Yemek TarifleriTarifler

Makarna, Fırında Kıymalı Makarna Nasıl Yapılır?

Makarna, Fırında Kıymalı Makarna Nasıl Yapılır?

Evet, bugün sizlere birçoğumuzun merak ettiği “Fırında makarna nasıl yapılır?” ondan bahsedeceğim. Fırında makarna yapmanın birçok tarifi vardır. Bende bugün bu tariflerden birini ele alarak, “Makarna, fırında kıymalı makarna nasıl yapılır?” başlığı altında, sizlere fırında kıymalı makarna tarifi vereceğim.

Fırında kıymalı makarna yapmak isteyenler için mükemmel bir tarif diyebilirim. Eğer sende fırında kıymalı makarna nasıl yapılır tüm püf noktalarıyla beraber öğrenmek istiyorsan, bu anlatımı mı sonuna kadar takip etmeni tavsiye ederim. Bu tavsiyemizden sonra şimdi dilerseniz anlatımıma fırında kıymalı makarna için gerekli malzemelerden başlayalım.

Kıymalı makarna nasıl yapılır

Fırında Kıymalı Makarna İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Fırında kıymalı makarna için gerekli malzemeler;

 • 1 adet kuru soğan,
 • 1 adet yeşil biber,
 • Boyutuna göre 1 ya da 2 adet domates,
 • 1 yemek kaşığı tereyağ,
 • 1 yemek kaşığı domates salçası,
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber,
 • 1 tatlı kaşığı kara biber,
 • 1 tatlı kaşığı kekik,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
 • 1 buçuk yemek kaşığı kadar zeytinyağı,
 • Yarım kilo yağsız kıyma,
 • 1 paket makarna, fırında kıymalı makarna tarifimiz için yeterli olacaktır.

Makarna

Fırında, Kıymalı Makarna

Makarnamızın, öncelikle kıymasını hazırlayalım. Kıyması için kısık ateşte, 1 yemek kaşığı tereyağı ile küçük küçük doğranmış 1 adet kuru soğanı, hafif pembeleşinceye kadar karıştıralım. Bu işlemin hemen ardından küçük küçük doğranmış boyutuna göre seçtiğimiz 1 ya da 2 adet domatesi ve 1 adet yeşil biberi ilave ederek, karıştırmaya devam edelim. Daha sonra üzerine yarım kilo kıymayı koyalım ve tüm malzemeler birbirine karışıncaya kadar karıştıralım. Fırında kıymalı makarnamızın, kıyma harcına son olarak da 1 yemek kaşığı domates salçasını, 1 tatlı kaşığı tuzu, 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biberi, 1 tatlı kaşığı kekik’i ve 1 tatlı kaşığı kara biberi de ilave edelim ve harcımızı karıştırarak, 5-6 dakika kısık ateşte pişirelim.

Fırında Kıymalı Makarna Tarifi

Evet, fırında kıymalı makarnamızın kıyma harcını, nasıl hazırlayacağımız’dan bahsettiğimize göre tarifimize, makarnanın hazırlanışından devam edem. Öncelikle orta boy bir tencerenin yarısını su ile doldurup, kısık ateşe koyalım ve içerisine göz kararı tuz ilave edelim. Yalnız tuzu eklerken, kıymaya kattığımız tuzu da göz önünde bulunduralım. Aksi taktirde makarnamız aşırı tuzlu olur ve makarna asıl lezzetini kaybeder.

Kısık ateşe koyduğumuz su hafif kaynamaya başlar başlamaz, bir paket makarnayı üzerine dökerek, bir defa karıştırıp makarnayı pişirelim. Makarnayı fırına vereceğimiz için pişirme süresi, 7-8 dakika arasında olması, yeterli olacaktır.

Makarna fırında kıymalı makarna tarifi

Makarna, belirttiğim süre diliminde, piştikten sonra süzgeçten geçirelim ve bir borcama dökelim. Daha sonra üzerine 1 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edip, zeytinyağının makarnaya karışması için iyice karıştıralım. Bütün bu işlemleri tamamladıktan sonra üzerine hazırladığımız kıymalı harcı, dökelim ve makarnalar gözükmeyecek şekilde iyice yayalım. Borcama yerleştirdiğimiz makarnayı, önceden altlı üstlü 180 derecede ısıtılmış farına, verelim ve 10-15 dakika devamlı kontrol altında tutarak, pişirelim. Fırında kıymalı makarnanızı hazırladıktan sonra dilediğiniz gibi sunum yaparak, servise açabilirsiniz. Kıymalı makarna tarifimizi deneyecek olan herkese, şimdiden afiyet olsun.  ;-)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu