Kadın Sağlığı

Kansızlık Nedir?, Demir Eksikliği Kansızlık Belirtileri ve Tedavisi

Kansızlık Nedir?

Demir eksikliğine bağlı olarak kansızlık (anemi) ortaya çıkmaktadır bu duruma kansızlık denir. Maalesef ki ülkemizde üreme çağındaki kadınların önemli bir oranında demir eksikliği nedeniyle oluşan kansızlık vardır. Kansızlık türüne göre tanı konularak, tedavisi mümkündür.

Kansızlık

Yaşamsal sıvı hepimizin malumu ki kandır. Kan kalbin pompalaması sayesinde kalpten başlayarak tüm organları dolaşır. Böylece kan, hem içindeki maddeleri hem de solunum yoluyla aldığımız oksijeni organlara ulaştırır. Oksijeni taşıyan beyaz kan hücreleri denilen alyuvarlardır. Ve bu oksijeni taşıyabilmeleri için proteine bağlı demir adı verilen hemoglabin şarttır. İşte demir eksikliğinin önemi de burada karşımıza çıkıyor. Besinlerden alınan demir vitamini sindirim sistemi yoluyla kana geçer. Alyuvarlar kemik iliğinde üretildiği için demir de kan yoluyla buraya gelir. Kullanılmayan demir ise depolanır ve ihtiyaç halinde buradan kullanılır. Ancak kansızlık halinde demir depoları da tükenir ve alyuvar üretimi sekteye uğrar.

Demir Eksikliğine Bağlı Kansızlık Ne Gibi Belirtiler Verir?

Kansızlığın gözle görülür ilk belirtisi yüzün soluklaşmasıdır. Kan miktarı azaldığından kalp kan ihtiyacını karşılamak için daha fazla pompalama yapar, bu da kalp çarpıntısı demektir. Bu durum ileri safhada kalp yetmezliği veya büyümesi olarak karşınıza çıkabilir.

Bu durum kalp gibi akciğerlerin de daha çok çalışması sonucunu doğurur ve nefes darlığına yol açabilir. Kalp ve akciğerler ne kadar çalışsa da vücudun oksijen ihtiyacı karşılanamadığı için halsizlik, yorgunluk da yaşanır.

Diğer demir eksikliği belirtileri ise tırnaklarda kırılma, el ve ayaklarda uyuşma ve ileri derecede canınızın toprak istemesi olarak karşınıza çıkabilir.

Kansızlık Tanısı Nasıl Konur?

Demir eksiliği tanısı koymak için kan testi yaptırmak yeterlidir. Yapılacak olan kan sayımı sonucu hemoglobin ve hematokrit normalin altında ise kansızlık teşhisi konulabilir.

Kansızlık Tedavisi

Kadınlarda kansızlığın en önemli sebeplerinden birisi aşırı adet kanamaları olduğundan bu durumun tedavisi gerekir. Bu aşamadan sonra ise boşalan demir depolarını doldurmak için ağızdan alınan hap ya da şurup ile B12 iğnesi yöntemlerinden birisi seçilir.

Doktorunuzun en önemli tavsiyesi ise her gün düzenli olarak bir köfte büyüklüğünde et tüketmeniz olacaktır. Çünkü demir vitamini sağlayan en önemli gıda kırmızı ettir.

Kansızlığı Önleme

Ülkemizde üreme çağındaki çoğu kadında kansızlık görülür. Bu durum gebelik sırasında daha da kötüleşecektir. Bu yüzden hemen her gebelikte doktor demir ilacı yazacaktır.

Kansızlığı önlemek için düzenli ve dengeli beslenmek çok önemlidir. Koyu yapraklı yeşil sebzelerde demir oranı yüksektir. Ispanak, yeşil biber gibi sebzeler sık sık tüketilmelidir. Yeşil mercimek de demir açısından zengin bir besindir. Bunlar dışında düzenli kırmızı et tüketimi de kansızlığı önlemektedir. Ülkemizdeki et fiyatları malum olduğundan diğer seçeneklere ağırlık vererek de kansızlığın önüne geçebilirsiniz.

Siyah çay ise vücuttaki demir emilimini azalttığı için çay içme alışkanlığı azaltılmalı ve hemen yemeğin üstüne çay içilmemelidir. Siyah çay yerine diğer bitki çaylarını içme alışkanlığı kazanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu