Kurabiye TarifleriTariflerTatlı Tarifleri

Kahve Çekirdeği Kurabiyesi Nasıl Yapılır?

Kahve Çekirdeği Kurabiyesi Nasıl Yapılır?

Kahve çekirdeği kurabiyesi nasıl yapılır? Biliyor musun? Bugün sizler için kaleme aldığım konumda mükemmel kurabiye tariflerinden olan kahve çekirdeği kurabiyesi tarifini tüm detaylarıyla birlikte hazırladım ve yine sizler içinde anlatıma sunacağım.

Evet, “Mutfağımda kusursuz ve muazzam bir görünüme sahip, kahve çekirdeği kurabiyesi nasıl yaparım?” diyenler için hazırladığım bu tarifimizde en önemli husus, nescafe kullanılmasıdır. Kurabiyem’iz hakkında, bu küçük püf noktamızı da verdiğimize göre gelin, kahve çekirdeği  kurabiyesi tarifimizin anlatımına malzemeleri sıralamaktan başlayalım.

Kahve çekirdeği kurabiyesi

Kahve Çekirdeği Kurabiyesinin Malzemeleri Nelerdir?

Kahve çekirdeği kurabiyesinin malzemeleri;

  • 2 yemek kaşığı kadar nescafe,
  • 1 buçuk yemek kaşığı sıcak su,
  • 125 gram margarin ya da tereyağ, 
  • 1 adet yumurta,
  • 1 su bardağı kadar pudra şekeri,
  • Yarım su bardağı nişasta,
  • 3 tatlı kaşığı kakao,
  • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu,
  • 1 tatlı kaşığı vanilya,
  • Yaklaşık 3 buçuk su bardağı kadar un, kahve çekirdeği kurabiyesi yapmanız için yeterli olacaktır.

Kahve Çekirdeği Kurabiyesi

Kahve çekirdeği kurabiyesi tarifimizin yapımına nescafe’i çözmekten başlayalım. Öncelikle 2 yemek kaşığı nescafe’i bir kaseye alarak üzerine 1 buçuk yemek kaşığı sıcak su ilave edelim ve kahvemizi iyice karıştırarak çözelim.

NOT: Daha önceki kurabiye tariflerimde de bahsettiği gibi margarin kullanımı, sağlığımızı olumsuz yönde tetikler. Bu sebepten diğer kurabiye tariflerim’izde de olduğu gibi kahve çekirdeği kurabiye tarifinde de margarin kullanılmasına, sıcak bakmıyorum. Gerek bu kurabiyem’iz olsun, gerekse başka tarifler olsun margarin yerine tereyağ tercih edilmesi, sağlığımız için daha avantajlı olacaktır.

Kahve Çekirdeği Kurabiyesi Tarifi

Kahve çekirdeği kurabiyesi tarifi hakkındaki dip notlarımızı, verdiğimize göre anlatımına hamurunun hazırlanışından devam edelim. Kahve çekirdeği kurabiyesinin hamuru için öncelikle, bir karıştırma kabının içerisine 125 gram tere yağını, 1 adet yumurtayı, 1 su bardağı kadar pudra şekerini, yarım su bardağı kadar nişastayı, 3 tatlı kaşığı kakaoyu ve son olarak, önceden hazırlamış olduğumuz çözülmüş nescafe’i ilave ederek, tüm malzemeler birbirine iyice karışıp homojen bir hal alana kadar, elimizle iyice yoğuralım.

Kahve çekirdeği kurabiyesinin hamur harcının, birbirine iyice karıştığından emin olduktan sonra karışıma birer tatlı kaşığı kabartma tozunu ve vanilyayı ekleyip, yoğurma işlemine devam edelim. Hemen ardından yaklaşık 3,5 su bardağı kadar unu, yavaş bir şekilde kaşık kaşık karışıma ilave ederek, karışım kulak memesi kıvamını alana kadar bir yandan da yoğurmaya işlemine devam edelim.

Kahve çekirdeği kurabiye tarifi

Kahve çekirdeği kurabiyesinin hamurunu hazırladıktan sonra yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine elimizle kahve çekirdeği görünümü vererek, kurabiyeleri tepsiye aralıklı bir şekilde yerleştirelim.

Kahve çekirdeği kurabiyesinin yapılışı

Kurabiyeler tepsiye yerleştirdikten sonra resimde de gördüğünüz gibi bir kurdan yardımıyla kahve çekirdeği kurabiyelerine, kahve çekirdeği görünümü verelim. Kurabiyeleri aynen bu şekilde hazırladıktan sonra önceden altlı üstlü ısıtılmış 180 derecedeki fırında, yaklaşık 10-13 dakika pişmeye bırakılır. Her fırın aynı oranda çalışmadığından dolayı, kahve çekirdeği kurabiyelerini arada bir kontrol etmekte fayda var.

kahve cekirdegi kurabiye

Kahve çekirdeği kurabiyeleri, hafif soğuduktan sonra dilediğiniz gibi sunum’uzu yaparak, servis edebilirsiniz. Şimdiden bu tarifimizi deneyecek olan herkese, afiyet olsun.  :-)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu