Aşk & İlişkiler

Anne misin? Sevgili mi?

Anne misin?, Sevgili mi?

İkili ilişkilerde bir tarafın karşı taraf üzerinde gösterdiği aşırı sahiplenme, kıskanma, benimseme çok sık rastlanan bir durum. Bu durum geneli incelendiğinde bayanlarda daha fazla görünmektedir. Tabi ki böyle söylüyoruz diye erkeklerin bunu hiç yapmadıklarını düşünmeyin. Beraber olduğu eşini çok fazla kıskanıp onu bunaltan erkeklerin sayısı hiçte az sayılmaz.

Sanıyoruz ki bahsettiğimiz bu konu ilişkilerin tümünün ortak sorunu. Böyle olunca da kadın erkek fark etmiyor iki tarafta karşısındakini bunaltıyor.

Yalnız bunu yapan kişi eğer bayansa ve bu olayda ileri gitmişse karşı tarafta ki erkek onu annesi gibi görmeye başlayabiliyor. Bu sorunu yaşayan çiftlerin erkekleri ile konuştuğumuzda her biri “sevgilimin davranışları anneme benziyor ve bu onun çekiciliğini azaltıyor. İlişkimiz bu yüzden sona erdi.” diyor.

“Asla, ben öyle konuşmam” demeyin baylar… Üstelik bunu bayanlara anlatmaktan de çekinmeyin.

Bazı kadınlar bir erkeği sevdiklerinde onu fazlaca sahiplenir, bebekmiş gibi davranırlar. Fazlaca aşktan tabi bunlar. Ne yediğinden, üstünü giyinmesine, üşütmesine, hastalanmasına, kaçta uyuduğuna, çevresindekilerin (kendisine göre) zarar veren davranışlarına, ne kadar içki içtiğine, patronu ile arasında ki diyalogu nasıl kurması gerektiği, araba da yaptığı hız vs… vs…

Kadınlar kendine sormalı, her şeye karışıyor musunuz gerçekten?

  • Karşınızdakine karışmadan duramıyor musunuz?
  • Sizin gözünüzde o sizin çocuğunuz mu?
  • Siz de bu ilişki de kendinizi anne olarak görmeye mi başladınız?
  • Eğer cevaplarınız evetse kendinizi kontrol etmeye başlayın…

Belirtiler

  • Karşınızdakinin her şeyinden kendinizi sorumlu tutuyorsanız
  • Eşinizin her hareketiyle, lafıyla, giyimiyle sizi temsil ettiğini mi düşünüyorsunuz?
  • Ona düzenli olarak gün içerisinde yapması gerekenlerin listesini hazırlayıp gönderiyor musunuz?
  • Gündelik karşılaştığınız olaylar hakkında konuşurken sürekli ben sana demiştim mi diyorsunuz?
  • Hata yapmış olduğunu düşündüğünüzde ona sürekli nasihatlerde mi bulunuyorsunuz?

Bunun vazgeçilmesi gereken bir huy olduğunu fark etmelisiniz. Aksi halde onu çocuğunuz olarak görmeniz yakındır. Bu da ayrılığı getirecektir şüphesiz ki.

Ne Yapabilirsiniz?

Bu belirtilerle birlikte siz bunu kontrol manyaklığı olarak adlandırabilirsiniz fakat bu kontrol manyaklığı değildir. Uzmanlar bu duruma kadının erkeği fazla sahiplenmesi veya erkeğin annesini kıskanıyor olması durumlarından birisi muhtemeldir diyor. Ve uzmanların dediğine göre kesinlikle karşı koymanız gereken bir durumdasınız. Karşınızdakinin 3 yaşında olmadığını ve sizin onun sevgilisi olduğunuzu unutmamalı ve kendinize sık sık bunu hatırlatmalısınız.

Onun kararlarını kabullenmelisiniz. Tabi ki onu çok fazla seviyor ve değer veriyorsunuz, onun göz göre göre yanlış yapmasını istemiyorsunuz ama o yetişkin biri ve kendi kararlarını verebilecek yaşta.

Onunla konuşurken emir verici cümleler kurduğunuzda ve ses tonunuz sertleşip onu yönetmeye kalktığınızda hem ilişkinize zarar verecek hem de aranızda ki saygıyı yitireceksiniz. Erkekler başta buna ses çıkarmasalar da emin olun ki fazlasıyla rahatsız olurlar.

İşte tam da bu zaman silkelenip anneliği unutup kadınlığa dönme zamanı. Onu artık biraz da olsa kendi haline bırakın ve kendinizle ilgilenin. Unutmayın ki anneliğe her yaklaştığınızda sevgililikten biraz daha uzaklaşmış oluyorsunuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu