Saç Bakımı

Saçlar için maskeler

Kadınlive Kadın Ekibi olarak sizler için en iyi saç maskeleri nelerdir onları araştırdık ve kepekli saçlar, yıpranmış saçlar, kuru saçlar ve yağlı saçlar için en iyi saç maskeleri ve saç bakımınızı nasıl yapacağınızı yazdık.

Saçın beslenmesi için

1 yumurta sarısı, 1 çay bardağı demlenmiş çay, 1 çorba kaşığı badem yağı ve 2 damla limon suyunu bir kapta karıştırın. Saçınızın diplerinize sürün. 10-15 dakika bekleyip şampuanla yıkayın.

Kepekli saçlar için

2 çorba kaşığı limon suyu veya sirkeyi 4 su bardağı suya ilave edin ve bu suyu biraz ısıtın. Saçlarınızı yıkadıktan sonra bu karışımla durulayın.

Saçlarınızı daha iyi temizlemek ve parlak bir görünüm vermek için

1 fincan sıkılmış limon suyu veya sirke
Saçlarınızı şampuanladıktan sonra bir fincan limon suyu ya da sirkeyi saçlarınıza döküp, saçın diplerine iyice masaj yapın. Ardından saçlarınızı su ile durulayın. Saç kremi (balsam) sürün ve yıkayın. Bu, saçlarınızın daha iyi temizlenmesine ve parlak görünmesine yardımcı olur. Bu maskeyi 3 haftadan bir tekrarlamanız önerilir.

Yıpranmış saçlar için

1 adet muz
Birkaç damla badem yağı
Ezilmiş muzu badem yağıyla karıştırın ve saçınızın diplerine masaj yaparak sürün. 15 dakika saçınızda bıraktıktan sonra, su ile durulayın. Ardından şampuanlayıp saç kremi sürün.

Kuru saçlar için

Bir çorba kaşığı bal
Yarım fincan tam yağlı süt
Balla sütü karıştırıp saç derisine masaj yapın ve 15 dakika saçınızda tutun. Şampuanla yıkayın.

Elektriklenen saçlar için

Bir çorba kaşığı balı bir litre suyla karıştırın. Bunu saçınızı şampuanladıktan sonra kullanın

Sıcak yağ tedavisi

Kurumuş ve yıpranmış saçları en iyi canlandırma yöntemi zeytinyağı tedavisidir. Saçlarınıza parlaklık vermek ve beslemek için 2 çorba kaşığı zeytinyağını ısıtın. Bunu yavaş yavaş tüm saç derinize yedirin. Sıcak suda ıslattığınız bir havluyu sıktıktan sonra türban gibi başınıza bağlayın. Havlu soğurken bu işlemi iki veya üç defa tekrarlayarak, başın yağı iyice çekmesini sağlayın. Sonra saçlarınızı yıkayarak iyice durulayın. Bu özellikle çabuk kırılan saçlar için çok yararlıdır.

Zeytinyağı ve bal tedavisi

Yarım çay fincanı zeytinyağıyla bir çay fincanı süzme balı karıştırın. Bu sıvıyı iyice karıştırıp çalkalayın ve bir kaç gün tutun. Daha sonra bu karışımı baş derinize ovarak ve tarayarak yedirin. Başınıza bir naylon torba geçirerek, başın sıcaklığını koruyun. Karışımı başınızda yarım saat beklettikten sonra saçlarınızı bol suyla yıkayın. Bu işlem, koyu renk saçların ışıltılı bir hal alıp, parıldamasını sağlayacak.

Protein tedavisi

Yumurta ile yapılacak protein tedavisi her tür saç için uygundur. İki yumurtayı çırpın ve içine yavaş yavaş bir çorba kaşığı zeytinyağı bir çorba kaşığı gliserin ve bir çorba kaşığı sirke (mümkünse elma sirkesi) ilave edin. Saçınızı bir kez şampuanladıktan sonra saçlarınıza bu karışımı sürüp 15-20 dakika bekleyin. Saçlarınızı iyice duruladıktan sonra saçlarınızın çok kısa sürede canlandığını fark edeceksiniz.

Besleyici maske

1 yumurta sarısı, 1 çay bardağı demlenmiş çay, 1 çorba kaşığı badem yağı ve yarım limon suyunu bir kapta karıştırın. Saç diplerinize sürüp masaj yaparak iyice yedirin. 10-15 dakika bekleyip şampuanla yıkayın.

Kepekli saçlar için

2 yemek kaşığı limon suyu veya sirkeyi 5 bardak suya ilave edip ısıtın. Saçlarınızı yıkadıktan sonra bu karışımla durulayın.

Derinlemesine temizlik ve parlak görünüm için

Saçlarınızı şampuanladıktan sonra bir fincan limon suyu ya da sirkeyi saçlarınıza döküp, masaj yaparak iyice yedirin. Ardından saçlarınızı durulayın. Saç kremi sürün ve yıkayın. Bu, saçlarınızdaki tüm kiri alır ve saçlarınıza parlaklık verir. Bu yöntemi iki haftadan sık tekrarlamayın.

Kuru ve normal saçlar için maskeler

Ekmek maskesi

Siyah ekmeğin içini 2 saatlik kaynar suda ıslat. Alınmış horranı saçlarının dibine sürt ve 1 saat bekle. Sonra saçları akar suyun altında yıkayın.

Bal maskesi

1 çorba kaşığı bal, 1 çorba kaşığı aloye suyu ve 1 adet yumurtanın sarısını karıştır. Alınmış karışımı saçlarınıza sürtün ve 20 dakika bekleyin. Sonra saçlarınızı şampuanla yıkayın.

Yumurta: 2 adet yumurtayı çal, saçlarını ılık (sıcak değil) su ile ıslat ve karışımı sürt. 5-7 dakikadan sonra saçlarını şampuanla yıka.
Sonuç: Saçlar daha yumuşak ve parlak olur.

Votka: saçlara çarpıcı parlaklık verir. Arağı şampuanla aynı proporsiyada al ve saçlarını yıka.

Yağlı saçlar için maske

En etkili maskeler soğandan olanlardır. Bu maske kafa derisinin durumunu iyileştirir, saçları güçlendirir ve büyümesini hızlandırır. Bu tür araçların eksik tarafı – kokudur. Ama ne mümkün; güzellik kurban gerektirir.

NOT: – Kafası yıkamadan yarım saat önce saçların dibine hint yağı ile soğan suyunun (heresinden 2 çorba kaşığı) karışımını çek. Sonra başı polietilen şapka ve havluyla ört. Yarım saatten sonra saçları yıka.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu