Evlilik

Uzun Süreli İlişki Sonrası Evlilik

Uzun süreli ilişkiler ve evlilik

Konu İçeriği

İnsan muhabbetten yaratılmıştır ve insan kalp sahibidir bu yüzden insan bir yerde sevmek ile eş değerdir. Değerli yazarımız Sait Faik Abasıyanık ne demiştir: “Bir insanı sevmekle başlar her şey”. Gerçekten de öyledir, bir insanı severek değerlenir hayat, yaşam, zaman. Elbette her sevgi farklıdır yani bir anne sevgisi ile bir kardeş sevgisi eş değer değildir. Tabi ki bambaşka bir sevgi de vardır o da sevgiliye olan sevgidir.

İnsan yine yaratılışı gereği karşı cinsten ilgi duymak, karşı cinsin dikkatini çekmek ister. Fark edilme isteği ve beğenilme dürtüsü de bunlara eklenebilir bu tür karşılıklı duygular sonucu ikili ilişkiler başlar. Bu bazen çok derin bir aşk olur ve sonu evliliğe bağlanır bazen ise pek mutlu ayrılmaz partnerler bu da yine olası bir şeydir. Yine genellikle uzun ilişkilerin sonucu evliliğe bağlanır, kısa süren flörtlerin evliliğe gittiği nadir görülmüştür buna da insanlar “yıldırım nikahı” derler.

Bir ilişkinin uzun süreli olması ne görünüşe, ne cakaya aslında ne de aşka bağlıdır. Bu, kişiler arasındaki muhabbete bağlıdır. Yani karakterlerin uyumu sonucu bir muhabbet yakalandığı vakit o ilişki uzun sürecek ve sonucu büyük ihtimalle evliliğe bağlanacaktır. Bir kişinin görünüşünden etkilenip aşık olmak ve sonrasında bir ilişkiye başlamak aslında sıkıntılı bir şeydir çünkü peygamber efendimizin de dediği gibi “yüzü güzel olan insana kırk gün doyulur, huyu güzel olana kırk yıl doyulmaz”. Bu yüzden karakter uyumu ve muhabbet oldukça önemlidir.

İnsanların çoğu sevgilileri ile evlenmeden önce uzun süre flört etmek ve tanımak isterler ama aslında bu yanlıştır ve kişi evlilikte yaşaması gerekenleri flört zamanı yaşayacağından sonrasında büyük sıkıntılar ortaya çıkar. Kişilerin birbirini tanıması ve karakter uyumu sonucu ortaya çıkan bir muhabbet evlilik için yeterli olacaktır. Bu yüzden sevgilerin flört dönemini uzun tutmasına ve endişeye kapılmasına gerek yoktur. Yani kısa sürede de kişiler birbirini tanıyıp evlilik gibi ciddi bir karar alabilirler bunda bir sıkıntı yoktur. Tabi ki hayat çok yönlü olduğu için her zaman olumlu şeyler ile karşılaşmak mümkün olmayacak bazen ortaya pürüzler çıkacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu