyanın En Pahalı 10 Kıyafet, Abiye, Elbiseleri

Zaman zaman, bazı şeyler hakkında sadece binli rakamlar değil milyon dolarlık miktarlar duyuyoruz. Bu pahalı şeyler bazen bir elmas yüzük, araba veya bir yat olabiliyor. Daha önce milyon dolarlık elbiseleri hayal ettiniz mi? Size imkansız gelebilir fakat bu elbiseler gerçekten çok pahalılar. Bazı elbiseler dünyada nadir bulunduğu için yüksek fiyatlara satılıyor. Bazıları ise elmas ve diğer pahalı taşlarla süslendiği için değerleri çok yüksek oluyor. Bu yazımızda dünyanın en pahalı 10 elbisesini, değerlerini ve tasarımcılarını araştırdık. Dünyanın en pahalı giysileri nasıl, Bu elbiseler hangi malzemelerden yapılmış, tasarımcıları kim, değerleri ne kadar, kimler giymiş vb. tüm soruların cevapları için buyrun:

10. Princess Diana’nın Elbisesi – $125,000

Princess Diana Emanuel dress 1986 July

Princess Diana dress

Princess Diana için özel tasarlanan en iyi ve eşsiz elbiselerden biridir. Bu elbise en iyi tasarımcılardan biri olan Catherine Walker tarafından tasarlanmıştır. Ayrıca Princess Diana için binlerce elbise tasarlayan Catherine, onun toprağa gömülerken ki siyah elbisesini de tasarlamıştır. Diana, ipek şifondan yapılan bu elbiseyi sadece iki kez giymiştir: Bir kez 1989 yılı Londra “Miss Saigon” operası galasında diğer sefer ise 1997 Cannes film festivalinde. Elbisenin yaklaşık değeri $125,000 ‘dır.

9. Swarovski “Dirndl Dress” – $127,000

Swarovski “Dirndl Dress
image

Almanya’da yapılmış ve ilk defa 2006 yılında Münih’de görünmüştür. Elbisenin tasarımında Ortaçağ’dan esinlenilmiş ve korse kullanılmıştır. Elbise, Swarovski kristalleri ile süslenmiş ve yaklaşık değeri $127,000’dır.

8. Ginza Tanaka’dan Altın Gece Elbisesi – $245,000

Golden evening dress by Ginza Tanakaплатье Ginza Tanaka

En etkileyici akşam elbiselerinden biri olan transparan altından yapılmış bu elbisenin tam ağırlığı 1.1 kg ve tahmini değeri $245,000’dır.

7. Ginza Tanaka’dan Altın Paralı Elbise – $267,948

gold dress

Japon kuyumcu Ginza Tanaka’nın en pahalı ikinci elbisesi, 15.000 Avustralya altın parası kullanılarak yapılmış ve yaklaşık 10 kg ağırlığındadır. Bu elbise 2007 yılında Tokyo moda haftasında gösterilmiş ve tahmini değeri $267,948’dır.

6. Marilyn Monroe’nun “Doğum Günü” elbisesi – $1.3 Milyon

the personal property of marilyn monroe the happy birthday mr president dress 4JL7

Listemizde 1 milyon doları geçen değeri ile 6. sırada yer alan bu elbise Amerikan tasarımcı Jean-Louis Berthaulto tarafından 1961 yılında tasarlanmıştır. Amerikan Başkanı John F. Kennedy’nin doğum günü kutlamasında Marilyn Monroe için oluşturulmuş ve kendisine de çok yakışmıştır. Elbise, elmasa benzeyen bir çok ışıltılı pullarla dekore edilmiştir. Gerçek değeri $12,000 olmasına karşın bir müzayedede $1.3 milyona satılmıştır.

5. Maria Grachvogel’nin Değerli Elbisesi – $1.8 Milyon

Maria Grachvogel’s precious dress

Bu elbise 2000’den fazla elmasla süslenmiş ve yine elmaslarla süslü bir ipek korse kullanılmıştır. İlk kez Maria Grachvogel’nin moda gösterisinde sunulmuştur. Yaklaşık değeri 1.8 milyon dolardır.

4. Debbie Wingham’dan Siyah Elmas Elbise  – $5.5 Milyon

Worlds most expensive dress unveiled11

Bu elbise İngiliz moda tasarımcı Debbie Wingham tarafından yapılmış ve Kiev moda gösterisinde sunulmuştur. Elbise, 1000 tane siyah ve beyaz elmasla süslenmiş ve yapımı yarım sene sürmüştür. Maliyeti 5.5 milyon dolardır.

3. Scott Henshall’nın Elmas Elbisesi – $9 Milyon

Diamond dress by Scott Henshall showbiz amazing spider man 2 premiere samantha mumba 3
images12    images1   showbiz amazing spider man 2 premiere samantha mumba 5

3000’den fazla elmasla süslü ve örümcek ağı şekilleri kullanılan bu elbise oldukça hafiftir. İrlandalı şarkıcı ve sinema oyuncusu Samantha Mumba bu elbiseyi 2004 yılında ‘Örümcek Adam’ filminin galasında giymiştir. Maliyeti 9 milyon dolardır.

2. Debbie Wingham’nın Abaya Elbisesi – $17.6 Milyon

1916360186 1363980375

Resimde gördüğünüz bu ‘abaya’ ya da müslüman elbisesi olarak dünyanın en pahalı elbisesi, diğer elbiseler arasında ise dünyanın en pahalı ikinci elbisesi olarak listemizde yer alıyor. Bu abaya İngiliz tasarımcı Debbie Wingham tarafından Dubai’de tasarlanmış. Elbise 2000 siyah ve beyaz elmasla süslenmiş ve en önemlisi Dünyada az rastlanan, nadir bulunan bir kırmızı elmas da kullanılmış. Ayrıca altın da eklenmiştir.

1. Nightingale of Kuala Lumpur – $30 Milyon

Nightingale of Kuala Lumpur
Samoe dorogoe v mire plate Nightingale of Kuala Lumpur 30 mln

Ve karşınızda 30 milyon dolar değeri ile Dünyanın en pahalı elbisesi: Daha önce böyle bir rakam duydunuz mu? Tabiki hayır, bu elbise Faiyzali Abdullah tarafından tasarlanmış. Yapımında şifon, tafta, saten ve 70 karat bir elmas ve Swarovski kristalleri ile süslü ipek kullanılmış. 2009 yılı “STYLO Fashion Grand Prix KL” festivalinde gösterilmiştir.

Son olarak benim favorimi sorarsanız tercihim Marilyn Monroe’dan yana. Bunda kendisinin zerafeti ve güzelliğinin payı yüksek.
marilyn monroe marilyn monroe 35587386 500 505

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu