Saç Bakımı

Bitkisel Doğal Yağlarla Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç bakımı için bitkisel doğal yağlar

Bitkisel yağlarla saç bakımı, yaptığınızda saçlarınız daha sağlıklı ve güçlü olacaktır. Bitkisel yağlar ve saçlarınıza iyi gelecek doğal yağları Kadınlive Kadın ekibi olarak sizler için bir araya topladık. Saç güzelliği için binlerce kozmetik ürünleri bulunmakta. Yağlı saç için kuru şampuanlar, kuruyan saç ve saç derisi için nemlendirici özellikli kremler, saç kırıklarını engelleyen spreyler, saçların kabarmaması için saç bakım kremleri gibi ve aklınıza gelebilecek her saç ve saç tipi sorunları için kozmetik saç ürünleri bulunmakta. Saç bakım ürünlerinin hepsinin bir ortak özelliği ise kimyasal içermesidir. Saçlar ile ilgili sorunu kısa vadede çözebilir ama bu çözümler geçici olacağını unutmayın. Bu tip kozmetik ve kimyasal içeren saç bakım ürünlerini uzun süre kullanırsanız sağlığınızı riske attığınız gibi saç güzelliğinizi ve saç sağlığını da olumsuz yönde etkilemekte.

Kozmetik saç bakım ürünleri yerine saçlarınızın doğal parlaklık, sağlıklı ve oldukça bakımlı görünebilmesi için doğal bitkisel yağlardan faydalanabilirsiniz. Bitkisel yağlarla saç bakımı nasıl yapılır? derseniz. Doğal yağlar kurumuş, yıpranmış saçlarınızı canlandırır ve hatta güneşin zararlı ışınlarına karşıda etkili koruma yapar. Saç ve saç derinizdeki sorunlardan kurtulmanız için bitkisel doğal yağlarla saç bakımı yapmanız hem sağlığınız açısından iyi hemde saç güzelliğiniz için ideal bir çözüm yolu olacaktır. Bitkisel doğal yağlar saç derinizi derinlemesine temizler ve kepekli saç sorunlarını, saçlardaki kırılmaları, koparak dökülmeleri engeller ve saçın daha hacimli görünmesine yardımcı olur.

Gün içerisinde koşuşturmaca, iş hayatı vb. durumlardan dolayı saç güzelliği ve saç bakımlarımız için zaman ayıramıyoruz. Sizler gerçekten saçlarınızın bakımlı ve güzel olmasını istiyorsanız, saçlarınız için zamanınızdan biraz çalacaksınız ve her gün 15-20 dakikanızı saç güzelliğiniz için ayıracaksınız. Saçlarınızın ihtiyaç duyduğu saç bakımını yapmanız için bu fedakarlığı yapmanız yeterli olacaktır.

Saç bakımı için kullanılan bitkisel yağlar

Bitkisel yağlarla harika saç bakımı yapabileceğiniz yağları aşağıda maddeler halinde sıraladık işte sırasıyla bitkisel yağlar ve saça olan faydaları…

Ardıç yağı ile saç bakımı

Ardıç yağı, saç ve saç derisindeki cilt sorunlarına karşı etkilidir. Ardıç yağı çok güçlü antiseptik yağlardandır. Egzema gibi saç derilerinde görünen cilt sorununu ortadan kaldırır ve ciltte oluşan tahrişi iyileştirir. Saç ve saç derisinde biriken fazla yağı, saçlarınız için kullandığınız jöle, briyantin, sprey vb. saç şekillendirici kozmetik ürünlerinin saçlarda kalan artıklarını derinlemesine temizleyerek saç diplerinin ve köklerinin rahat bir oksijen gitmesine yardımcı olur. Dolayısı ile saçlar daha bakımlı ve hızlı uzar.

Ardıç yağı ile saç bakımı yapmak istediğiniz de 10 damla ardıç yağı, 5 veya 6 damla biberiye yağı ve 3 yemek kaşığı zeytinyağı ilave ederek karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı parmak uçlarınızla saç derinize masaj yaparak yedirin. Sonrasında saçınızı havlu yardımı ile güzelce sarın yaklaşık olarak 2 saat bekleyin. Daha sonra saçlarınızı temizlemek için organik şampuan ile yıkayabilirsiniz. Elde etmiş olduğunuz bu karışım ile yaptığınız saç bakımı saç ve derisini temizler ve saç köklerini besleyerek güçlenmesine yardımcı olur. Aynı zaman da kan dolaşımını hızlandırır ve saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar.

Saçlarda ve derisinde aşırı kuruma, pullanma ve kepek gibi sorunlar yaşıyorsanız ardıç yağı ile farklı bir karışım elde ederek bu sorunlardan kurtulabilirsiniz. 10 damla ardıç yağı içerisine 3 yemek kaşığı kadar jojoba yağı ilave ederek karıştırın. Bu karışımı parmak uçlarınızla saç ve saç derisine masaj yaparak yedirin. 30 – 35 dakika bekleyin. Daha sonra saçlarınızı organik, doğal şampuan ile yıkayarak temizleyin. Bu karışımı saçlarınızdaki kepek azalana kadar haftalık olarak 2 veya 3 gün yapın.

Biberiye yağı ile saç bakımı

Biberiye yağı, saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Saç derisini besleyerek canlanmasını sağlarken saç köklerini de güçlendirir. Dolayısı ile saçların koparak dökülmesini önler. Biberiye yağı saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırdığından dolayı saç dökülmelerine karşı önerilen en etkili yağlar arasında gösterilmektedir. Yalnız genetik olarak dökülen saçlara karşı etkili olmayabilir. Düzenli ve periyotlar şeklinde kullanıldığında hava kirliliği, çevresel faktörler, stres gibi saçları yıpratan etkenlere karşı saç dökülmelerini azaltarak engeller.

Biberiye yağı çok güçlü esansiyel yağlardan olduğundan dolayı saça tek başına temas etmesi uygun değildir. Biberiye yağını taşıyıcı yağ özelliği olan zeytinyağı veya badem yağı ile incelterek kullanmalısınız. Çok güçlü yağ olduğu için saç derinize direk olarak temas ettirirseniz saç derisinde tahrişe neden olur.

Biberiye yağı zayıflamış, cansız, solgun saç kök hücrelerini güçlendirmek için ideal bitkisel doğal yağlardandır. 10 damla biberiye yağına, yarım bardak zeytinyağı veya badem yağı ilave ederek inceltin. Daha sonra saç derinize masaj yaparak yedirin. 20-25 dakika kadar yağı saçlarınızda bekletin. Sonrasında ise saçlarınızı temizlemek için doğal şampuan ile yıkayabilirsiniz.

Zeytinyağı ile saç bakımı

Zeytinyağı, onarıcı ve besleyici özelliği bulunan doğal yağlardandır. Saç ve saç derisine yumuşaklık kazandırır, doğal parlaklık verir ve saçı nemlendirerek kırılmasını engeller. Saç derisine ve saç diplerinden uçlarına kadar yarım bardak zeytinyağını parmak uçlarınızla masaj yaparak yedirin. 45-50 dakika kadar bekleyin. Daha sonra saçlarınızı temizlemek için doğal şampuanla yıkayın. Zeytinyağıyla yaptığınız saç bakımını 4 veya 5 uygulamanızda değişiklikleri fark edeceksiniz.

Jojoba yağı ile saç bakımı

jojoba yağı, kırılan, kuruyan, yıpranan, pullanan, kaşınan ve hemen tahriş olan saç derisi için en ideal bitkisel yağdır. Jojoba yağı saç derisinde yağ olarak adlandırdığımız sebum’a benzer etki yaratarak saça nem kazandırır ve saçın yumuşaması ve uçlarının kırılmasını engeller. Parmak uçlarınızla saç derinize masaj yaparak yedirin. Eğer saç uçlarında çok kırılmalar oluyorsa jojoba yağını saç uçlarına sürerek kırılmaları engelleyebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı ile saç bakımı

Hindistan cevizi yağı, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde saçların ihtiyacı olan mineralleri almasını sağlar. Saçın aşırı derece yıpranmasını onarmak için hindistan cevizi yağından faydalanabilirsiniz. Haftalık olarak 2 veya 3 kere 1 yemek kaşığı kadar hindistan cevizi yağını saç derisi ve saç diplerinden uçlarına kadar uygulayın ve daha sonra saçları streç veya havlu yardımıyla sarın. Yaklaşık olarak 30 dakika bekleyin. Daha sonra saçlarınızı temizlemek için yıkayabilirsiniz.

Yukarıda belirtiğimiz yağlar dışında bir çok bitkisel saç bakımı için kullanabileceğiniz yağlar mevcut bunlardan bazıları sıralamak gerekirse, badem yağı, argan yağı, buğday yağı, sarımsak yağı, sedir yağı, ceviz yağı, hint yağı, ısırgan otu yağı gibi bir çok bitkisel doğal yağ bulunmaktadır. Bu bitkisel doğal yağlar ile saç bakımını en iyi şekilde yapabilir ve sağlıklı güzel saçlara sahip olabilirsiniz.

Kışın yıpranmış saçlar için bitkisel bakım kürü

Sert ve çetin geçen kış aylarında saçlar yıpranır ve cansızlaşırken saçlarınız için doğal bitkisel bakım kürü sizler için önermek istedik.

Doğal yağlarla saç bakımı için gereken malzeme listemiz;

  • Badem yağı 25 ml
  • Jojoba yağı 25 ml
  • Ceviz yağı 25 ml
  • Buğday yağı 20 ml
  • Argan yağı 5 ml
  • Sedir yağı 20 damla kadar
  • Ardıç yağı 20 damla kadar
  • Biberiye yağı 5 damla kadar

Bitkisel yağ kürünün hazırlanışı;

Malzeme listemizdeki yağların ölçülerine göre ayarladığınız yağların hepsini cam şişe içerisine dökün ve çalkalayın. Elde ettiğiniz bitkisel saç bakımı kürü karışımını 1 tatlı kaşığı kadar, gece yatmadan önce saç diplerine parmak uçlarınızla masaj yaparak sürün. Sonra streç veya havlu yardımı ile saçlarınızı sarın ve yatın. Sabah kalktığınızda saçlarınızı bitkisel doğal şampuan ile yıkayarak temizleyebilirsiniz. Eğer sabahları müsait değilseniz bu kürü saçınıza uyguladıktan sonra en az 1 saat kadar saçlarınızda bekletin ve daha sonra yıkayın. Vermiş olduğumuz bitkisel bakım kürünü 2 ay boyunca banyo girmeden önce uygulayın.

Bir önceki yazımız olan Doğal Saç Bakımı Evde Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde doğal saç bakımı hakkında bilgiler vermiştik.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu