Kadın Sağlığı

Gripten Korunma Yolları

Gripten Korunma Yolları

Kış aylarının gelmesiyle beraber nezle, grip gibi birçok hastalığa karşı vücudumuz halsiz kalabilir. Her yıl birçok insanı yatağa bağımlı hale getiren ve çalışma hayatını oldukça fazla etkiyen ve en kötüsü de ciddi hastalıklara hatta ölümlere yol açan mevsimsel grip için şimdiden önleminizi alabilirsiniz. Kış boyunca hasta olmamak için birçok yöntem vardır. bunların başında ise evde yapılan meyve ve bitki çayları gelmektedir.

Sizi gripten koruyacak olan ilk yöntem grip aşısı olmaktır. Grip, nezle gibi hastalıkları önlemenin en iyi yolu aşı olmaktır. Grip insanlara hasta, gripli kişilerin solunum yoluyla ya da belli eşyaları ile diğer insanlara bulaşır. Çok hızlı olarak yayılır ve oldukça kolay bulaşır.

grip

Hasta kişilerden saçılan mikro ve virüs parçaları havada asılı kalabilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle de size bulaşma olasılığı artar. Özellikle kalabalık alanlarda daha sık yayılır bu alanlara örnek olarak okullar, yurtlar, kışlalar, huzur evleri gibi kalabalık alanlar.

Gripten Korunmak İçin

grip ilaçları

Düzenli uyku, dengeli beslenme, alkol ve sigara kullanmamak kullanıyorsanız en aza indirgemek, şeker, kalp, akciğer, tansiyon gibi kronik hastalıkların tedavisini ihmal etmemek gerekir.

Mevsimsel Gribin Belirtileri

grip hastalığı

Grip tedavi edilirse kısa bir sürede, edilmezse 1 ile 2 hafta arasında geçebilir. Tabi ki iyileşme süresi sizin bağışıklık sisteminize de bağlıdır. Grip hastalığında ateş düşürücü ilaçlar kullanılabileceği gibi bol sıvı takviyesi de alarak kısa bir sürede gripten kurtulursunuz.

Bitki ve Meyve Çayları

meyve_caylari

Çeşitli bitkilerden ve sebzelerden yapılan çaylar ile grip salgınının etkilerinden kendinizi biraz da olsun koruyabilirsiniz. Ateşi düşüren, boğazı yumuşatan, C vitamini ve bol mineralli bitki ve meyve çayları ile gribi daha kısa sürede atlatabilirsiniz. Bu çayları evde kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi hazır olarak satılanları da kullanabilirsiniz.

Damak tadınıza uygun olarak farklı tatlar ve lezzetlerde çayları içebilirsiniz. Bunlar Limonlu çay, zencefil çayı, elma çayı, kuşburnu, böğürtlen çayı, naneli limon gibi çaylardır. Sizlerde rahat ve hastalıksız bir kış geçirmek istiyorsanız verdiğim önerileri dikkate alın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu