Aşk & İlişkiler

İlişkilere Zarar Veren 5 Davranış!

Çocukluk yıllarından itibaren aşık olabilir ve birini sevebiliriz. Hayatımızın her aşamasında kendimize daha yakın hissettiğimiz dostlarımız mutlaka olur. Kurduğumuz ilişkiler sorunsuz devam etmiyor ve bu nedenle çekişmeler, küskünlükler, ayrılıklar yaşaya biliyoruz.

Sadece karşı cinsle olan aşk ilişkilerimizde değil, hayatımıza giren her insanla bir ilişki kurmuş oluyoruz ve bazen bu ilişkileri sürdürebilmeyi bilmiyoruz. Özellikle uzun süreli ilişkilerde ve evlilik aşamasına ulaşan ilişkilerde daha çok sorun yaşıyoruz. Münasebete bazen kendimiz kendi elimizle zarar vermiş oluyoruz. Peki münasebetimizi zarar veren davranışlar hangileridir? İşte Aşka zarar veren 5 davranış

01. Bencillik;

İlişkiler karşılıklı güven ve paylaşma üzerine kurulur. Bir ilişki içinde daima kendini düşünen, kendi çıkarı için çalışan, kendi mutluluğunu düşünen bir arkadaş olduğu zaman bu ilişki daha çabuk bitmiş olur. Karşı taraf bencil olan tarafın davranışlarına uzun süre dayanamıyor. Çünkü ilişki bencil olmayı kabul etmiyor.

ilişki-zarar-veren-problem-sorunlar-2

02. Gizlemek;

Bir karşı daima önemli olan duygu güvendir. İnsanlar birbirlerine güvene bildikleri sürece birlikte ve mutlu olabilirler. Eğer ilgili bir şeyleri gizleyen bir taraf olacaksa, bu yaklaşımı sarsacak. Özellikle erkekler hanımların bir şeyler gizlediklerini düşünerek ilişkilerinin sona ermesini düşünüyorlar.

relationship difficulties: young couple having a fight

03. Yalan;

Bu, gizlenmenin af edilmesi daha zor olan şeklidir. Bazı insanlar yararları için bazı olayları,durumları, sözleri gizlemek bilirler, söylemezler. Bu durum ilişkinin sarsılmasına zemin yaratıyor. Yalan ise gizlenmekten kötüdür. Olayı ve durumu tamamen değiştirerek sunmak anlamına geliyor. Yalan içinde olan ilişki tabii ki, kısa vadeli olacaktır. Yalan söyleyen taraf bakımından en büyük hatayı yapan tarafıdır.

ilişki-zarar-veren-problem-sorunlar-3

04. Kıskançlık;

Kıskançlığın belli olmayan miktarları vardır. Normal düzeydeki kıskançlık çifti birbirine daha da bağlıyor ve münasebete bir duygusallık katıyor. Haddinden fazla ve aşırı derecede bir kıskançlık çok ciddi problemler yaratır. Çünkü u aslında kıskançlık değil ve zihinsel bozukluktur. Kıskançlık nedeniyle eşine zarar veren insanlar çoktur. Birçokları kıskançlığı yüzden kınar ve bu algıdan kaçmaya çalışıyor. Ama onu ifade etmeliyim ki, aşırı derecede olan bu hissin adı aslında kıskançlık değil ve böyle insanlar mutlaka psikolojik yardım almalıdır.

05. Sorumsuzluk;

Bir çift olmak, ilişkiye başlamak, evlenmek ile birlikte sorumluluğu getiriyor. İnsanlar bulundukları duruma göre sorumluluğa sahip olurlar ve bu sorumluluğu yerine getirebilmeyi bilmedikleri zaman çiftler arasında hoşnutsuzluk ortaya çıkar. Örneğin, bir babanın işe gitmemekte ve para kazanmamakta ısrarlı olması sorumsuzluğu, babalık ve karı görevlerini yerine getirmediğinin örneğidir. Aynı şekilde, bir hanımın da çocuklarına bakmaması annelik görevlerini yerine getirmediğini göstermektedir. İlişkilerde de bu şekilde davranan çiftler sorumsuzluk ve bu sorumsuzlukları ilişkilerine çok fazla hasar yapmış olurlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu