Şifalı BitkilerDiyet Listesi

Rezene Çayı Zayıflatırmı? Neye İyi Gelir ve Faydaları

Rezene Çayı Zayıflatırmı? Neye İyi Gelir ve Faydaları

Rezene, Akdeniz bölgesine has sarı çiçekli boyu yetiştiği bölgeye göre, iki metreye kadar uzayabilen Maydanozgiller familyasından gövdesi dik silindir biçimli hoş kokulu özelliğinden dolayı kimi içkilerde ve yemeklerde anason gibi tat ve koku verici olarak kullanılabilen bir bitkidir.

Yurdumuzun hemen her bölgesinde yetişebilen aynı zamanda dünyada yetişen türlerin en kalitesi diyebileceğimiz türleri mevcuttur. Yılın her mevsiminde yetişebilir olması nedeniyle bol miktarda temini her zaman olasıdır. Yukarıda belirttiğimiz gibi Türkiye iklim koşulları ve coğrafi yapısı özelliklerinden dolayı dünyanın en iyi türlerinin yetiştiği bir ülkedir. Birçok faydası kanıtlanmıştır. Özellikle tıp alanında ilaç sektöründe kullanımı oldukça yaygındır.

Çay olarak tüketildiğinde bir zayıflama etkenidir. Öncelikle toksinlerin vücuttan atılması işinde son derece etken bir rolü vardır.

Rezene Çayı Zayıflatırmı? Rezene Çayı Neye İyi Gelir ve Rezene Çayının Faydaları

Rezene Çayı Fazla Suyu ve Gazı Atıyor

Vücutta bulunan fazla suyun atılmasının yanı sıra mide gazlarının atılmasında bağırsak gazlarının çıkarılmasında çok etkilidir. Anne sütünü artırdığı bilinir. Fazla tüketildiğinde kusturucu etkisi olur bu etki rezenenin zayıflama konusuna tetikleyici etki eder. Vücudun fazla suyunu atıcı etkisi fazla kiloların eritilmesi sonucuna olumlu katkı sağlar.

Çay Olarak Rezene Tüketimi

Çay olarak tüketildiğinde tok tutma ve bulantıyı giderme özellikleri nedeni yine rezene çayının zayıflama konusunda etkin bir madde olması ile ilintilidir. Rezene çayı mide ve bağırsaklarda yaptığı temizlik işlevi ile yine zayıflama konusunda çok etkili bir işleve sahiptir. Birçok kişi rezene çayı zayıflatırmı sorusunun cevabını merak eder.

Rezene Çayı Neye İyi Gelir?

Rezene çayı, birçok rahatsızlığa iyi gelir bunların başında, hazımsızlık, mide ağrıları (mide krampı), sindirim kolaylığı, yüksek ateş ve bebeklerin kolik tedavisinde kullanabilen rezene çayı birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Rezene içerdiği yüksek mineraller bakımından oldukça zengin olmasından dolayı, baharatlarla birlikte demlenen çay soğuk algınlığına, gribe, öksürüğe ve halsizliğe karşı etkilidir.

Rezene Çayının Faydaları

Rezene çayının faydalarını sıralamakla bitirmek mümkün değildir. alternatif tıp olarak rezene faydaları ise, öksürük, akciğer hastalıkları, damar sertliği ve hazımsızlık gibi problemlere karşı oldukça etkilidir. Ayrıca rezene çayı gaz çıkartıcı özelliği ile gaz sancısı geçenler için faydalı bir çaydır. Rezene çayı idrar söktürücü, göz, kansızlık, anne sütü artırma gibi daha birçok şeye faydası vardır.

Rezene Çayı Kilo Verdirir mi?

  • Vücutta kilo yapan birçok besin maddesinin tüketimini eksi yönde etkilemesi zayıflamak için yapılan diyetlerde olmazsa olmaz etkin bir maddedir.
  • Zayıflama diyetlerinde yapılan zayıflama menülerine katılacak olan rezene iştah olayını oldukça sınırlayıcı etkisiyle sağlıklı zayıflama için bire birdir.
  • Yine zayıflama kürleri için diğer içecekler yerine tercih edildiğinde mideyi temizleme etkisiyle olumlu sonuç almaya neden olacaktır.
  • Yine toksin atıcı etkisi fazla kiloların vücutta barındırılmasına engel olacaktır.

Yurdumuzda bol miktarda yetişen ve dünyanın en kalitelisi olan rezene çok kolay kullanımı ile gerek çay, gerekse yemeklerde tüketilerek fazla kilolardan kurtulmak için başvurulacak ürünlerden biri olacaktır. Rezene pahalı zayıflama diyetleri ve kürleri yerine fazla bir çaba sarf etmeden kolaylıkla başvurulabilecek bir zayıflama işine katkı verecek kolay tüketilecek bir bitkidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu