Saç Bakımı

Lavantanın Saça Mucizevi Faydaları

Lavantanın saça faydaları

Mis gibi kokusu ile herkesin bildiği lavanta içinizi ferahlatırken aynı zamanda lavantanın saçlara olan faydası ve sakinleştirici, yatıştırıcı gibi özelliği ile de bilinmektedir. Lavanta yağının sağlık, güzellik, saç bakımı, saça olan faydaları açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle lavanta yağının saçlara olan faydaları, saç derisindeki aşırı yağı dengelemesidir. Lavantanın saça olan faydalarından biriside saçların dökülmesini engelleyerek saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olmasıdır.

Lavanta yağının dökülen saçları tekrar çıkardığı bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da koparak dökülen saçları güçlendirerek dökülmeleri azalttığı dolayısıyla saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olurken saçların güçlenmesini ve sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlamaktadır. Lavanta yağı bağışıklık sistemi hastalığı olan ve saç köklerini vücudun yabancı madde olarak algılaması sonuncu ortaya çıkan saç dökülmeleri olan alopesi saç kıran hastalığının doğal tedavi yönteminde de kullanılmaktadır.

Lavanta yağının saçların hızlı uzaması, dökülmesini engellemesi, saçlardaki aşırı yağlanmayı dengelemesi gibi pek çok faydası olduğunu bilinmektedir. Bunların yanı sıra lavanta yağı uyku bozukluğu, kaygı ve stresinde azalması için kullanılan doğal yağlardandır. Lavanta yağını saç bakımınızda ve saçlarınızın onarılmasında rahatlıkla kullanabileceğiniz bitkisel yağlar arasında ve saç derisindeki problemlerin tedavisinde yardımcı olabilecek doğal ürün olarak lavanta yağını kullanabilirsiniz.

Lavanta yağının faydaları neler?

Lavanta saçları yumuşatır: Lavanta saç bakım ürünlerinde ve saç kremlerinin içeriğinde kullanıldığını görebilirsiniz. Lavanta bitkisinin saç kremi yerine geçmez ancak lavanta yağından saç kreminin içerisine birkaç damla eklenebilir. Güzel kokusu ve yumuşaklık etkisi ile saçlarınıza fayda sağlar.

Lavanta yağı saçların dökülmesini engeller: Saçların dökülmesinin bir çok sebebi vardır. Genetik saç dökülmeleri olacağı gibi sıkıntı, stres, kaygı, depresyon kısacası ruhsal bozukluklar saçların dökülmesine neden olabilmektedir. Ruhsal ve fiziksel sorunlar yaşıyorsanız lavanta yağı bu sorunlardan sizleri en az şekilde etkilenmenize yardımcı oluyor. Dolayısıyla saç dökülmelerini azalttığı bilinmektedir. Lavanta yağını saç dökülmelerine karşı kullanacağınız zaman biberiye yağı veya jojoba yağıyla birlikte karıştırmanız uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Lavanta kepeğe karşı etkilidir: Lavanta yağını saç derinize dairesel olarak hafif şekilde masaj yaparsanız saçlarınızı besleyerek güçlendirir ve saç derinizi onarırken saçlarınızı doğal bir şekilde nem kazandırır. Kepek belki çağımızın çok büyük sorunlarından değil ama saç ve saç derisinde kaşıntı yaptığından dolayı rahatsız edicidir. Lavanta saç derilerinin kuruması engel olarak kepek sorununu ortadan kaldırır.

lavanta yağı saç bakımı

Lavanta saçlara nasıl uygulanır?

Lavanta yağını saçlarınıza uygulamak için taşıyıcı özellikli yağlar ile inceltmeniz gerekmektedir. Taşıyıcı yağlar olarak bilinmekte olan yağlar ise zeytinyağı ve badem yağı bu her iki yağdan birisini kullanabilirsiniz. Seçmiş olduğunuz uygun yağı bir yemek kaşığı lavanta yağı, dört yemek kaşığı seçtiğiniz taşıyıcı yağ ile karıştırarak saç derinize hafif şekilde masaj yapabilirsiniz. Lavantayı karıştırdığınız taşıyıcı yağ ile uygun bir kase içerisine alarak parmak uçlarınızla saç derinize bastırmadan hafif şekilde masaj yaparak sürebilirsiniz. Yağın saç derinize iyice işlemesi için saçlarınızı havlu veya streç film ile sarın 30-40 dakika arası bekleyin. Sonrasında saçlarınızı her zaman kullandığınız şampuan ve ılık su ile temizleyebilirsiniz.

Lavanta yağı ile saç bakımınızı yaparken taşıyıcı özelliği olan diğer bitkisel yağlarla da etkili karışımlar hazırlayabilirsiniz. Saçlar için çok faydalı ve etkili olan saç toniği hazırlamak isterseniz üç damla lavanta yağının içerisine üçer damla olacak şekilde kekik ve biberiye yağı karıştırın karıştırdığınız bu yağların içerisine de üç yemek kaşığı jojoba yağı ile üzüm çekirdeğinin yağını ilave edin. Elde ettiğiniz bu karışımı kullandıktan sonra artan fazla yağ karışımını koyu renkte cam şişelerde muhafaza edebilirsiniz. Cam şişedeki yağı güneş ışığı almayan serin yerde tutun. Bu karışım on gün süre ile bozulmadan durmaktadır.

İlgili Ayrıca BKNZ ; Saç Dökülmesine Hangi Doğal Yağlar İyi Gelir?

Lavanta yağının diğer faydaları nelerdir?

Lavanta yağı saç ve saç derisinin bakımda yardımcı olduğu gibi cilt bakımında kullanılmaktadır. Güneş yanıkları ve hafif yanan bölgeleri pamuğa damlattığınız lavanta yağını sürmeniz yanık bölgedeki acıyı hafifletir. Hafif yanıklarda kullanabileceğiniz lavanta yağının antibiyotik etkisi olduğu bilinmektedir. Ayrıca lavanta yağını akne sivilce gibi sorunlu bölgeler içinde fayda sağladığı bilinmektedir. Akne sorunlu bölge olan yerlere günde 1 – 2 damla pamuğa damlattığınız lavanta yağı ile bakım uygulayabilirsiniz.

Lavanta yağını kullanmadan önce uyarı ve önlemler!

Diğer yağlar gibi lavanta yağı da bazı insanlarda alerjik reaksiyon sorunu yol açabilir. Cilt tahrişi, kaşıntı gibi sorunlar görülebilir bugüne kadar hiç lavanta yağı kullanmadıysanız ve alerjiniz var mı? yok mu? bilemiyorsanız lavanta yağını kullanmadan önce elinizin üzerine sürerek 1 – 2 saat bekledikten herhangi bir sorunla karşılaşmaz iseniz saç ve saç derinizde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Eğer kaşınma, kızarma vb gibi durumlar görülüyorsa yağı kesinlikle saç derinizde kullanmayın. Saç derinizde oluşacak bir alerjik reaksiyon saç köklerini etkileyebilir ve zarar görmesine neden olur.

Bir önceki yazımız olan Ekin Türkmen Yeni Saç Modelleri başlıklı yazımızda saç modelleri ve kıvırcık, dalgalı saçlar hakkında bilgiler vermiştik bu yazımızı incelediniz mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu