Saç Bakımı

Kabak Çekirdeğinin Saçlara Faydası Nedir?

Kabak çekirdeğinin saça faydaları nelerdir?

Kabak çekirdeğinin insana bir çok faydası var içerisinde bulunan mineraller cildimize fayda sağlamasının yanı sıra saçlara da oldukça faydalı olduğunu söylemek mümkün. Kabak çekirdeği düzenli bir şekilde tüketildiğinde içerisinde yer mineraller sağlımızı ve cildimizi olumlu şekilde etkilerken saçlarda da sağlıklı ve canlı görünümler kazandırır.

Yetersiz vitamin ve mineraller ile beslenmeniz sonuncunda kırılma, kuruma ve solgunlaşma gibi saçlarda sağlıklıksız bir görünüme neden olabilir. Ayrıca şunu belirtelim ki kabak çekirdeği tüketirken çok fazla tüketmeniz iyi olmayabilir çünkü kabak çekirdeği çok yüksek kalori ve yağ içerir. Bu nedenle kabak çekirdeğini günde bir avuç tüketmek vitamin ve minerallerini almak için yeterli gelecektir.

Kabak çekirdeği vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri tutan lezzetli besinler arasında yer almaktadır. Solgun ve kırılgan saç yapısı olanlar için zira kabak çekirdeği saçlara çok faydalı besin olarak gösterilmektedir. Çok kolay sindirilip hazmedildiği için kabak çekirdeğinin kolayca dengeleme özelliği mevcuttur.

Kabak çekirdeğinin saçlara faydaları

Kabak çekirdeği tüketilmesi saçlarınıza ve cildinize canlılık, parlaklık kazandırır ve içerdiği sağlıklı doğal yağ asitleri ile A, B6 ve C vitaminleri bulunan kabak çekirdeği bu vitaminler sayesinde saç ve cilt sağlığınızda önemli yer tutmaktadır. Kabak çekirdeği demir, kalsiyum, çinko ve magnezyum gibi mineral ve vitaminler açısından oldukça zengin olan kabak çekirdeği bu sayede saçlarınızın kırılmasını azaltarak hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Kabak çekirdeğinin saça faydaları arasında ilk sırada gösterilen ve içerisinde bulunan ‘cucurbitin’ adı verilen bileşen çok faydalı olduğu gösterilmektedir. Cucurbitin bileşeninin en büyük özelliği ise saçlarda dökülmeyi azalttığı ve dökülen saç bölgelerinde yeniden saçların çıkmasına yardımcı olduğu uzmanlarca söylenmektedir.

Ayrıca BKNZ ; Gliserin Saçlara Nasıl Uygulanır Ve Faydası Nedir?

Söz konusu saç dökülmesi genetik ise bu durumu kabak çekirdeği veya başka diğer yöntemler ile durdurmak pekte mümkün görünmüyor. Uzmanlar tarafından açıklanan kabak çekirdeğinin faydaları yetersiz beslenme, eksik vitamin, mineral alınması ve bunun yanı sıra stres ve hormonsal düzensizlikler ile görünen saç dökülmelerine karşı etkili olabileceğini söylüyorlar.

Kabak çekirdeğinin saç dökülmesinin yavaşlatmasının sebebi ise saç dökülmelerinin en büyük etkenleri arasında olan androjen ve testosteron hormonlarının dengelenmesine yardımcı olmasıdır. Günde 1 avuç kabak çekirdeği tüketerek hem sağlıklı cilt hem de sağlıklı saç ve saç dökülmelerine karşı etkili savaşlar verebilirsiniz. Şunu belirtelim ki kısa bir süre içerisinde mucizevi sonuçlar kesinlikle beklemeyin. Kabak çekirdeği saçlara olumlu etki etmesi 8 – 10 hafta içerisinde görülmeye başlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Saç için vitaminli maske başlıklı yazımızda saç maskesi, saçlar için besleyici maske tarifleri vermiştik. Bu makalemizi incelediniz mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu