Diyet Listesi

Kinoa Zayıflatır mı? Nasıl Kullanılır? Kinoa Diyet Listesi

Kinoa Diyeti Zayıflatır Mı?

Son yıllarda ithal ürünler familyasında yer alan kinoa, pirinç ve bulgur yerine tercih edilebilir bir ürün olarak lanse edilmeye başladı. Karabuğdaydan sonra, kinoa diyeti zayıflatır mı sorunu kafaları kurcalamaya başladı.

Birçok diyet ürününde olduğu gibi, kinoa konusunda da uzmanlar ikiye ayrıldı. Kimisi bulgur tüketilmesinin daha uygun olduğunu ifade ederken, kimi de kinoa tüketilmesi konusunda hemfikir. Bunun sebebi, bulgurun daha az yağ içermesi.

Oysa kilo vermek için yağdan kaçmamak gerekiyor. Çünkü vücudun yağ yakması için, yağ tüketiminin olması gerekir. Şeker yakan metabolizma çalışmaz ve zor günlerde tüketmek üzere yağ depolamaya devam eder.

Kinoa Zayıflatır mı? Kinoa Nasıl Kullanılır ve Faydaları Nelerdir?

Kinoa Faydaları Nelerdir?

Aslında sınırlarınız olduğu sürece, her besini tüketebilirsiniz. Mesela 150 gram etin yanında iki kaşık kinoa, bulgur ya da karabuğday gibi bir ürün tüketebilirsiniz.

Buğday ürünlerini tüketmeyi keserseniz, B vitamininden mahrum kalmış olursunuz. Kinoa, son dönemde çok konuşulan bir diğer konu olan glütensiz besinler tüketmesi tavsiye edilen kişiler için ideal bir besin olabilir.

Ancak glüten alerjisi olmayanların glütensiz besin tüketmeleri de uygun olmamakta ve besleyici değerin azalmasına yol açmaktadır. Kilo vermek ya da formda kalmak için kinoa tüketmek istediğinizde daha ekonomik ve besleyici olan bulgur alternatifini değerlendirebilirsiniz.

Kinoa Nasıl Kullanılır?

Aşırı kullanılması durumunda ciddi bir zarara neden olacak olan kinoa kilo almanıza da yol açabilir. Bu yüzde iki üç kaşıktan fazla tüketilmemesi gerekmektedir.

Düzenli ve dengeli beslenenlerin en sık tercih ettiği protein ağırlıklı besinler gibi kinoa da yüksek bir protein yoktur. Ancak yararlı bir karbonhidrat olduğu için, proteinlerle ve C vitaminleri ile birlikte tüketilebilir. Sabah, öğle ve akşam, bir çay bardağı kinoa haşlanıp tüketilebilir.

Ancak ekmek ya da başka bir hamur işi tüketilmemesi gerekmektedir. Bu yüzden karbonhidrat oranı yüksek olan bir besin aldığınızı kesinlikle unutmamanız gerekmektedir.

Kinoa Kilo Verdirir mi?

Kilo vermek istediğinizde ekmek türlerini tüketmekten vazgeçerek, bir çay bardağı kadar yemeklerinizin yanında kinoa tüketebilirsiniz. Bu şekilde 1 haftalık bir kür uygulayarak, daha pratik bir şekilde kilo verebilirsiniz.

3 günde 4 kilo Verdiren Kinoa Diyeti

Çilek Kinoa Diyeti 1. Gün

Çilek zayıflamak isteyenler için oldukça faydalı bir besindir. Birde çilekle birleşen kinoa daha sağlıklı ve besleyici öğünler elde etmeniz için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Sabah, öğlen, akşam: Günde 3 öğün olacak şekilde sapları temizlenmiş 7-8 adet çileği küp şeklinde doğrayın. Daha sonra 3 yemek kaşığı kadar kinoa haşlayın ve çilekle iyice karıştırın. Üzerine de bir miktar tarçın ilave ederek yiyin.

Ara öğün için: 1 adet büyük salatalık 4 parça olacak şekilde çubuk halinde kesin ve üzerine çörek otu serpiştirin tüketin. Daha sonra üzerine ıhlamur çayı için.

Greyfurt Yumurta Diyeti 2. Gün

Süper bir besin kaynağı olan bu diyet önemli bir protein kaynağıdır. Sizin uzun süre tok olmanıza yardımcı olacaktır. Greyfurt metabolizmayı hızlandırır. Yumurta ise doğal bir protein kaynağı bu iki gıda birleştiğinde yağlarınızın hızlı bir şekilde yakılmasına yardımcı olur. Öğünlerin öncesinde tüketilirse iştahınızı keser.

Sabah: 1 adet suda haşlanmış yumurta yiyin.

Ara öğün için: 11:00 saatleri içerisinde 1 adet greyfurt tüketin.

Öğlen: 1 adet suda haşlanmış yumurta tekrar tüketin.

Ara öğün için: 01:30 saatleri içerisinde tekrar 1 adet greyfurt tüketin.

Akşam: 1 adet suda haşlanmış yumurta ile günü tamamlayın.

NOT: Diyet aralarında hibiskus çayı tüketin. Eğer açlık hissederseniz gün içerisinde 1 adet daha suda haşlanmış yumurta tüketebilirsiniz.

Saf Protein Diyeti 3. Gün

Diyetisyenlerin tavsiye ettikleri haftanın 1 günü kesinlikle protein tüketilmesidir. Bu sayede metabolizma ve sindirim sisteminizin daha hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olursunuz. Buda daha hızlı yağ yakmanızı sağlar.

Sabah: Orta boylarda ızgaralık 3-4 adet mantar yiyin. (Tost makinesine bastırarak pişirebilirsiniz.)

Öğlen: İsteğe bağlı olarak yağsız, sossuz 80 gr. et, tavuk, balık ya da hindi etini ızgara, buğulama veya haşlama olarak pişirerek tüketin.

Akşam: Yine öğlen tükettiğiniz gıdanın aynısını tüketebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu