Şifalı BitkilerDiyet Listesi

Zencefil Zayıflatırmı? Neye İyi Gelir Ve Nasıl Kullanılır?

Zencefil Zayıflatırmı?

Asırlardır keskin tadı ve faydası nedeniyle birçok yiyecek hazırlamak için kullanılan zencefil, patatese benzer, keskin bir tadı olan ve limonla tüketilen bir sebzedir.

Kilo vermek isteyenler bazen zencefilli limonlu su tükettiği için zencefilin kilo verdirici bir etkisi olduğunu düşünürler. Peki zencefil zayıflatırmı yoksa bu konuda bir şehir efsanesi mi? İşin özü şu ki, zencefil sindirimi kolaylaştırır ve bu etkisi de kilo vermeye yardımcı olur.

Yemeklerden evvel içilen zencefilli limonlu su, fazla yemek yemeyi engeller. Çünkü mide dolmuş olur ve fazla yemek yemek için uygun olmaz. Bu da az yiyerek tok hissetmenize neden olur.

Zencefil Zayıflatır mı

Zencefil Nasıl Kilo Verdirir?

Zencefil ya da başka bir yiyecek tek başına mucize yaratarak kilo vermenizi sağlamaz. Kilo vermeniz için gerekli olan en önemli şey beslenmenizi kontrol altına almak ve egzersiz yapmaktır.

Oturduğunuz ve abur cubur yemeye devam ettiğiniz sürece bir gram bile kilo veremezsiniz. Kilo verdirici etkisi oldukça düşük olan zencefil, aromatik tadıyla iştahınızı azaltır. Bu da çok fazla yemek yemenizi engeller.

Soğuk algınlığından korunmak için bir numaralı yöntem olan zencefilli limonlu su özellikle kış aylarında boğaz ağrılarına iyi gelir. Bunun için 3 su bardağı kaynayan suyun içine bir dilim limon ve küçük bir parça zencefil atarak, içebilirsiniz.

Zencefilli Limonlu Su Kimler İçindir?

Zencefilli limonlu su, herkesin içebileceği bir içecektir. Yaz aylarında limonata yaparak içine bir buçuk tarçın ve zencefil atarak ferahlatıcı bir içecek yapabilirsiniz. Ayrıca taze nane de eklerseniz, yaz aylarının favori içeceği haline bile gelebilir. Özellikle sağlıklı beslenmek isteyenler için ideal olan bu karışım, tatlı arzusunu da bastırır. Çünkü çubuk tarçın size tatlı gibi bir his vererek, tatlılara saldırmanızın önüne geçer.

Zencefilin Faydaları

Zencefil Neye İyi Gelir?

Zencefil birçok derde deva olan şifalı bitkiler arasındadır. İştah acıcı özelliği vardır bunun yanı sıra yatıştırıcı, sakinleştirici ve mide’de oluşan gazın atılmasına zencefil iyi gelir. Vücudu terletip zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Üşütme, soğuk algınlığı, balgamın atılmasına iyi gelen zencefil, aynı zaman da bulantıları da gidermede yardımcı olan şifalı bitkidir. Vücudun direncini artırarak beden ve zihinsel olarak kendinizi daha rahat hissettir. Zencefil, damar tıkanmasının da önüne geçer ve damarların genişleterek romatizma ağrılarına hafiflemesine iyi gelmektedir.

Zencefilin Faydaları

Zencefilin birçok yararı vardır. Özellikle kadınlarda yumurtalık kanseri ve tümörlerini önleyici özelliği bulunan zencefilin faydaları aşağıdaki gibidir.

  • Mide bulantısını en iyi şekilde giderir,
  • İltihapları önler,
  • Kolon kanserine karşı koruyucudur,
  • Karaciğeri temizler ve toksinleri temizler,
  • Detoks için uygun bir çözümdür,
  • Ağız sağlığı için yararlıdır,
  • Diyabet hastalarının kan şekerini dengelemelerine yardımcı olur.

Zencefil ile Kilo Verme

Zencefil Çayı

Zencefil çayı, hazımsızlık çekenler için ideal bir şifalı bitki ve hazmı kolaylaştırır. Zencefil çayı grip, öksürük, balgam ve soğuk algınlığına oldukça faydalı ve iyileştirici bir özelliği vardır. Sıcak suyun içerisine 1 leblebi büyüklüğünde zencefil bırakılır ve ortalama olarak 5 veya 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Demlenen çaya şeker yerine bal kullanarak tatlandırılır ve biraz da limonun suyunu sıkıp tüketebilirsiniz.

Zencefil Nasıl Kullanılır?

Zencefilin kökü kurutulduktan sonra baharat olarak kullanılabilir. Aynı zamanda zencefil yaş iken de kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra zencefil yağı, alternatif tıp olarak hazmı kolaylaştırmak adına kullanıldığı bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu