Kişisel Bakım

Cilt bakımı için yaşlanmayı beklemeyin!

Cilt bakımı için yaşlanmayı beklemeyin

Cildinize zamanın etkilemesini istemiyorsanız günlük yaşantınızda bazı değişiklikler uygulamalarla daha genç bir cilde sahip olmanız mümkün. Cilt bakımının ince ayrıntıları ve püf noktalarını bildiren dermatoloji uzmanı Funda Ataman cildin yaşlanmasını önleyen bilgileri siz değerli okurlar için paylaştı.

Cildiniz gün geçtikçe yaşlandığımız gibi cildimizde yaşlanır, cildi korumak için cilt bakımını daha genç yaşlarda yani 20’li yaşlarda başlamak son derece önemli bir etkendir. Cildinizi güneşten korumanın son derece önemli olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Yumuşacık pürüzsüz bir cilde sahip olmak istiyorsanız bir dermatoloğa mutlaka başvurmalısınız.

cilt bakımı için yaşlanmayı beklemeyin

Cildiniz için yumuşak bir temizleyici kullanın

Yumuşacık bir temizleyici ile işe başlamanız gerekiyor. Eğer cildiniz kuruysa krem tam tersi yağlı bir cilt yapısına sahipseniz yağ içermeyen temizleyici köpükler kullanarak cildinizi temizlemelisiniz hassas bir cildiniz nazik bir teniniz varsa tahrişi önlemek son derece önemlidir. Bunun için de mutlaka dermatoloğa danışarak ürünleri öyle kullanmalısınız. Yüzünüzü soğuk ya da ılık su ile çok fazla ovalamadan yıkayarak kurulayabilirsiniz. Çok fazla sıcak su kullanırsanız cildinizin doğal nemini bozarak zarar verebilir.

Cildiniz için özel bir nemlendirici kullanın

Mutlaka cildinize özel nemlendiriciler seçim cilt için nemlendirici son derece önemli bir etkendir. Cildinizi koruyarak geliştirir yağlı bir cildiniz bile olsa her gün yağsız bir nemlendirici ile cildinizi yumuşatarak masaj yapabilir. Kuru bir cilde sahipseniz de günde birkaç defa nemlendirici kullanmanızı size tavsiye ediyoruz.

Güneşten kendinizi koruyun

Güneşten korunun, güneş görmüyorum kapalı bir alanda çalışıyorum diyorsanız bile her zaman güneşten korunmanız gerektiğini mutlaka unutmayın. Güneş, bulutlardan pencerelerden geçerek cildinizi zararlı ışınlara maruz bırakabilir. Birçok nemlendirici güneşten koruma özelliğiyle de cildinizi koruyabilir kullandığınız nemlendiricinin bu özelliği yoksa da mutlaka en az 30 faktör güneş koruma kremi kullanarak dudaklarınızı da mutlaka korumanızı sizlere tavsiye ediyoruz.

Günlük bakımınızı asla ilham etmeyin

Günlük bakımınızı ihmal etmeyin güne başladığınızda mutlaka cildinizi temizlemeyin. Güneş kreminizi nemlendiricinizi mutlaka sürün gece ise dermatolog kullandığı anti-aging özellikli nemlendirici kullanmaya dikkat ederek yaşlanmayı geciktirebiliriz.

Peeling yapabilirsiniz

Cildinizde oluşan lekelerden kurtulmak için yumuşak bir bezle ya da fırçayla peeling yapmanızı öneriyoruz. Kuru bir cilt yapınız varsa haftada bir yağlı bir cilde sahipseniz de en az iki kere peeling yapmanızı sizlere tavsiye ediyoruz. Akneli bir cildiniz var ise hekiminizle konuşmadan hiçbir şekilde hiçbir ürün kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Cildin ihtiyacı olan besinleri tüketmelisiniz

Cildin ihtiyacı olan besin ve vitaminleri almanızda fayda var. C ve E vitamini içeren krem serumlar cildinizi besleyerek güneş hasarına karşı da korumaktadır. A veya B 3 vitamini içeren güneş hatalarını düzeltmek için kullanılan protein karbonhidrat yağ vitaminlerin tümünü içeren gıda gruplarını dengeli olarak tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Koyu renkli göze renkli özellikle mor meyve sebze fındık, ceviz olmak üzere birçok kuru yemişi sofranızdan eksik etmeden günlük hayatınıza mutlaka dahil etmelisiniz.

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için

  • Kesinlikle sigara içmeyin cildinizi zamanla karıştırarak daha hızlı yaşlanma rızasıyla bulacak ciddi bir etkendir.
  • Cildinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız meyve sebze kepekli tahıllar yağsız proteinleri bol bol tüketerek sizlere de cildinize destek çıkabilirsiniz.
  • Egzersiz yapmanızı da sizlere mutlaka tavsiye ediyoruz kan akışını hızlandırarak cildinizin genç kalmasına yardımcı olacak ciddi bir etkendir.
  • Stresten uzak durun stres cildinizi ciddi derecede duyarlı bir hale getirerek sıkıntılı anlar yaşadığınızda daha kısa sürede yaşlanmanın ve cilt lekelerine sivilcelere maruz kalmanız da olasılığı bir durumdur. Stresten uzak durarak bu tür etkenlerden de korunabilirsiniz.
  • Güneş ışınlarından da elimizden geldikçe uzak durarak cildinizi koruyabilir. Güneş kreminizi sürmeden kesinlikle hiçbir güneş ışığına maruz kalmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu