Saç Bakımı

Saç Kırıkları ve Cansız Saçlar İçin Öneriler

Saçlarınız bakımsız mı? Cansız mı? O halde Kadınlive Kadın ekibinin vermiş olduğu önerileri dikkatlice okuyun. Cansız saçların en temel nedeni saçları kimyasal maddelerle açmak ve amonyaklı boyalar kullanmaktır.

Saçta neden kırık olur?

Boya, perma gibi kimyasal etkilerin daha sık tekrarlanması, saç kurutma ve düzleştiricilerin daha fazla kullanımı, sürekli olarak ve aynı biçimde saçların arkaya doğru toplanması, saç birikirken çok yoğun lastik kullanımı, saça uygun olmayan saç bakım ürünlerinin kullanımı gibi faktörler saçların kuruyup cansızlaşmasına neden olur. Bu da saçların daha fazla kırılmasına neden oluyor.

Genetik olarak kuru ve kıvırcık saçlı insanlar saçlarının daha sık kırıldığından yakınıyor. Böyle insanların da saçlarına karşı duyarlı olmazı lazım.

Saçlara hangi aletlerle şekil vermek kırıkları azaltır?

Saçları çok fırçalamamak gerekir. Kullandığınız tarak ve fırçanın dairesel uçlu olmasına dikkat edin. Saçlara şekil vermek için kullanılan kurutma ve düzleştirici fanlar – saçlara sıcak hava ile forma verdiğinden, saçların aşırı kurumasına ve kırıkların artmasına yol açıyor. Hiçbir durumda saçlarınızı yaş iken fırçalamayın. Eğer saçlarınız dolaşırsa yavaş uçtan başlayıp yukarıya doğru, geniş dişli tarak veya parmaklarınızla açmalısınız.

Saçı kestirmek kırık sorununa çare midir?

Saçları belli zamanlarda kestirmek kırık sorununu tek başına çözmez. İki-üç ayda bir saçların ucundan birkaç cm kestirilmesi önerilir. Bu durumda saç ucunda meydana gelen kırıklardan kurtulunabilir, ama bu yeni kırıkların oluşmasını engellemek anlamına gelmez. Yeni kırıkların oluşmaması için saçınıza için zararlı işlemlerden uzak durun.

Saç uçları için banyo sonra besleyici kremler kullanmalıdır. Saç orta bölümündeki kırıklar genellikle rezinlerden ve saçınızı yoğun yıkamanız dan kaynaklanıyor. Buna fırsat vermemek için mümkün olduğunca saçları boş toplamak, ya da açık bırakmak gerekir.

Saç bakımında kırıkların oluşmaması için ne yapmalıyız?

Saçlarınızı nemli iken taramak daha faydalıdır. Kuruduktan sonra taramak saçların daha çabuk kırılmasına neden olabilir. Geniş dişli ve dişlerinin ucu yuvarlak olan taraklar kullanmak gerekir. Saçları fırçalamak istiyorsanız, ilk önce tarakla açtıktan sonra fırçalamak daha sağlıklı olacaktır. Hiçbir zaman saçlarınız ıslak iken fırçalamayın. Aksi takdirde, kırılma ihtimali daha fazla olacaktır. Saçlarınızı tarayıp arkaya doğru yoğun şekilde yığma-malısınız.

Saçlarınızı her gün aynı yöne taramaktan kaçının. Sürekli olarak aynı yönde taramak, saç köklerinin zedelenmesine neden olur. Farklı yönlerde saçlarınızı tarayarak saç köklerinizin daha canlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Saçlarınızı gıdalandırıp esnekliğini artıracak ve kırılmasının önleyecek saç bakım ürünleri kullanmalısınız. Örneğin, jojoba yağının saçları besleyen etkisi vardır. Jojoba içeren şampuan ve kremlere tercih vermelisiniz. Şampuan alırken içeriğinde alkol olmamasına dikkat edin. Alkol tüm cildi ve saçları kurutan bir maddedir. Kuruluk da kırılmanın en birinci nedenlerindendir.

Jöle, sprey gibi ürünlerin içeriğinde alkol olduğundan ürünleri çok kullanmamak gerekir, eğer kullanıyorsanız, gün içinde saçları yıkayıp temizlemek gerekir.

Saç kırıkları için saça nasıl bakım yapmalıyız?

Saç hangi derecede zedelenmesinden bağlı olarak günlük, haftalık, ya da aylık bakımlar uygulayabilirsiniz. Günlük bakımlar saçın tipine göre şampuan ve ardından dayanıklılığı artıran kremlerden kullanmak gerekiyor. Böyle kremler saçların etrafında koruyucu bir tabaka oluşturarak esnekliğini artırır.

Haftada bir kez sıcak bitkisel yağ ile saç diplerine masaj yapılabilir. Zeytinyağı, susam yağı, kayısı yağı, hindistan cevizi yağı gibi bazı yağların içeriğinde esensiyalı yağ asitleri var. Bunlar saçlarınıza etkileyerek dayanıklığını artırır. Böyle yağları saçınıza masajla uygulayarak mendile sarıp sabaha kadar saklayabilirsiniz, saçın diplerine ve saç tellerine daha iyi nüfuz eder. Saçınızı ertesi günü yıkayabilirsiniz.

Bazı şampuanların içeriğinde doğal nemlendiriciler olur ve saçın doğal dengesini korumaya yardımcı olur. Özellikle mısır, pirinç, buğday içeren şampuanlar bu açıdan daha faydalıdır.

Vazelinli ürünlerden ve kolesterol içeren ürünlerden yayınmalısınız. Saç şekil vermek için kullanılan jöle, köpük ve spreylerin çoğu içeriğinde alkol var. Saçı kurutarak kırıkların oluşmasına neden olduğundan çok kullanmayın, kullandığınız takdirde ise saçı gün boyunca yıkamak yeterlidir.

sac-kiriklari-ve-cansiz-saclar-1

1. Saçlarım gücünü kaybetti? Çok çabuk kırılır. Saç derim de çok kurudur ve kepek problemim var. Sizce nasıl beslenmeli?

Bu tür durumda saç derinizin sağlığını geri kazanmak için A vitamini almak gerekir. A vitamini sağlıklı saç derisi için çok faydalıdır. Özellikle yumurta, buğday, ceviz, mantar ve avakado bol miktarda bulunan A vitamini saç derinizin sağlığı kavuşmasında etkili olacaktır.

2. Saçlarım çok mat ve solgun görünür. Sizce ne yapmalıyım?

Saçlarınızın mat ve solgun görünmesi vücudunuzdaki B1 Ve B2 vitaminlerinin çatışmamasından kaynaklanabilir. Bu vitaminler hormon dengesi için çok önemlidir. Saçlarınızın ve tırnaklarınızın sağlıklı uzaması için B1 ve B2 vitaminlerini özellikle kabul etmelisiniz.

B1 vitamini için pancar, fasulye, ıspanak, fındık yiyebilirsiniz. B2 vitamini için süt ve süt ürünleri, buğday unundan yapılmış ekmek ve badem yiyebilirsiniz.

3. Saçlarım çok erken yaşlarda ağarmaya başladı. Bu süreci nasıl yavaşlatabiliriz?

Biyotin saçtaki renk pigmentlerinin korunmasına yardımcıdır. Balık, lahana, marul, domates ve greyfurt da bol miktarda bulunan biotin sayesinde beyazlaşma sürecini yavaşlatabilirsiniz.

4. Saçlarım çok donuk görünür. Çok cansızdır ve kolayca kopar. Ne tavsiye ediyorsunuz?

Saç sağlığı için vitaminler kadar önemli olan diğer bir unsur mineraller. Demir eksikliği bahsedilen soruna neden olabilir. Demir kana kırmızı rengi veren hemoglobin için gereken oksijen ve karbondioksit hücre içine ve dışına taşıyor. Yani, hücrelerimizin yenilenmesi ve beslenmesi için çok kritik bir rol oynar. Bu nedenle saçınızın yenilenerek güçlenmesi için yeterince demir almak gerekir. Kuru meyveler, özellikle, kuru üzüm ve kuru kayısı demirle çok zengindir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba ben Zigavus’un jujubeli şampuanını kullanıyorum. Çok memnunum boyadan yıpranmış olan saçlarıma sağlık geldi.

  2. merhaba ben evde kendim doğal yollu bakımalar yapmak istedim ve doğal keratin yüklemesi yaptım üstelik doğal şampuanınıda kullanıyorum cidden çok çok memnunum saçlarımı onarıyor yapılandırıyor 2 aya kadar sonuç veriyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu