Saç Bakımı

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi nasıl önlenir

Saç dökülmesi 7’den 70’e birçok insanın en büyük problemlerinden biridir. Bir kişinin günde ortalama 80 saç teli dökülür. Fakat bu oran bazı kriterlere göre değişir. Örneğin bir kişi yaşlanmaya başladığında daha çok saçı dökülebilir ya da kullanılan ilaçların yan etkisi olarak dökülmeler de görülebilir. Ya da bu dökülme mevsimsel, mevsim değişikliklerinde saçın etkilenmesinden kaynaklanabilir. Böyle durumlarda bir süre sonra saç dökülmesi kendiliğinden kesilecektir. Fakat bu durumlar yaşanmadan sürekli saç dökülüyorsa bir problem var demektir.

Saç dökülmesinin önlene bilmesi için ilk olarak sorunun nedenlerini araştırarak öğrenilmesinde oldukça büyük fayda vardır. Saç dökülmelerinde bilinen başlıca sebepleri sıralamak gerekirse, mevsimsel değişiklik, doğru beslenmeme, demir eksikliği, kalsiyum, A, E, D vitamin ve minerallerin eksikliğine bağlı olarak saç dökülmeleri oluşabilir. Bunun yanı sıra stres, depresyon, kozmetik ürünler ve daha birçok faktör saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Saç dökülmeleri bitkisel çözüm yolları olarak bazı evde kendimiz hazırlayacağımız bakım uygulaması ile dökülmeleri azaltabiliriz. Doğal yollarla saç dökülmeleri nasıl önlenir şimdi bunlara bir göz atalım.

Saç dökülmesi için önlemler

Saç dökülmesi için bir takım ilaçlar kullanılabilir. Fakat ne kadar güvenilir markaların ürünleri olsa da içeriğinde kimyasal kullanıldığı için doğal önlemler kadar etkili olmayabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir; Bitkisel Doğal Yağlarla Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç dökülmeleri doğal (bitkisel) yolla önleyin!

Saç dökülmesi önerisi 1: Malzemeler; sıcak su ve ısırgan otu. Bir demet ısırgan otu ince ince kıyılarak kaynar suya atılır ve haşlanır. Daha sonra suyu ince bir tülbent sayesinde süzülür ve yatmadan o su ile saç diplerine masaj yapılarak saçlar yıkanır.

Saç dökülmesi önerisi 2: Malzemeler; ılık su ve yumurta. Bir buçuk barda ılık su içerisine çiğ yumurta sarısı dökülerek çırpılır ve saçlara sürülür. Yarım saat sonra ılık su ile yıkanır.

Saç dökülmesi önerisi 3: Malzemeler; sarımsak ve zeytinyağı. Bir diş sarımsak ezilir ve içerisine bir yemek kaşığı zeytinyağı dökülür. Saçlara masaj yaparak sürülür ve gece üzerine poşet geçirilerek yatılır. Sabah kalkınca ılık su ve katranlı sabun ile yıkanır.

Saç dökülmesi önerisi 4: Malzemeler; su, kepek ve limon. İlk olarak 5 bardak suya 6 bardak kepek konur ve kaynatılır. Bir tülbent yardımı ile süzüldükten sonra suyun içerisine bir adet limonun suyu sıkılarak dökülür ve saçlara sürülerek bekletilir Yarım saat bekledikten sonra ılık su ile yıkanır.

Saç dökülmesine iyi gelebilecek doğal yağlar için şu konumuza göz atabilirsiniz. Saç dökülmesine Hangi Doğal Yağlar İyi Gelir? başlıklı konumuz da saça faydalı yağlar hakkında bilgiler vermiştik.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu