Diyet Listesi

Kefir Zayıflatırmı? Kefir Diyeti ve Kefirin Faydaları

Kefir Zayıflatırmı?

Süt ürünleri arasında son yıllarda popüler olan kefirin faydaları saymakla bitmiyor. Bir içecek olan yaz kış tüketilen kefir, nötr tadıyla yaşlı genç, çoluk çocuk herkesin en sevdiği içeceklerden biri haline geldi.

Sade olarak tüketilebileceği gibi, meyvelerle birlikte içecek haline getirilerek de tüketilebilmektedir. Özellikle çocuklar için sağlıklı içecekler hazırlamada kullanılan kefir, kilo sorunu olanların da diyetini uyguladığı bir içecek halini almıştır. Evde kolayca yapılabilen ve hazır olarak da satılan kefir:

Kefir zayıflatırmı?

Kefir Diyetiyle Detoks

Zayıflamak isteyenler de kefir diyetini uygular. Peki kefir zayıflatır mı ve kefir diyeti nasıl yapılır? Bunun için 3 gün ile 7 gün arası bir süreç vardır.

İlk üç gün sadece kefir tüketilir. Başka hiçbir şey yenmez. Sonraki günlerde ise, akşamları haşlanmış sebze tüketilir. Taze ve günlük olan kefir tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Günlük süt kullanarak evde de kefir yapmak mümkündür ama her zaman tutmayabilir.

Kefir neye iyi gelir?

Kefir Neye İyi Gelir?

 • Kefir, serinletici etkisi ile vücutta oluşan kronik yorgunluğunuza iyi gelir,
 • Sindirim sistemi rahatsızlığı çekenler için düzenleyici etkisi vardır,
 • Kefir damarda sertleşme, kaslarda kasılma sorunlarının önüne geçer,
 • Sinir sistemini düzene sokarak güçlenmesine yardımcı olur,
 • Mikroplara karşı etkili mücadele ederek, vücut direncini artırır,
 • Sıkıntı, stres gibi etkenleri azaltır ve sakinleşmeye yardımcı olur,
 • Kefir uykusuzluk çekenler, sinirsel olarak depresyona girenler için iyi gelir,
 • Yüksek tansiyonu olanlar için ideal bir içecektir, tansiyonu düzenler ve dengeye sokar,
 • Vücuttaki kirli kanın temizlenmesine yardımcı olur,
 • Kansızlık sorununu ortadan kaldırır ve tırnakların daha sağlıklı, güzel olmasını sağlar,
 • Cilde güzellik verir ve cildin parlak, canlı ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur,
 • Deri hastalıklarına kefir iyi gelir,
 • İdrar yolu sorunları yaşayanlar ve idrar yolu iltihabına kefir iyi gelmektedir,
 • Kefir mide ve bağırsak sorunlarına çok iyi gelir,
 • Sağlıklı şekilde kilo vermek isteyenler için diyet konusunda kefir önemlidir, kilo almanızı önler.

Kefir neye iyi gelir diyorsanız, yukarıda saydıklarımızın dışında daha birçok şeye iyi geldiği bilinmektedir. Kefirin faydalarını saymakla bitiremeyiz.

Kefirin faydaları

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefirin faydası saymakla bitmez. Sindirim sorunu yaşayan kişiler için kefir bakteri (laktobasiller) içeriği son derece zengindir. Özellikle de kabızlık, hazımsızlık gibi sorunlara fayda gösteren kefir, sütten tek farkı ise probiyotik bakımından zengin olması ve laktoz intoleransı (süte karşı alerjisi) olan kişiler tarafından içilebilmesidir.

Kefir diğer bir faydası da bağışıklık sistemini güçlendirmesi, sindirim sistemi daha hızlı çalışması ve vücutta oluşan bakteriler, mikropların hızlı bir şekilde temizlenmesine fayda sağlar. Kefir mide ülserine faydalıdır, mide de oluşan tıp dilinde “helikobakter pilori” adı ile bilinen bakterilerin yok edilmesine yardımcı olmaktadır. Bir nevi doğal antibiyotik etkisi yaratmaktadır.

Kefirin faydaları arasında içerdiği B12, B1, biotin ve K vitaminleri sayesinde, sağlık açısından oldukça önemlidir. Kefir aynı zamanda kalsiyum, magnezyum içeren besinler arasında olduğu için kemikleri korur ve kemik erimesi gibi ciddi sorunların önüne geçer.

Kanserde Kefir

Kanser hücrelerinin artmasını önleyen kefir, sindirim sistemi hastalıklarında da iyi bir tedavi edici olarak kullanılır. Kanser için önleyici olarak kullanılabildiği gibi, kanser hücreleri varsa, bunların ilerlemesini durdurur.

Çocuklarda Kefir

Çocuklar için iyi bir içecek olan kefir, meyve suları ve kola gibi ürünler yerine kullanılabilecek olan içecektir. Meyve püreleriyle birlikte blenderdan geçirilen kefir, oldukça lezzetli bir içecek olarak tüketilebilir.

Kefir nasıl yapılır?

Kefir Nasıl Yapılır?

Cam kavanoza 1 kilo ılık süt, 1 ceviz büyüklüğü kadar kefir mayası ilave edilir ve ardından 24 saat süre ile beklemeye alınır. Bu sayede kefir mayalanıp, yoğurt kıvamı alır. Tek dikkat etmeniz gereken önemli nokta ise, kefir hazırlarken metal ürünlerden uzak durun!

Kefir Nasıl Mayalanır?

Kefir yapmak için öncelikle kefir taneciklerine ihtiyacınız olacaktır. Kefir taneciklerini süte katarak 8 ile 24 saat arasında bekletmelisiniz. Bu süre içinde ne kadar uzun bekletilirse, kefir o kadar ekşi olur. İstenen kıvama gelen kefir, süzülerek cam bir kaba aktarılır.

Kefirin uzun süre bekletilmesi, sindirimi yavaşlattığı söylendiği için çok uzun mayaya bırakılmaması gerekir. Kalan kefir tanecikleri buzlukta saklanabilir ve ihtiyaç duyulduğunda yeniden kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu