Saç Bakımı

Mükemmel saçlara sahip olalım

Doğal ve evde hazırlanan saç maskeleri saç köklerinin beslenmesi açısından çok faydalıdır. Çünkü böylemaskelerin içinde her zaman doğal araçlar ve bunları seçmek sizin elinizde olur. Evde maske hazırlamakçok kolaydır ve en önemlisi de pahalı değildir.

Bu yazımızda size evde hazırlayabileceğiniz en etkili ve güzel bir maske sunacağız. Umarım, her birinden yararlanabilecek ve yararını da göreceksiniz. Öncelikle maskeler kullanabileceğimiz ve size sunacağım maskeye gereken araçların birkaçı hakkında genel bilgi elde edelim.

Zeytinyağı saçların beslenmesinde büyük etkiye sahiptir. Zeytinyağı çabuk kırılan, kuru ve hasarlı saçlara parlaklık verir. Saçlarınızın sağlamlaştığını kendi gözlerinizle göreceksiniz.

sac-bakimi-önerileri

Süt saça yumuşaklık verir.

Limon saçtaki artık yağları temizler ve saç cildinizdeki genişlemiş gözenekleri daraltır. 1: 2 oranı ile karıştırılmış limon ve su karışımı saçlarınızı durulamak için mükemmel bir araçtır.

Hindistan cevizi yağı da saçlara yumuşaklık ve parlaklık katar.

Bal saçların nemlendirilmesi için mükemmel bir seçimdir. Eğer evde saçınız için maske hazırlayacaksanız, onun bünyesine mutlaka bal da katın. Bal cansız saçları canlandırır ve güçlendirecektir. Bunun yanısıra saçınıza şaşırtıcı hafiflik ve parlaklık verir.

Hanımlarımızın birçoğu saçlarında özel bir ağırlık hissediyorlar. Bu nedenle bunu önlemek için saçı kestirmek konusunu düşünürler. Ama bunun çaresi aslında kaliteli ve doğal maske kullanmaktır. Saçlarınızı güzelleştiren, besleyen ve ağırlığını gideren maske kullanmak gerekir. Bunun için de burada isimlerini verdiğimiz araçlardan kullanabilirsiniz.

bal-ve-yumurta-maskesi

Şimdi ise size saçı besleyen yumurta maskesi sunuyoruz. Mutlaka kullanın. Saçınızdaki değişiklikleri kendiniz görünce buna inanmayacaksınız. İçeriğinde yumurta olan bu maske sizin saçınızla yumuşaklık hissi yaşatır ve saçınızdaki canlanmayı öyle ilk kullanımdan sonra hissedeceksiniz. Yumurtanın içinde o kadar protein ve hayırlı maddeler var ki, siz ayrı gıda araçlarını katıp onları elde etmek yerine öyle doğrudan bir yumurtadan rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Örneğin, yumurtanın içinde saçı besleyen ve onun gelişimini, uzanmasını sağlayan proteinler, saçınıza parlaklık verir edecek asitler, sakat saçlarınızı eski haline döndürecek güce sahip olan potasyum, saçlarınızın kırılmasının önüne alın vitamin A, saç dökülmesinin önleyen vitamin D, saçları geliştiren, uzatan B12 vitamini, saçları uzatırken sağlıklı ve D vitaminini rahat kabul etmesi için ortam yaratan kalsiyum var.

yumurta-maskesi

Malzemeler:

– 1 yumurta (saçınız uzunsa, 2 adet alın.)
– 1 st. süt (saçı omuzundan aşağı geçmiyenler için yarım st.)
– Yarım limonun suyu
– 2 y.k zeytinyağı

Yumurtanın beyazını sarısından ayırın ve sarıyı iyice çalın. Çırpılmış yumurta sarısının üzerine süt ve zeytinyağı ekleyin. Sonra ise karıştırılmış bu içeriğe yarım adet sıkılmış limon suyunu ekleyip karıştırın. İstemeyen limon suyundan vazgeçebilir. Ama daha güzel etkiye ulaşmak için limon suyu önerilir.

sac-bakimi-poset

Alınmış çözeltisi saçlarınıza iyice yedirerek çekin. Saç diplerine ise masaj yaparak sürün. Sonra saçınızı sellofanla kapatın. İsteyen sellofanın üzerinden saçını yaylıkla da kapatabilir. Ama sellofanı mutlaka kapatın ki, maske saçınızdan akıp dökülmesin. Maske saçınızda 15 dakika kalmalıdır. Saçınızı yıkarken ise sıcak su kullanmayın, soğuk suya daha yakın olan ılık sudan kullanın ki, yumurtanın sarısı saçınızdan rahat temizlensin.

Saçınızı iyi yıkadığınızda emin olun. Bir kere daha ifade ediyorum, eğer yumurtanın kafanızda o saat pişip kalmanı istemiyorsanız, o zaman sıcak sudan kullanmayın.

Başınızı meyveli şampuan veya sabunla yıkayabilirsiniz. Meyve kokulu şampuan kafanızda kalabilecek yumurta iyice sizi yayınlayacak.

Eğer yumurta iyine nefret ediyorsanız, o zaman hiç olmazsa, ayda bir kez bu maskeyi uygulayın. Yok eğer bu sizin için sorun değilse, o zaman haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Yağlı saça sahip bayanlar yumurtanın beyazından, kuru ve çabuk kırılan saçlara sahip bayanlar yumurtanın sarısından, normal saçlara sahip bayanlar ise bir yumurtanın hepsinden istifade etsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu