Saç Bakımı

Saçın Yağlı Görünmemesi İçin Ne Yapmalı?

Saçın Yağlı Görünmemesi İçin Ne Yapmalı?

Saçların yağlı olması aslında normal bir durumdur yağlı saçlar yumuşak olur ve güneş ışınlarının verdiği zararlardan hatta dış etkenlerden gelebilecek zararları önleyerek saçların yıpranmasını engeller ve saçı korur. Saç uzmanları göre saçları sürekli ve sık sık şampuanla yıkmak saçlarınızdaki yağını azaltacağından dolayı saçların hemen yıpranabileceğini söylüyorlar. Yalnız aşırı derecede yağlanan saçlar hemen kirlenir ve saç modelinin bozulmasına sebep olmaktadır. Saçın yağlı görünmemesi veya az yağlanması için bazı doğal yöntemler ve bitkisel çözümler kullanarak saçların aşırı yağlanmasına çözüm bulabilirsiniz.

Saçın Yağlı Görünmemesi İçin Ne Yapmalı?

Saçın yağlı görünmemesi için ne yapmalı işte öneriler;

Saçın yağlı görünmemesi için ilk öncelik olarak saç yapınızı bilmeniz gerekir. Bunun için saç uçlarından daha çok saç kökleri ve saç derinizin cilt yapısına dikkat etmelisiniz cilt yapınız yağlı ise saçlarınız daha çabuk yağlanır. Yağlı saçlar hem kadın hem erkeklerde görülen bir sorundur özellikle kısa saçlarda daha belirgin görülmektedir.

Yağlı saçlar için neler yapılmalıdır?

Yağlı saçlar için yapılması gerekenler, aslında basittir yukarıda belirttiğimiz gibi saç uzmanları yağlı saçları hemen her gün saçları şampuanla yıkamanın saçların doğal dengesini bozabileceğini ve zararlı olduğunu belirtiyorlar, gün aşırı saçlarınızı yıkmanız saçlarınızdaki aşırı yağlanmayı dengede tutacak ve sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlayacaktır. Aşırı derece yağlı saçlardan kurtulmanın diğer bir yolu ise saçları boyayarak dengede tutabilir ve her zaman sağlıklı, canlı ve bakımlı saçlara sahip olabilirsiniz.

Saçların sık sık şampuanla yıkanması saç telleri ve saç derisinde kuruluğa sebep açtığından dolayı saçlarınızı her gün yıkıyorsanız bile şampuan kullanmadan yıkamalısınız. Çünkü şampuanla her gün yıkadığınız saçlar kuruluğa yol açtığı için kuruyan saç derisi kendisi korumak için durmadan saç derinizde daha fazla yağ üretir. Bunun sonuncunda saç deriniz daha hızlı bir şekilde yağlanır ve kirli, bakımsız, sağlıksız bir görünüm ortaya çıkar.

Özetlemek gerekirse evinize geldiğinizde saçlarınızı ‘kuru şampuan’ ile temizleyebilir veya saçlarınızı normal su ile yıkayarak saç derinizde biriken yağı ve çevresel kirlerden arındırabilirsiniz. Haftada 2 veya 3 kere şampuan kullanabilirsiniz. Ayrıca şampuan seçimlerinizde dikkatli olmanız gerekir özellikle ‘yağlı saçlar için üretilmiş şampuanları’ kullanmanızı öneriyoruz ve ayda bir kere ‘arındırıcı şampuan’ kullanmanız da saç derisi ve saçlarınızı derinlemesine temizlik yaparak rahat nefes almasını sağlayacaktır.

İlgili Ayrıca BKNZ ; Kuru Şampuan Nedir? Ne İşe Yarar?

Yağlı saçlar için nemlendiren ürünleri nasıl seçmeliyim?

Yağlı saçlar için nemlendirici ürün seçerken de çok dikkatli olmalısınız. Nemlendirici özelliği olan bakım kremleri vb. ürünler saç tellerine yapışarak saçlara ağırlık verir ve aşırı derece yağlı olan saç telleri daha fazla ağırlık oluşur bu durumda saçlarınız daha sönük ve cansız görünür. Aslında aşırı derece yağlı saçlara saç kremleri veya saç nemlendiricileri kullanmazsanız iyi olur. Eğer kullanmak istiyorsanız da saçlarınıza kullanırken saç uçlarına sürmeyin. Saç tellerinizin orta kısmından aşağıya doğru sürerek kullanırsanız saçlarınız daha çok hacimli ve güzel görünecektir.

Sürekli saçları taramak ve fırçalamak saçın yağlanmasını daha fazla artırır onun için sürekli saçlarınızı fırça veya tarak ile sürekli olarak taramayın. Hatta ellerinizle saçınızdan uzak tutun ki ellerdeki yağ, kir saçınızın hemen yağlanmasına ve kirlenmesine sebep olabilir. Saçlarınızı normal ılık su ile yıkayarak durulayın daha sonra saç derinizdeki kan dolaşımını hızlandırmak ve saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırmak için soğuk su ile bir kaç kere yıkayın bu sayede hem kan dolaşımı hızlanır hem de saçlar parlaklık, canlılık kazanır.

Ayrıca saçlarınızı sirkeli su ile de yıkayabilir ve aşırı yağlanmayı önleyebilirsiniz. Bunun için 1 litre suya 4 yemek kaşığı sirke karıştırarak saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu sayede saçlarınız hem temiz hem de parlaklık kazanır. Sirke saçı temizlerken saça canlılık ve parlaklık kazandırır. Saçlarınızı sirkeli su ile yıkadıktan sonra havlu ile fazla suyunu alın ve kendi halinde kurumasını bekleyin. Sirkenin kokusu saçlarınız kurumaya başladıktan sonra kendiliğinden azalacaktır.

Saçın yağlanmaması için ne yapılmalı?

  • Saçlardaki kırıklarınızı düzenli bir şekilde aldırın. Çünkü saçlardaki saç kırıkları saçın solgun, cansız ve bakımsız görünmesine neden olmaktadır.
  • Saçlarınızı düzleştirmek için saç düzleştirici, maşa, ısı, fön makinesi gibi saçlara zarar verebilecek cihazlardan uzak durun. Bu tarz elektrikli cihazlar sürekli ve sık kullanıldığında saçlardaki yağ üretimini daha fazla artırır.
  • Sımsıkı saçlarınızı bağlamayın, çok sıkı at kuyruğu saç modeli veya saç örgü modelleri yerine dağınık ve rahat gevşek saç modelleri tercih edebilirsiniz.
  • Sağlıklı saçlara kavuşmanız için düzenli ve dengeli beslenmeye dikkat edin. Vücudunuzun yağlanmasına ve aşırı yağ üreten yiyecek ve içeceklerden hazır gıdalardan olabildiği kadar uzak durun.

Bir önceki yazımız olan Nane Yağının Saça Faydası ve Kullanımı başlıklı yazımızda nane yağının saça etkileri ve faydası hakkında bilgiler verilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu