Kadın Sağlığı

Mutfakta gizlenen 6 tehlike

Mutfakta gizlenen tehlikeler nelerdir?

Mutfağınızda kullanmakta olduğunuz birçok malzeme sağlığınızı tehdit etmektedir. Kadın sayfalarında okuyacağınız 6 adet mutfak malzemeleri sizi ve ailenizi bu tehditten kurtaracaktır. Yapanız gereken yalnızca o malzemelerden kurtulmaktır!

Teflon tencere ve tavalar

Bu tencere ve tavalar hepimizin işini kolaylaştıran malzemelerdir öyle değil mi? Lakin bu malzemeler; kansere yol açmaktadır, doğumda bebekte kusurlar meydana getirir, bağışıklık sistemimizi çökertir ayrıca kalp krizi ve felç riskinin artmasını sağlayan kimyasal toksik karışımlar içermektedir.

teflon-tencere-1

Alüminyum tencere ve tavalar

Alüminyumun Alzheimer hastalığının olmasında rolü olduğu saptandı. Genelde ucuz oldukları için tercih edilir. Bu kapların içerisine asidik veya tuzlu yiyecek konduğu zaman kabın yüzeyinde çukurlar oluşur ve alüminyum yemeklere de bulaşır. Sağlığımıza zarar veren kaplar yerine paslanmaz çelik, seramik, cam, porselen ve dökme demir kapları tercih edin.

aluminyum-1

Plastik eşyalar

Isı ile temas edince kanserojen madde açığa çıkan bu eşyaları kesinlikle mutfağınızdan uzak tutmalısınız. Plastik kepçe, spatula gibi gereçler yerine paslanmaz çelik ürünler kullanırsanız bu sizin için çok daha iyi olacaktır. Veya cam kaplar kullanılması gerekir.

plastik-gerec-1

Plastik saklama kapları

Çoğu plastik kaplar kullanıldığı müddetçe bir zaman sonra kırılır, çatlar, belli bir sıcaklığa maruz kalınca da erir ve deterjan teması halinde bozulur. Geri dönüşümlü süt şişelerinde olan ve biberonlarda bulunan temel içerik maddesi Bisfenol A’dır. Bu madde Laboratuvar deneylerinde farelerde doğal hormon seviyesini bozmuş olduğu, genetik hasarlara ve hamilelikte düşüklere sebep olduğu saptandı. Marketlerden plastik kap içerisinde almış olduğunuz ürünleri hemen onlardan kurtarın.

plastik-kap-1

Çiğ et

Çiğ etleri yiyenler tenya ve parazitlerden bulaşan trişinoz veya zehirli hastalık kapmaları olası bir durumdur. Çiğ eti kesmiş olduğumuz zemine pişmiş et konulmamalı ve aynı maşa ile tutulmaması gerekir. Et ile temas eden malzemeleri yıkarken sprey yardımı ile sirke ve sonrasında peroksit püskürtün durulamaya gerek yoktur.

cig-et-1

Metal kaplar

Turşu, limon, domates, karbonhidratlı içecekler metal ile temas halinde zehirli hale geçerler. Bunların yerine cam kap tercih edilmelidir.

metal-kap-1

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu