Saç Bakımı

Saç Rengi Nasıl Açılır ve Ne Yapılmalı?

Saç rengi nasıl açılır ve doğal yollarla saç rengi açma yöntemleri

Saçlarınızda koyu renklerde boya varsa, saç boyasını başka bir boya ile saç rengini açamazsınız. Dolayısı ile saç rengi açıcı solüsyonlar, renk açıcı kimyasal madde içeren saç ürünleri kullanmanız gerekebilir. Bu durumda saçlarınız oldukça fazla yıpranır ve kırılmalar görülebilir. Saçlarınız koyu siyaha boyayıp daha sonra saç rengini açmak istediğinizde saç rengi açıcısı olan peroksit, hidrojen ve oriel gibi maddeler kullanarak saç renginizi açabilirsiniz. Ancak bu işlem çok riskli olduğunu belirtelim. Bu işlem için deneyimli ve bilgili kuaför tarafından uygulanmalıdır.

Saç boyası rengi siyah ise doğal yöntemlerle saç rengini açamazsınız veya açık tonlardaki boya renkleri ile açmanız çok zordur. Ancak saç renginiz doğal siyah ise hiç bir boya işlemi görmemişse doğal yollarla rahatlıkla saç rengini açabilirsiniz. Bunun için saç rengi açıcısı, olarak mutfağınızda kullandığınız besleyici gıda maddelerinden yardım alabilirsiniz.

Saç rengi nasıl açılır, doğal yollarla saç rengi açma yöntemlerini sizler için Kadınlive saç bakımı ekibi olarak bir araya topladık. Aşağıda sıraladığımız doğal saç rengi açma tekniklerine hep birlikte bir göz atalım.

Doğal yöntemler ile saç rengi açma

Doğal yollarla saç rengi açmak için aşağıda maddeler halinde sıralamış olduğumuz bal, zeytinyağı, limon, papatya, karbonat, elma sirkesi, tarçın gibi evde bulunan doğal malzemelerle saç rengi nasıl açılır gelin bir göz atalım.

Balla saç rengi nasıl açılır:

Bal saç rengini açma konusunda oldukça iyidir. Bir miktar bal içerisine biraz saç kremi ekleyerek karıştırın ve saç diplerinden uçlarına kadar eşit miktarda sürün. Daha sonra saçlarınızı bone veya streç ile kapatın o şekilde yatın veya 8-10 saat kadar saçlarınızda bekletin. Daha sonra saçlarınızı yıkayarak temizleyin. Saçlarınızın yumuşadığını ve renginin açıldığını göreceksiniz.

Zeyinyağı ile saç rengi açma:

Organik zeytinyağını saçlara sürün ve daha sonra güneş çıkarak 1 saat kadar bekleyin ve saçlarınızı yıkayarak temizleyin saç renginin açıldığını göreceksiniz.

Limonla saç rengi açma:

Limon saç renginizi açmada oldukça iyi bir meyvedir. Hem saç rengini Hem de saçlarınızın daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur. 3 bardak su ile 1 bardak limon suyunu karıştırın ve elde ettiğiniz karışımı saçlarınıza iyice yedirin. Daha sonra 30 dakika kadar güneşte bekleyin ve saçlarınızı su ile durulayıp temizleyin.

Papatya ile saç rengi açma:

Bir çoğumuzun bildiği gibi papatya suyu en etkili saç açma yöntemlerindendir. Papatyayı tencere, çaydanlık veya cezve içerisine koyup bir miktarda su ilave ederek kaynatın ve soğutun. Daha sonra saçlarınızı yıkayın ve kremleyin sonrasında papatyalı suyu saçlarınıza yedirin ve balkona çıkarak güneşte 1 saat kadar bekledikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Karbonat ile saç rengi açma:

Karbonat saç rengi açabilmeniz için banyoya girmeden önce saçlarınızın üzerine bir kaşık ölçüde karbonatı gezdirin saçlarınızı hem temizler hem de saç rengini açar.

Elma sirkesi ile saç rengi açma:

Elma sirkesini duş alırken durulama suyunuzun içerisine yarım bardak kadar elma sirkesi ilave edin ve saçlarınızı bu su ile yıkayın. Hazırlamış olduğunuz suyun daha hoş kokması için içerisine bir kaç damla lavanta yağı ekleyebilirsiniz. Düzenli kullanım sonuncunda saç renginin bir kaç ton açıldığını göreceksiniz. Ayrıca bu yöntemle kepekli saç sorununuz varsa, kurtulmuş olacaksınız ve daha sağlıklı, parlak ve canlı saçlara kavuşabilirsiniz.

Tarçın ile saç rengi açma:

Genelde tatlılarda kullandığımız tarçın saçlarınız içinde oldukça faydalıdır. Tarçın ile saç rengi açmak için tek yapmanız gereken bir miktar tarçın ile biraz saç kremini karıştırın ve elde ettiğiniz karışımı saç diplerinden uçlarına kadar yedirin. Daha sonra saçlarınıza bone takarak yaklaşık 8 – 10 saat kadar bekleyin. Bu işlemi gece yatmadan önce uygularsanız sabah kalktığınızda saçınızdaki doğal ışıltılardan oldukça hoşnut olacaksınız. Ayrıca tarçın saçlarınızı besleyerek bakım yapmanıza yardımcı olacaktır.

C vitamini tabletleri ile saç rengi açma:

C vitamini tabletlerini eczanelerden temin edebilirsiniz ve 10 tane C vitamini tabletini ezerek, şampuan ile karıştırın ve daha sonra elde ettiğiniz bu karışımla saçlarınızı yıkayın. 15 dakika kadar bekleyin ve saçlarınızı durulayın. Bu yöntemde saç renginizi açmak için iyi bir yöntemdir.

Saç boyası ile saç rengi nasıl açılır?

İlgili Ayrıca BKNZ; Saç Boyasını Nasıl Akıta Bilirim?

Saçlarınıza hiç boya kullanmadıysanız, doğal saç renginiz koyu renk tonlarında olsa da en açık saç rengi boyası tonu ile bile rahatlıkla istediğiniz tonu yakalayabilirsiniz. Saçlarınızı yaklaşık olarak 4-5 ton açabilirsiniz. Eğer saçınız boyalı ise saç renginizi boya üzerine boya ile açmanız pekte mümkün değildir. Aynı şekilde kına ile boyanmış saçlar içinde bu durum değişmez.

Saçlarınız herhangi bir boya işlemi görmemiş veya çok eskiden boyanmış ise saç diplerinden yeni gelen orijinal saç rengi ile istenilen renk boya ile saçlar açılabilir. Saç renginizi açmak için doğal ve organik saç rengi açıcıları kullanılabilir. Yalnız saçlarınızda boya varsa daha güçlü kimyasal saç rengi açıcı ürünler kullanabilirsiniz. Bu işlem sırasında oldukça fazla dikkatli olmanız gerektiğinden dolayı kesinlikle profesyonel ve deneyimli saç bakım uzmanları veya kuaföre yaptırmalısınız.

Bir önceki yazımızda Saçların Yumuşak Olması İçin Ne Yapmalıyız? başlıklı yazımızda saçları nasıl yumuşak yaparız hakkında detaylı bilgiler vermiştik.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu