Diyet ListesiSağlık

Her Gün 200 Kalori Azaltmanın En Kolay Yolu ve Uykunun Önemi

Her gün 200 kalori azaltmanın en kolay yolu ve uykunun önemi!

Nasıl kaloriyi azaltabiliriz her gün 200 kalori azaltmak kalori vermenin azaltmanın en kolay yolu ne? Kalori verme en basit şekilde nasıl olur? Kilo vermek için kalori miktarını azaltarak başlayabiliriz. Nasıl zayıflayabiliriz? Basit teknikler zayıflamak kalorinizi azaltmak yakmak.

Biz kadınların kilo konusunda çok takıntılı olduğumuzu bilmeyen yoktur herhalde. Bir kaç kilo aldığımızda moralimiz bozulur ve yemeden, içmeden kesiliriz. Eski formunuza kavuşmak için bir çok yöntem denersiniz. Bu yöntemler bazen işe yarar, bazen de hüsranla sonuçlanır. Birazdan açıklayacağım yöntem belki sizi zayıflatmayabilir ama şuan ki halinizi korumanızda yardımcı olabilir.

Bayanlar, daha az yemek zorunda kalmadan kalori vermek kulağa hoş geliyor değil mi? Daha az yemeden her gün 200 kalori azaltmanın bir yolu varmış ve bunun çok da zor bir şey olmadığını söylesem. Hem istediğimiz yemekleri yiyoruz tabi abartmadan hem de kilo veriyoruz. Eğer kilo alıyor ve bunun kaynağını bilmiyorsanız yastıklarınızı kontrol etmelisiniz. Yani uyku düzenimizi gözden geçirmeliyiz!

Peki Nasıl Kalori Azaltacağız? Az Yemeden Formumuzu Koruyabilir miyiz? Uyku Düzeni

Yeni yapılan iki araştırmaya göre her gece sadece yarım saat az uyku ya da düzensiz uyku alışkanlıkları olan insanların, günde fazladan bir bagel (ABD, Kanada ve Birleşik Krallık’ta yaygın olarak tüketilen mayalı hamurdan yapılmış kalın ve halka şeklinde bir ekmek çeşidi) yemeye eşdeğer kalori ve kilo almaya yol açabileceği açıklandı.

İlk araştırma 5 Mart tarihinde Dallas Amerikan Kalp Derneği toplantısında sunuldu. Penn State Üniversitesi’nden araştırmacılar, ortalama geceleri yedi saat uyuyan 17 yaş ortalaması olan gençler üzerinden uyku verileri analiz edildi. Geceleri normalden bir saat fazla ya da daha az uyuyan gençlerin her zamankinden yaklaşık 201 kalori, 6 gram yağ ve 32 karbonhidrat daha fazla aldıkları görüldü.

Bazı araştırmacılar ise daha az uyuyan gençlerin o gün belki kanepede ellerinde aperatiflerle daha fazla zaman harcayabileceğini düşünüyor. Ayrıca düzensiz uyku nedeniyle hormonların daha sık çalışacağı ve gençlerin daha aç olacağını mümkün kılabilir.

İkinci araştırma ise Katar, Doha Weill Cornell Tıp Koleji’nden. Araştırmacılar, 522 diyabet hastasıyla çalıştı. Bu hastalardan üç gruptan birine: Diyet, egzersiz ve iyi bakım uygulandı.

Yatağına Zamanında Gitmelisin

Çalışmanın başında hafta boyunca yeterli uyku alamayanlar, alanlara göre obeziteden yüzde 72 daha fazla zarar gördü. Altı aylık araştırmayla birlikte onların obez olması ve kan şekerini kontrol sorunları daha da fazlaydı.

Sadece yarım saat kaçırılan uyku ilginçtir hafta içi katılımcıların ölçümlerinde bu ağırlık ve diyabetik sorunları tetiklemek için yeterli oldu. Bir yıllık takip sonunda, her gün 30’ar dakika uyku borcu birikmiş kişilerde obezite ve insülin riski sırasıyla yüzde 17 ve yüzde 39 oranında arttı. Bu araştırma San Diego Endokrin Derneği’nin yıllık toplantısında sunuldu. Penn State çalışmasındaki gibi, Doha Weill Cornell Tıp Koleji’nden tıp profesörü Shahrad Taheri, önemli bir faktör olan uyku kaybının hormonal değişimlerde teşvikte kilit nokta olduğunu belirtiyor ve şunu söylüyor: “Biz tam olarak mekanizmalarımızı bilmiyoruz, fakat bizim daha önceki çalışmamız uyku kaybının iştah, besin alımı ve enerji harcanmasını düzenleyen hormonları etkilediğini gösteriyor.”

Taheri yaptığı araştırmasıyla insanların uyku alışkanlıkları onların genel sağlık ve durumlarını nasıl etkilediğini öğrenenlerin buna daha fazla dikkat etmeye ikna edeceğini umuyor. “İnsanlar uykuyu yeterince ciddiye almıyor ayrıca yemek ve fiziksel aktiviteden sonra uyku üçüncü yaşam faktörüdür. Bu yüzden daha fazla ciddiye alınmalıdır.”

Taheri’ye göre geceleri yeterli uykunun sadece ertesi gün iyi hissetmek meselesi olmadığını: “uyku borçlarının çoğalınca bir kayıp oluştuğunu söylüyor.” “Obezite ve diyabet sorunlarının en önemli nedenlerinden biri uykunun etkisini göz ardı etmemizden kaynaklandığı belirtiyor.”

Kadinlive‘nin değerli okuyucuları yazımızda belirtildiği gibi yeterli uykunun sağlığımız için ne denli önemli olduğunu öğrenmiş oldunuz. Ayrıca yeterli uykunun kalori azaltma ve zayıflamaya da faydasının olduğunu ve en kolay yöntem olarak bunun göz ardı edilemeyeceğini aklınızdan çıkarmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu