Yemek Tarifleri

Patates Püresi Nasıl Yapılır?

Patates Püresi

Merhaba, yine şahane bir yemek tarifiyle karşınızdayım. Bugünkü anlatımımda, sizlere “Patates püresi nasıl yapılır?” ondan bahsedeceğim. Hem pratik, hemde yapımı çok kolay olan patates püresi, ani gelen misafirler  için birebir bir tariftir. Peki, patates püresi nasıl yapılır?

Her evde rahatlıkla bulunan malzemelerden şahane bir patates püresi yapmanız, elbetteki mümkün. Şimdi dilerseniz, “Patates püresi nasıl yapılır?” adlı anlatımımıza malzemelerden başlayalım.

Patates Püresi İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Patates püresi için gerekli malzemeler;

  • 500 gram patates,
  • 150 gram tereyağ,
  • 60 milimetre krema,
  • Kırmızı biber,
  • Tuz,
  • Maydanoz,
  • Son olarak da az miktarda su, patates püresi yapmanız için yeterli olacaktır.

Patates Püresi Nasıl Yapılır?

Patates püresi için gerekli malzemeleri sıraladığımıza göre gel gelelim, her yemeğin yanına yakışan ve her ani misafir için hayat kurtaran, pratik ve yapımı oldukça kolay olan patates püresinin tarifine.

Öncelikle 500 gram patatesi tencereye alıp, üzerini hafif geçecek kadar soğuk su ile doldurun. Daha sonra tencereye hafif tuz ekleyerek, patatesleri ocakta haşlanmaya bırakın. Ancak patates püresi yapımında benim sizlere tavsiyem; kullanacağınız patateslerin taze olmasıdır. Bu tavsiyeyi sizlere vermemdeki amaç taze patatesin, pürenizi hem daha lezzetli yapması, hende patatesleri daha kolay soymanızı sağlamasıdır.

Patates püresini hazırlarken, 20-25 dakika haşladığınız patatesleri çatal yardımıyla kontrol ederek, suyunu süzün ve patateslerin soyma işlemini tamamlayın. Daha sonra soyduğunuz patatesleri rahat karıştırabileceğiniz bir karıştırma kabına alarak, patateslerin ezme işlemini tamamlayın. Ancak bu işlemi yaparken, patates püresinin daha güzel ve daha lezzetli olmasını istiyorsanız, patates ezici yardımıyla, patatesleri iyice ezmeniz gerekiyor.

Patatesleri pürüzsüz kalacak şekilde ezdikten sonra yapmanız gereken bir sonraki hamle ise 150 gram tere yağını ve 60 milimetre kremayı ezdiğiniz patateslere eklemek olmalıdır.

NOT: Patates püresinin, daha lezzetli ve damaklarda unutulmaz bir tat bırakmasını istiyorsanız, öncelikle yapmanız gereken bazı püf noktalar var. İşte o lezzet adına yapılan püf noktalardan biriside kremayla tere yağını karıştırma kabına dökmeden önce ısıtma aşamasından geçirmektir. Tabi eğer dilerseniz, krema yerine sütte kullana bilirsiniz. Ancak patates püresi hakkında küçük bir dipnot vermekte gerekirse, krema kullanmanız patates püresini daha leziz kılar ve bu sebepten de süt yerine püreler de daha çok krema tercih edilmektedir.

Krema ve tere yağını erittikten sonra içerisine hafif tuz ve kırmızı biber ilave ederek aramanızı daha leziz kılabilirsiniz. Tabi damak tadınıza göre dilerseniz, başka baharat çeşitlerinden de kullana bilirsiniz. Ama sade bir tat düşkünlüğünüz varsa, hafif tuz ve kırmızı biber patates püreniz için yeterli olacaktır. Aramanızı hazırladıktan sonra daha önceden ezmiş olduğunuz patateslerin üzerine dökerek patates püresinin pürüzsüz kalması için iyice karıştırın.

Patates Püresinin Sunumu

Tarifimizin gerektirdiği bütün bu işlemleri tamamladıktan sonra sunumun’uzu dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Patates püresi sunumu için basit ve aynı zamanda da şık bir örnek vermek gerekirse, servis tabağına alınan püreye, bir tutam maydanoz ve hafif kırmızı biber yardımıyla güzel bir görünüm katabilirsiniz. Şimdiden hepinize afiyet olsun.  :-)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu