Diyet Listesi

Fitness nedir? ve faydaları nelerdir?

Sağlık kelimesinin anlamı “uygun, form, sağlık, uygunluk” demektir. Fitness çeşitli spor hareketlerinin birleşiminden oluşan spor türüdür.

Diğer spor dallarından farklı olarak fitness’de temel amaç vücuttaki tüm kasları aletle veya aletsiz tek tek çalıştırarak elastikleştirmek ve biçime düşürmektir. Neredeyse, tüm spor dallarında fitness’le alakalı spor hareketleri var. Çünkü her spor dalında ağırlıklarla yerine getirilen spor hareketleri var.

Fitness öyle bir spor türüdür ki, onunla uğraşırken yapılan hareketler her kişinin kendi vücudu ve YA’nın göre farklı olur. Her yaştaki insan fitness’le meşgul olabilir, ama fitness’e başlamadan önce uzman tarafından onun yaşına, sağlık durumuna uygun olan spor hareketleri belirlenmelidir. Çünkü bir takım spor hareketleri bazen insana zarar verebilir. Örneğin, ödünde taş olan insan ayaklarını düz tutarak vücudunu hızlı şekilde sağa ve sola hareket ettiren bir spor yaparsa, kısa süre içinde onun ödünde sancılar başlayacaktır vb.

Fitness’le uğraşmak hiçbir zaman geç değil, hatta 55 yaşında da fitness’e başlayabilirsiniz. Yine vurguluyorum ki, esas olan odur ki, uzman ile birlikte uygulamanız.

Sağlık vücuda form veren sporlardan biraz farklıdır. Fitness’le en birinci sağlıklı olmak için uğraşıyorlar. Sağlık sırasında kaçmak, pedal sarmak gibi kalori sarf eden ve yağ yakan hareketler yapılıyor. Bunların da sayesinde kaslar çok da büyümez. Onlar sadece esnekliğini restore eder ve estetik güzellik elde ederler.

Fitness’le meşgul olmadan önce bir takım kurallara uymak gerekir. Örneğin, ona uygun giyim giyilmeli, uygun spor ayakkabısı giyilmelidir. Uzmanın verdiği programa riayet edilmelidir. Çeşitli travmaların yaranmamağı için fitness’e başlamadan önce ısınma hareketlerini yapmak gerekir. Fitness’le uğraşırken bunu düzenli olarak yapmak gerekir. Bununla birlikte sağlıklı beslenmek da zorunludur. Sağlıklı gıda fitness’le uğraşanlar için çok önemlidir. Bu, fitness’in en temel adımlarından biridir.

Yukarıda belirttim ki, fitness’le sürekli uğraşmak gerekir. Gelin, bakalım fitness’le sürekli meşgul olmanın hangi olumlu yönleri var. Mütemadiyen fitnessle uğraşmak bize ne kazandırır?

– Verimliliği artmış akciğer ve sağlıklı şekilde işleyen bir kalp;
– Verimli bir şekilde kilo vermek;
– Kemiklerin güçlenmesi;
– Sağlıklı cilde sahip olmak;
– Uzun ve sağlıklı bir yaşam;
– Beyin gelişimi ve düşünme yeteneğinin artması;
– Olumlu bakış açısı;
– İlişkide güç;
– Kendine saygı (psikolojik olarak);
– Normal ve rahat bir uyku;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu