Diyet ListesiŞifalı Bitkiler

Zencefil Limon Çayının Faydaları Nelerdir?

Zencefil Limon Çayı Zayıflatır Mı ve Faydaları Nelerdir

Zencefil, oldukça yararlı bir kök bitkidir. Mide bulantılarının giderilmesi, solunum yollarının açılması ve alerjik reaksiyonların azalması için zencefil ve limon çayı en iyi içeceklerden biridir.

Üstelik hem ucuz hem de doğal bir çay olan zencefilli limon çayı, yaz aylarında soğuk kış aylarında ise sıcak olarak tüketilebilir. Bu çayı aç karnına içerek, metabolizmanın da hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Taze olarak hazırlamanız ve tüketmeniz gereken zencefilli limon çayını düzenli bir şekilde tükettiğinizde kilo vermeniz de mümkün olur.

Ayrıca soğuk algınlıklarına iyi gelen bu çay, kaynamış suya atacağınız bir dilim limon ve zencefil ile kolay bir şekilde tüketilebilir.

zencefilli limon çayı

Zencefilli Limon Çayının Faydaları

İçinizi ferahlatacak olan zencefil çayı zayıflatır mı ve faydaları nelerdir merak ediyorsanız, listemize bir göz atarak bu yararlı içeceğinizi günlük diyetinize ekleyebilirsiniz.

  • Mide bulantısı ve mide ağrısı geçirir,
  • Deniz tutmasına iyi gelir,
  • Gaz ve kronik ağrıları azaltır,
  • Kan şekerini düşürür,
  • Boğaz ağrısına ve soğuk algınlığına iyi gelir,
  • Sindirimi hızlandırır,
  • Adet ağrılarını azaltır,
  • Terlemeyi arttırarak ateşi düşürür.

Zencefilli Limon Çayının Kullanımı

Gün içinde her zaman tüketebileceğiniz zencefilli ballı limonlu çay çocuklar için de iyi bir grip koruyucudur. 5 bardak suyun içine 3-4 cm kalınlığında zencefil, bir tatlı kaşığı bal ve bir kalın dilim limon ekleyerek kapağını kapatıp demlendirin.

10 dakika sonra içebileceğiniz çayınızı isterseniz sıcak, isterseniz soğuk olarak tüketebilirsiniz. Birçok kişi daha zinde hissetmek için zencefilli ballı limonlu çay tüketir ve bu çayı düzenli olarak kullanarak, kış hastalıklarından korunur.

Deniz tutması ve kemoterapi başta olmak üzere tüm mide bulantıları için zencefilli ballı çay birebirdir. ABD’de reçetesiz ilaç olarak satılmaktadır.

zencefilli ballı limonlu çay

Zencefilli Limonlu Çayın Yan Etkileri

Kalp hastaları ve safra taşı bulunanların kullanmadan evvel hekime danışmaları gereken zencefilli limonlu çay, kronik hastalığı olanların kullanmadan evvel doktora danışması gereken bir üründür.

Kan inceltici özelliği bulunduğundan, aspirin gibi ilaçlarla birlikte kullanılması tavsiye edilmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu