Aşk & İlişkiler

Ayrılık Sonrası Yapılması Gerekenler

Ayrılık sonrası, ilişkiyi ve aşkı aklınızdan silin!

Biten ilişkilerden kopmanın yollarını anlatan kişisel gelişim uzmanı A.Nilgün Aktaş bu konuya açıklık getirdi. Tamamen bitmiş ilişkilerden bir türlü kopamayan ve hala bu ilişkiyi yaşıyormuş gibi devam eden çoğu kadın-erkek tanıdım. İlişkinin bittiğini kabullenemeyen bazı kişiler bunalıma, depresyona filan girmişlerdi. Bazı kişiler ise hüsran ve derin üzüntü yaşıyorlardı. Bunların adeta yaşam enerjileri tükenmiş gibidir.

Bitmiş bir ilişkide takılıp kalma durumu kişilerin de yaşam enerjilerini de çalmaktadır. Enerji alanlarını her geçen gün kirleten bu kişiler, bitmiş ilişkiden kopamama nedeninden dolayı çoğu zaman bilinçaltında yer alan kayıtlardan kaynaklanmaktadır. Bu durumda profesyonel bir yardım almak gerekmektedir.

Ben ise sizlere şimdi bitmiş ilişkilerde mantık noktasında yapılabilecek şeylerden bahsetmek istiyorum.

01. Zor olabilir fakat ilişkinin bitmesini kişiselleştirmeyin

Eğer bunu yaparsanız kendinizde de bir sorun olduğunu kabul edersiniz. Bu da sizin kurban psikolojisine bürünmenize neden olabilir. Fakat bu gerçek değildir. Yapmış olduğunuz bu değerlendirme acınızdan kurtulmanıza yardımcı olmaz. Bu durum tersine dönüşerek yaymış olduğunuz enerji negatif olur.

02. Saygınlığınızı yitirmeyin

Acınızı dindirmek için kesinlikle yalvarmayın ve yalan söylemeyin. Eski sevgilinizin peşinden gitmeyin. Onu telefon ile aramayın, taciz etmeyin, takip etmeyin ve mesaj atmayın. Sosyal medyadan takip edip kıskançlık krizleri yaşamayın.

03. Düşüncelerinizi takıntılı hale getirmeyin

Eski sevgiliniz hakkında şimdi ne yapıyor? Yeni sevgili buldu mu? gibi boş düşünceler içerisine girmeyin. Bunlar sadece acınızın artmasına neden olacaktır.

04. Durumunuzu faciaya dönüştürüp çok abartmayın

Daha önce yaşamış olduğunuz ilişkilerinizi hayal edin. Onların da hiç bitmeyip ömür boyu devam edeceğini düşünüyordunuz. Fakat şimdi hepsi bitti ve hiç biri aklınıza gelmiyor. Aynı şekilde şimdi ki ilişkinizi de kolaylıkla unutabilirsiniz. Başkasına aşık olabilir ve tekrardan mutlu olabilirsiniz.

05. Gerçekçi davranın

Devamlı gerçekçi düşünerek kendiniz açısından şöyle bir çalışma yapın. İlişkilerin sadece iyi taraflarını değil kötü taraflarını da düşünerek tek tek listesini çıkartın. Sonucunda siz de fark edeceksiniz ki sizi dibe sürükleyen unsurlar vardır. Bu durumda gerçekleri görmek işinizi daha da kolaylaştırır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu