Diyet Listesi

Fit ve sağlıklı kalmanın 5 Kuralı

Fit ve sağlıklı kalmanın 5 kuralı

Fit ve sağlıklı bir vücut sahip olmayı sanırım herkes ister, o halde yeme alışkanlığınızı değiştirmeniz ve biraz da egzersize ağırlık vererek hayal ettiğiniz o fit vücuda sahip olabilirsiniz. Kadınlive kadın ekibi olarak fit vücut için 5 farklı kuralı sizler için yazdık. Şimdi gelin bunlara bir göz atalım.

Yediğinize içtiğinize dikkat ederek daha ve egzersiz yaparak istediğiniz gibi hem sağlıklı, hem de fit bir vücut yapısına sahip olabilirsiniz. Kahvaltıdan mutlaka protein tüketmenizi sizleri önemli bir unsur olarak yemeniz gerektiğini hatırlatıyoruz.

01. Kahvaltınız’da protein tüketin

Protein tükettiğiniz takdirde tokluk hissiniz artacak kaslarınıza güçlenecektir vücudunun son derece izinde kalarak kahvaltıda tüketeceğiniz protein açlık krizlerinin de mutlaka önüne geçecektir. Yağlı atıştırmalıklara ve karbonhidrata yönelmenizi de engelleyerek daha az kalori almanıza yardımcı olacaktır.

Proteini yüksek miktarda tüketirseniz öğünler arasında yüzde 30 daha hızlı çalışmasını sağlayarak tamamen destek olacak bir gün olacaktır.

02. Pratik ve sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun

Mutlaka yanınızda sağlıklı atıştırmalıkları bulundurmanız gerektiğini unutmamanız gerekmektedir. Öğünler arasında bazen açlık krizleri oluşmaktadır. Bu durumdan kurtulmak için yanınızda mutlaka atıştırmalıklar bulundurmayı ihmal etmeyin badem, fındık, haşlanmış yumurta, elma, portakal, mandalina gibi taze mevsim meyvelerini uzun süre tok kalmak için mutlaka yemelisiniz. Bu unsurlara dikkat ederek sizlerde sağlıksız gıdalardan uzak kalabilirsiniz.

03. Sebze pişirin

Birçok kişi tarafından fazla sevilmeyen bir yiyecek kategorisine giren sebzeler her öğünde tüketilmesi gereken önemli yiyecekler arasında bulunmaktadır. Sebze yemekleri yemeği istemiyorsanız yapacağınız örneklerin içine karıştıra bilecek olduğunuz Otlar salataların içine karıştıracağım çeşitli sebzeler renklendirebilirsiniz sebze tüketimine alıştığınız takdirde hazır gıda gibi zararlı yiyeceklerden de uzak kalma imkanına sahip olabilirsiniz.

04. Tam tahıllı yiyecekleri öğünlerde tüketin

Elimizden geldikçe katkı maddesi içermeyen yapay maddelerden arındırılmış olan yiyecekleri yemeye dikkat edin beyaz ekmeği sofranızdan mutlaka kaldırarak tahıllı ekmeklerde kepekli makarnalarla sabah kahvaltılarınız da öğle atıştırmalıklar anında yulaf gibi yiyecekleri tüketerek lif kaynağı olan tam tahıllı ürünleri tercih etmelisiniz ciddi derecede tokluk hissi vererek daha uzun süre tok kalmanızı sağlayarak birçok alıştırdığın sağlıksız ürünlerden uzak kalabilirsiniz.

05. Severek yediğiniz yiyecekleri tüketin

Tükettiğimiz kahvenizin yanında çikolata yemek istiyorsanız ya da akşam yemeğinde hazır gıda tüketmek istiyorsanız güzel bir tatlının hayaliyle yanıp tutuşuyor sanız yemek istediğiniz yiyecekleri tamamıyla hayatınızdan çıkartmayın. Canınız çok ciddi derecede bunlardan yemek istiyorsa porsiyonlarınıza dikkat edebilir egzersiz yaparak açıp kapatabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu