Aşk & İlişkiler

İlişkilerde dürüstlüğün önemi

İlişkide başarılı ve olumlu bir süreç yaşamak zaman almaktadır. İlişkinizin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesini istiyorsanız iyi bir iletişim kurarak karşınızda bulunan kişiyi dinlemeniz gerekmektedir.

Bazı durumlarda başka kişilerin istekleri bizim isteklerimizin önüne geçer. Bu gibi durumlar ilişkinizin daha iyi olması içindir. Uzun süreli ve güçlü bir ilişkinin anahtarı dürüstlükten geçer. Ana temel taş dürüstlüktür.

Saygı ve güven unsuru çok önemlidir

Dürüstlüğün göstergelerinden biri de karşılıklı güven ilişkisi ve saygıdır. Dürüstlüğünüz zayıf ve kusurlu ise olumlu ve başarılı bir ilişki de güven oluşturabilmek oldukça güçtür.

iliskide-durust-olmak-1

İş hayatı ve kişisel ilişkilerde de önemlidir

İş hayatında iyi bir kariyer planlayan kişi kendi hatalarını, kusurlarını ve önüne çıkabilecek birçok engeli kolaylıkla aşabilir. Bu durumda da kendi doğruluğunu kanıtlayan ve başka kişilerin saygısını kazanmış kişi zirveye doğru çıkabilir.

iliskide-durust-olmak-2

Sağlıklı ilişkiler için yapılması gerekenler

Güvenilecek biri her zaman en küçük şeyleri bile severek yapar. Fakat bir kez dahi olsun güveninizi boşa çıkaran kişilere bir daha güvenmek çok zordur. İlişkilerde karşılıklı güven sabır ve zaman gerektirmektedir. İhanetin en küçüğü dahi sevgililik döneminde ya da evlilikte güveninizi yok eder.

iliskide-durust-olmak-3

Dürüst ve güvenilir biri olma yolunda ilerleyin: bir kişi dürüst olmayı kendisi seçer. Güvenilir ve dürüst bir kişi olmaya karar verirseniz hep kazanan siz olursunuz. Dürüstlüğe makam, şöhret, para gibi unsurları kesinlikle değişmeyin.

Güvenirlilik ve dürüstlük de ilk sıra da daima ‘doğru olanı yap’ kelimesini yerleştirin: dürüst olmayı ilke edinmiş biri en kötü durumda dahi dürüstlüğünden taviz vermez.

Toplum içinde davrandığınız gibi özel hayatınızda aynı davranışı sergileyin: davranışlarınızda hiçbir zaman başkası olmaya çalışmayın. Unutmayın ki karakteriniz değiştirmediğiniz hareketlere göre belirlilik göstermektedir.

Verdiğiniz kararların ve davranışların arkasında her zaman durun: kazandığınız başarılarda yapılan tebrikleri övgü ile kabul edebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken eksik yanlarınızı ve hatalarınızı kabul etmeniz olacaktır.

Karşılaştığınız zorluklarda hiçbir zaman ahlakınızı bozmayın: karar verme esnasında durum ne olursa olsun standart kararlarınızdan asla vazgeçmeyin. Dürüstlüğünüz her zaman geçerli olmalıdır. Buna bağlı olarak da doğrular değişmezliğini korumalıdır.

Kazanacağınız bir şey olmasa da başkalarına karşı saygılı olmayı ihmal etmeyin: işinize yarayan insanlara saygı gösterip işinize yaramayan insanlara saygı göstermeme gibi bir tutum asla beslemeyin.

Gerçekleri başkalarının ardından değil yüzüne söyleyin: sorunlu olduğunuz kişilerin arkasından değil yüzüne konuşun. Dedikodu yapıp işi iyice zorlaştırmayın.

Her ne kadar gönülsüz olsanız da yapmak zorunda olduğunuz şeyi yerine getirin: bazen herkes hoş olmayan durumlar ile karşılaşabilmektedir. Bu durumdan kaçmaya çalışmayın. Eğer siz mecbur kaldığınız şeyleri yaparsanız gün geldiğinde istediğiniz şeyleri de yaparsınız.

iliskide-durust-olmak-4

Dürüstlük her zaman önemli ve dost bir kavramdır

Sizin en güvenli dostunuz dürüstlüğünüzdür. Sizin doğru yoldan ayrılmamanızı söyler. Olumsuz durumları dahi karşınızdakine onu üzmeden ifade edip, gerekli durumlardan ders çıkarmanıza yardımcı olur. Dürüstlük kavramını hayatınıza alırsanız her zaman doğru yola çıkmanıza ve engelleri aşmanıza yardımcı olur.

İlişkilerinizde dahi dürüstlük çok önemlidir. İş hayatınızda çalışma arkadaşlarınız, özel hayatınızda arkadaşlarınız sizinle olan ilişkilerinde rahatsızlık duymazlar. Size çok rahat bir şekilde güvenebilirler. Eğer dürüst bir insan olursanız hayatınızda hep başarılı ilişkiler yer edinir.

iliskide-durust-olmak-5

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu