Saç Bakımı

40 yaşından sonra saç bakımı

40 yaşından sonra bayanlar saçlarına nasıl bakım yapmalılardır? Genç yaşlarımızda her birimizin saçları güzel ve parlak olur. Ama yaşımız ilerledikçe saçlarımız parlaklığını ve güzelliğini kaybetmeye başlar.

Her birimiz saçlarımızın güzel, parlak, canlı olmasını çok istiyoruz. Ama yıllar kendi sözünü söyler ve önceki parlak, güzel, canlı ve sağlam saçlardan hiçbir eser kalmıyor. Artık 40 yaşından sonra hanımların saçları ince ve cansız olur. Kurur ve kepekli oluyor.

Hanımların vücudundaki değişiklikler. Saçlarınızın doğal güzelliği olmasa da, bunun için üzülmeniz gerekmez. Güzel saçlara sahip olmak için bazı kurallara uymak yeterlidir.

Çalışın saçlarınızı haftada iki kez yıkayın. Güzel saçlar için şampuanı doğru seçmek çok önemlidir. Çalışın saç tipinize uygun olan şampuan seçin ve şampuanı saçlarınızda durulamadan önce mutlaka iyice köpüklendirin.

40-yasinda-sac-bakimi-2

Uzmanlar bir tavsiye de veriyorlar: haftada bir kez şampuan yerine hardal tozundan kullanın.

Şampuanla sık sık yıkadıktan sonra kafa derisi çok hassas oluyor. Bu nedenle hardal tozunu ılık su ile karıştırıp başa çekmeyi öneriyor. Şampuandan sonra saç maskesinden kullanın. Ama bu zaman çalışmak gerekir ki, maske saç dibine çok çarpmasın. Çünkü bu, saçların dökülmesine neden olabilir.

Saçınızı son olarak duruladıktan sonra sirkeli su ile yakalayamazsınız yapabilirsiniz. o zaman saçlarınız daha parlak görünecek.

Saçlarınızı kuruturken havluyu kafanızda çok sıkmayın. Suyu kendine çekmesi için hafif hareketlerle havluya dokunmak yeterlidir. Fön yerine kuru ve sıcak, yani “ısıtılmış havlu” kullanırsanız, çok iyi olur. Öyle ki, hiç fön lazım olmayacak. Fönlerin saçlarımıza verdiği hasarları hepimiz iyi biliyoruz.

Saçlarınızın parlaklığı için özel kozmetik araçları kullanın. Hanımlar 40 yaşından sonra saçlarının doğal rengini kaybeder, yani saçlar beyazlaşma başlar.

40-yasinda-sac-bakimi-1

Bu, bizim vücudumuzdaki melaninin azalmasından haber verir. Saçlarınızı boyamak istemezseniz, o zaman her yıkamadan sonra saçınızı sadece lile ile durulayın. Saçınızda çok güzel bir renk alacak.

Modern çağda saçları boyamak zor değil. Şimdiki boyalar çok kalitelidir. Doğru, kaliteli boyanın fiyatı da ucuz olmuyor, ama almaya değer. Çünkü kaliteli boya kullandıktan sonra saçlarınızda beyaz saç kalmıyor. İyi boya saçınızı beslemek gücüne de sahiptir.

Unutmayın ki, kadın güzelliğinin temel göstergelerinden biri de güzel saçlardır! Her bir hanıma güzel ve bakımlı olmayı arzu eder.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu