Diyet Listesi

Maydanoz Suyu İle Zayıflama, Maydanoz Neye İyi Gelir?

Maydanoz Suyu İle Zayıflama

Maydanoz, bilinen en iyi ödem söktürücüdür. Bu yüzden zayıflamak isteyenlerin de ilk tercihidir. Gerek maydanozun doğal tüketilmesi gerekse maydanoz suyu ile zayıflama konusunda her diyet listesinde bir detay görülür.

Bir demet maydanozun saplarıyla birlikte kaynatılmasıyla elde edilen suyun aç karnına içilmesi, gün içinde sık sık tüketilmesi, idrar yollarını harekete geçirir ve bu yolla ödem atılmasını sağlar. Günlük 1 litre maydanoz suyu içilmesi, bunun düzenli hale getirilmesi, ödem attırmak için birebirdir.

Ancak hamilelerin kesinlikle bu kürü uygulamaması gerekmektedir. Aksi halde düşükler ve kanamalara neden olabilir.

Maydanoz Suyu Neye İyi Gelir

Maydanoz suyu birçok derde iyi gelen şifalı bitkidir. Maydanozun nelere çok iyi geldiğini sıralayacak olursak başlıca şöyledir;

  • İdrar söktürücü özelliği vardır,
  • Öksürük ve sinüzit gibi hastalıklara iyi gelir,
  • Midede bulunan gazın dışarı atılmasına yardımcı olur,
  • Göz sağlığına iyi gelir,
  • Yaşlanmaya karşı cildi besler,
  • Kansere karşı iyi gelir,
  • Kilo vermenize yardımcı olur,
  • Kalp sağlığına iyi gelir,
  • Böbrek sağlığına iyi gelir,
  • Ağız kokusunu giderir.

Maydanoz Suyunun Faydaları

Tiroit hormonunu dengeleyen ve bir C vitamini kaynağı olan maydanoz, kilo sorunu olanların en büyük kurtarıcısıdır.

Düzenli beslenen bir insan, diyetine maydanozu eksik etmemelidir. Taze olarak tüketilebilir ve yemeklere atılabilir. Bağırsak çalıştıran ve idrar söktüren maydanoz, aşırı tüketilmemesi gereken bir yiyecektir.

Maydanoz Suyu Zararları

Birçok kişi maydanoz suyuyla zayıflama konusunda çekimserdir. Çünkü maydanoz bazı ilaçlarla etkileşime geçerek, kanda pıhtı oluşumuna neden olur. Bu durum da oldukça tehlikelidir.

Kan basıncının düşmesi ve baş dönmesi gibi birçok etkisi olan maydanoz gebe kadınların kesinlikle uzak durması gereken bir bitkidir. Maydanoz suyu gebe kadınlarda düşüğe neden olabilir.

Maydanoz Suyu Kürü Nasıl Hazırlanır?

Maydanoz sapları bu konuda size yarımcı olacaktır, 8 tane maydanoz sapını az miktarda su ile blender’dan geçirip üzerine 2 yemek kaşığı kadar limon suyu ilave edin. 1 hafta boyunca maydanoz suyu limon kürünü sabahları tüketin. Hazırladığınız karışım 1 hafta sonra bittiğinde tekrar tarifi 1 hafta daha tekrar edin.

Maydanoz saplarını ince ince kıyın, üzerine 4 su bardağı su ilave ederek haşlayın. Bu karşımı günde 2 su bardağı kadar tüketmeniz fazla yağların yakılmasına yardımcı olacaktır. Bu maydanoz kürünü 15 gün kadar uygulayın ve ardından 1 hafta kadar ara verin ve yine tekrar edin. Bu işlem sonuncunda ayda 4 kilo kadar zayıflayanların olduğu söylenmektedir.

Maydanoz ile zayıflama için en önemli etkenlerden biriside spor’dur bu zayıflama sürecinizi hızlandıracaktır. Maydanoz vücutta bulunan suyu azaltır ve dolayısı ile sizin suya ihtiyacınızı artırır bu nedenle gün içerisinde bol bol su tüketmelisiniz. Maydanoz C vitamini bakımından diğer sebzelere göre daha zengindir.

Maydanoz Suyu İle Zayıflayanlar

Araştırma ve söylentilere göre maydanoz suyu kullananlar, ilk ay içerisinde etkisinin olduğunu dile getirmektedirler. Maydanoz kürü bel, basen ve göbek bölgelerindeki yağların yakılmasında oldukça etkilidir. Zayıflamak ve verdiği kiloları geri almamak isteyenlerin maydanoz kürünü düzenli bir şekilde kullanması gerekir.

Kimler Maydanoz Suyu Tüketmemeli?

Hekime danışmadan kullanmaması gereken kişiler kronik hastalığı olanlar ve hamilelerdir. Onun dışında herkes bu sağlıklı bitkiyi abartmamak kaydıyla tüketebilir, detoks olarak kullanabilir.

Blenderda elma, limon ve bir miktar suyla karıştırıldığında detoks içeceği olarak tüketilebilir ve oldukça etkili bir toksin atıcı görevi görür.

Maydanoz Kullanımı

Her insanın kilosu, bünyesi ve beslenme alışkanlıkları farklıdır. Bu yüzden kullanım dozu konusunda net bir yanıt vermek güçtür.

Her şeyin azı karardır ve fazlası zarar verir. Bu yüzden sağlıklı beslenmek isteyenler öncelikle salatalarda ve kahvaltı öğünlerinde bu ürünü kullanabilir. Ancak zayıflamak için maydanoz kullanımı abartıldığında böbreklere ciddi hasar verebilir.

Bu yüzden günlük 1 litreyi aşmamanız gerekecek ve değişik yeşil detoks seçenekleri de deneyerek maydanoz kürleri yapmanız işinize yarayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu