Diyet Listesi

Obeziteye son verin!

Obezite genellikle bu sözü duyunca herkes kilo vermek ya da kilo almaya ifadelerini düşürüyor. Diyet tutmak hiç de kilo vermek ya da kilo almak demek değildir.

Diyet – Beslenme rejimidir. Kilo vermek için diyet gerekmez. Sadece, doğru beslenmek, yeter! Her gün yemekten önce 1 bardak soğuk su için. Yemek sırasında çok biber yiyin. Biber yağların % 25’ni eritir. Karanlıkta yemek yemek olmaz! Çikolata yedikten sonra çay yok, gazlı su için. Yemekten sonra limon yiyin. Ete değil, sebzeye ağırlık verin! % 100 zayıflayacaksınız!

Şişmanlamayı önlemek için çoğunlukla yağlı çöreklerden et, süt, peynir, tereyağı, yumurta, pirinç vb. gibi besinlerden diyet tutmak, çörek de az tuz kullanmak, üzüm moduna geçmek, portakal, limon, şeftali, çilek ve karpuz yemek iyi sonuç verebilir. Kahvaltı yerine portakal, limon ve elma ile tasarruflanmak olur. Şişmanlığa karşı marul, şalgam ve başka sebze ürünleri, ekşi elma, ayva, ekşi nar, limon, portakal çok kullanılmalıdır.

I gün : Herhangi bir sebze yarım kilogram salata hazırlayıp, üzerine bir çorba kaşığı bitkisel yağ ilave edip, yiyin.

II gün : Suda haşlanmış sığır eti.
III gün : Sebze salatası ve yağsız peynir.
IV gün : Lor.
V gün : Meyve veya sebze salatası, süzme peynir.
VI gün : Meyve (muz, armut ve hurmadan başka).
VII gün : Buğday pişmiş bir kilogram balık ve aynı miktarda sebze salatası.

Dikkat : Diyet sırasında çay ve kahve algısını azaltın. Fakat gün içinde 8 bardak su içmek size yardım edip, diyetin etkisini artıracak. Akşam saat 6’dan sonra yemek olmaz. Bu diyeti bozabilir. Doğal meyve şirelerini 1: 2 oranında kaynatılmış su ile karıştırıp, içebilirsiniz. Diyet sırasında stresten uzak olmak gerekir. İyi bir ruh hali kilo hevesini daha da artırır.

İstatistik : İlişki sırasında kadın 200-600 kalori yakıyor. Bu da yarım saat koşuya (372 kalori), 40 dakika bisiklet sürmeye (380 kalori) veya 1,5 saat şopink etmeye (370 kalori) eşittir. Ayrıca İnternet’te dört saat arama yapıp, yazışma 374,4 kalori, 7 saat TV seyretmek ise 359 kalori yakıyor.

Vücut şekline göre fitness spor kulüplerinde bir grup kadının aynı tempoda, bir saat boyunca sporla uğraşması vücut formuna ve sağlığa zararlıdır. Çünkü her kadının hareket hızı farklıdır. Bu tip spor kadınların ayaklarında damar daralmasına neden olur. Daralan damarların aralarındaki boşluklara ise yağ katmanlarına oluşur. Bu da selülit oluşturur.

Bu arada, topuklu ayakkabı da aynı sorunu oluşturur. Doğru fitnessle uğraşmaktan dolayı önce vücudunuzun tipini öğrenmeye çalışın.

Vücut formu – armut

Vücudunuzun üst kısmı yağsız, bel ince, omuzlar küçük, kollar ince, düşük çevreler etli, çanak iri, karnınız yağlıdır? Spor son kez okulda, beden eğitimi dersinde meşgul oldunuz?

O zaman siz fitness’e iri adımlarla yürüme ve hafif koşu ile başlayabilirsiniz. Yüzme vücudunuzun kaslarını sürükleyin, düşük çevreleri harekete geçirip, karnı eritir. Velotrenajor da aynı etkiyi verecektir. Fakat uzun süre yüzmekle uğraşmak omuzları enlendirir.

Vücut formu – elma

Omuzlarınız enli, kollarınız kök, karnınız yağlı, spor yapmaya başlayın. ev ortamında yarım litrelik su şişesi ile değiştirmek olur. Kolları hareket ettirmek memeleri de biçiminin iyileşeceğine işarettir. Karnınızı bisiklet sürmek veya koşmakla eritmek olur. Sırtüstü uzanıp, ayakları havaya kaldırmakla da bisiklet sürmek olur. Yüzme de sırt ve karın yağlarını erimesine yardım eder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu