Saç Bakımı

Doğal Saç Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

Doğal yollarla evde saç bakımı nasıl yapılır?

Saç bakımınız için kuaför ve güzellik salonlarına giderek saç güzelliğiniz için çok pahalı bakımlar yaptırabilirsiniz. Saç güzelliği her kadının vazgeçilmezidir. Hatta güzelliğiniz için pahalı saç kozmetik ürünleri kullanabilirsiniz. Yalnız daha eğlenceli ve ekonomik yolu olan saç bakımı evde, kendiniz uygulayabilirsiniz. Saç bakımı ve saç sağlığınız için dengeli beslenerek ve doğal ürünlerle yapacağınız rutin saç bakımları sayesinde hayal ettiğiniz güzel saçlara sahip olabileceksiniz. Düzenli beslenerek ve doğal ürünler kullanarak uygulayacağınız bakım sayesinde kuaför ve güzellik salonlarına hatta pahalı kozmetik ürünlerine para harcamaktan kurtulacaksınız. Bu noktada size düşen en önemli faktör ise ısrarcı olmaktır.

Evde doğal saç bakımı yapmanın yolları, ise beslenmenize ve su tüketiminize dikkat etmenizdir. Protein dolu gıdalar ve günde ortalama en az 1,5 – 2 litre su tüketmelisiniz. Daha sonra saçlarınıza rutin bir şekilde saç bakımı oluşturabilirsiniz. Saçlarınızı normal sıcaklıktaki su ile saçları yıkamak, saçlarınızı doğal halinde kurumaya bırakmak basit saç bakım yöntemleridir.

Doğal saç bakımı, saçlarınıza doğal parlaklık kazandıracak, saçın kurumasını engelleyecek, saç derisine uygulayacağınız evde doğal saç bakımı, sayesinde saçlar nem kazanacak basit saç maskelerini sizler için Kadınlive Kadın ekibi olarak bir araya topladık.

Doğal saç bakımı yumurta

Yumurta içerdiği zengin protein sayesinde solgun, boya veya güneş ışınlarından yıpranmış ve kurumuş saçlar için saç bakım maskelerinin neredeyse hepsinde yer almaktadır. Yumurta maskesi uygularken kullanacağınız yumurta miktarını saçınızın uzunluğuna kısalığına göre belirlemelisiniz. (Uzunsa 2 kısaysa 1) yumurtayı bir kabın içerisinde köpürene kadar kadar çırpın daha sonra parmak uçları ile saç ve saç derisine masaj yaparak yedirin. Kabın içerisinde kalan yumurtayı saç diplerinden saç uçlarına kadar eşit olarak sürün ve 25 – 30 dakika bekleyin. Yumurtayı uygularken ıslak saçların fazla suyunu havlu ile bastırmadan aldıktan sonra süreceksiniz. Yumurta maskesini temizlemek için soğuk ve hafif ılık su ile doğal şampuan kullanarak yıkayabilirsiniz. Haftalık olarak uygulayacağınız yumurta maskesi saçlarınızı nemlendirir ve saç derisini yumuşacık olmasını sağlar. Saçlara canlılık, parlaklık kazandırırken saç kırıklarının da azalmasını sağlar.

Saç ve saç derisi temiz olmalı

Saçlarının koparak dökülmesinin en büyük sebepleri arasında olan jöle, köpük, sprey, briyantin gibi kozmetik saç bakım ürünlerin saçlarda kalan artıklarının ve toz, çevre kirliliği, yağlı saçlar gibi nedenlerden dolayı saç köklerinin tıkanarak hava alamamasıdır. Dolayısı ile saç ve saç deriniz temiz olmasına özen göstermelisiniz. Saç ve saç kökü gözenekleri kirden tıkanır ve hava alamazsa zamanla saç telleri zayıf ve güçsüz düşer, bu nedenle saçlar koparak dökülmeler meydana gelebilmektedir.

Saçları ve saç derisini evde kolayca kendiniz temizleyebileceğiniz çok basit uygulamalar var. Doğal saç bakımını evde 2 şekilde uygulayabilirsiniz. İlk olarak haftalık olarak 1 veya 2 kere saçları sirkeli suyla yıkayabilirsiniz, bunun için gereken 2 veya 3 litre suyu bir kovanın içerisine doldurun ve suyun içerisine bir bardak sirke ilave edin. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra sirkeli su ile saçınızı durulayın. Saçınız ıslakken sirke ağır bir koku verebilir. Saçlar kurudukça bu koku kaybolur. Eğer kokudan rahatsız olduysanız önce saçınızı sirkeli su ile durulayın ve ardından şampuan ile yıkayabilirsiniz. Ayrıca sirkeli su saçlarınızı temizlerken saçlara daha çok hacim kazandırır ve doğal bir parlaklıkta vermektedir.

Saç ve saç derinizin temiz olması için ikinci uygulama ise, karbonat ile uygulanan saç bakımı ve terapi, 3 yemek kaşığı karbonat ve 2 litre su ile karıştırın ve yukarıda anlattığımız sirkeli su gibi saçlarınızı karbonatlı su ile durulayın. Saç derisindeki kirli artıkları temizleyen karbonat ayrıca saçlardaki pH degerini de dengede tutar. Saç ve saç tellerini yıpratan cilt hastalıklarına karşıda etkili koruma sağlar.

Çok aşırı sıcak su ile saçları yıkamayın

Saç derisinin ürettiği yağ miktarı toplumsal olarak kirli ve bakımsız saç olarak algılanmakta olsa da saçların bu yağa ihtiyacı vardır. Saçınızdaki yağ oranını tamamen kaldırmak istenirse saç telleriniz daha çok kırılır, koparak dökülür, kuruluk meydana gelir, sönük ve cansız saç görünümü meydana gelebilir. Saçlarınızı çok aşırı sıcak su ile yıkamanız durumunda saçlardaki yağ oranı tamamen ortadan kalkar. Bu durumda yukarıda saydığımız kırılma, dökülme, kuruluk gibi olayların meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Saçlarınızı 15 günde bir aşırı sıcak su ile yıkamanın zararı olmayabilir. Ama saçları haftada 2 veya 3 kere sıcak suyla şampuan kullanarak yıkamanız durumunda belirli bir süre sonra saç ve saç tellerinde kuruluklar görünecektir. Saçlarınızı soğuk su ile yıkamanız, sıcak suya göre avantajlarından biriside saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırmasıdır.

Saçları yumuşatmak için bal kullanın

Eğer saç ve saç telleriniz aşırı sert ve kuruysa evde uygulayacağınız bal maskesi ile yumuşacık saçlara sahip olabilirsiniz. 1 yemek kaşığı kadar bal ve 2 yemek kaşığı kadar da zeytinyağı ile karıştırın ve sonrasında elde ettiğiniz karışımı saç ve saç derinize sürün. 30 – 35 dakika kadar bekledikten sonra doğal şampuanınız ile saçlarınızı yıkayın. Bu maskeyi haftada 2 kere uygulayabilirsiniz. Bal kullanarak diğer bir saç maskesi tarifimiz ise sütlü bal maskesidir. 1 yemek kaşığı kadar balı yarım bardak süt ile karıştırın. Elde edilen karışımı saç derisine masaj yaparak yedirin. 15 – 20 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı şampuanla yıkayarak temizleyin.

Sık sık saçlarınızı yıkamayın

Saçı çok fazla yıkamak, saç derisinde kuruluk meydana getirebilmektedir. Dolayısı ile saçlar çok cansız ve soluk görünür ve saç tellerindeki kırıklar fazlalaşır. Saçlarınızı haftalık olarak 1 veya 2 kere yıkamanız saç sağlığınız için yeterlidir. Eğer saçlarınız çok aşırı yağlanıyor ise iki yıkama arasındaki günler içerisinde saçınızı kuru şampuan ile temizleyebilirsiniz.

Badem yağı veya zeytinyağı ile saçı nemlendirin

Saç uçlarının sık kırılmasından, sürekli kırık aldırmaktan ve saçın daha çabuk uzaması için engel olan sorunlardan kurtulmak ve korunmak için saçınızı badem yağı veya zeytinyağı ile saç bakımı yaparak nemlendirin. Saçlarınızın kısalığı ve uzunluğuna göre belirleyeceğiniz bir miktar badem veya zeytinyağını bir cezve içerisine koyarak ocakta hafif ılık şekilde ısıtın. Yağı ısıtırken kısık ateşte ısıtın ve oldukça ılık olması gerekir aksi taktirde saç derinizi yakabilirsiniz. Hafif ısıttığınız yağı parmak uçlarınızla masaj yaparak saç derinize yedirin. Kalan doğal yağı saç diplerinden uçlarına kadar eşit miktarda sürün. Yaklaşık olarak 30 – 35 dakika kadar bekleyin. Daha sonra saçlarınızı doğal şampuan ile yıkayarak temizleyin.

Saçlarınızı güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyun

Saçlarda aynı cilt gibi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı savunmasız ve korunmasıdır. Güneş ışınları saç ve saç derisini kurutarak saçların cansız, solgun, kuruluk, renk kaybetmesine neden olabilmektedir. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için güneş ışınlarından koruyan saç bakım kremlerini kullanabilir veya dışarı çıkarken başınıza şapka takabilirsiniz.

Eğer saçlarınız güneşin zararlı ışınlarına maruz kaldıysa ve saçlar yıprandıysa size önereceğimiz saç bakım maskesini kullanabilirsiniz. 2 yemek kaşığı kadar bal, 1 veya 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yumurta akını bir kabın içerisinde karıştırın. Daha sonra saçınıza sürerek 25-30 dakika kadar bekleyin. Saçlarınızı temizlemek için doğal şampuan ile yıkayarak temizleyin.

Saçınızı yıkadıktan sonra doğal kurumaya bırakın

Duş aldıktan sonra saç kurutma makinesi, saç düzleştirici, saç maşası gibi ısı veren cihazlar ile saçlarınızı kurutmayın. Bu tip ısı veren cihazlar saçları kurutur ve koparak dökülmesini artırabilmektedir. Dolayısı ile saç uçlarının sık sık kırılmasına neden olacaktır. Duş aldıktan sonra veya saçlarınızı yıkadığınızda saçlarınızdaki fazla suyu hafif şekilde alın ve doğal kendi kendisine kurumasını bekleyin. Ayrıca saçlarınız ıslakken fırça ile saçlarınızı kesinlikle taramayın. Çok acil dışarıya çıkmanız gerekiyorsa ve saç kurutma makinesi kullanacaksanız makinenin soğuk ayarında kullanın.

Saç bakımı ve dengeli beslenme

Cilt bakımınız gibi saç bakımınız da beslenme önemli faktörlerdendir. Saçlarınıza dışarıdan ne kadar bakım ve özen gösterirseniz gösterin. Dengeli ve düzenli beslenme alışkanlığınız yoksa. Yaşınız ilerledikçe saçlarınız sağlıksız görünecektir. Vücudumuzun ihtiyacı olan temel vitamin ve mineralleri eksiksiz almamız ve fast food tarzı yiyeceklerden daha az tüketmemiz yeteri kadar su içmemiz saç sağlığımız için çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Saç Uzatan Doğal Yağlar Hangileri? başlıklı makalemizde saçı besleyen doğal yağlar hakkında bilgiler vermiştik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu