Diyet Listesi

Yağ yakan yiyecekler

Yağ Yakıcı Yiyecekler

Kilo vermek, vücudumuzdaki yağlardan kurtulmak için çoğu zaman adı duyulmadık ilaçlar ve hiç bilinmedik yöntemlere başvururuz. Bu da vücudumuzda hiç beklenmedik sıkıntılara yol açabilmektedir. Kilo vermek için gün içinde yediğimiz yiyecek ve içeceklerden almış olduğumuz kalorilerin daha fazlasını harcamak gerekir. Şimdi gelelim bu özelliklere sahip olan, bize çok hızlı, doğal ve rahat bir şekilde kilo verdirecek ve yağ yaktıracak yiyeceklere. Gelin bu yiyecekleri hep birlikte maddeler halinde inceleyelim:

Yağ yakan yiyecekler

  • Yağsız Yoğurt:

Günde 3 öğün olmak üzere yağsız yoğurt tüketmek, vücudumuzun çok hızlı bir şekilde yağ yakmasına büyük katkı sağlar.

  • Yağsız Süt:

Diyet yaparken veya kilo verme aşamasında, normal süt yerine yağsız süt içmeye özen gösterirsek, vücudumuzdaki yağ yakımının hızı artar.

  • Kırmızı Biber:

Diğer adıyla Arnavut Biberi olarak bilinen bu biber türü metabolizmayı hızlandırma özelliğini taşıyan Capsaicin isimli bileşeni içermektedir. Ayrıca kalp atışını hızlandırır ve damarlardaki kötü yağların temizlenmesinde büyük rol oynar.

  • Yeşil Çay:

Yeşil çay yağ oluşumunu yavaşlatıp, enerji kullanımını artırır.

  • Somon Balığı:

Somon balığı beyni güçlendirdiği gibi içindeki omega 3 ile de kilo vermemize ve yağ yakmamıza yardımcı oluyor. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmede de büyük rol oynamaktadır somon balığı. Metabolizmanız için, haftada en az 3-4 kez somon yemelisiniz.

  • Zencefil:

Zencefil damarların genişlemesini, kan akışının artması ve metabolizmanın hızlanmasında büyük bir yardımcıdır. Zengin bir B12 kaynağı olan yumurta aynı zamanda yağların çözülmesini sağlar ve metabolizmayı hızlandırır.

  • Tarçın:

İştahı dindirmeye büyük bir yardımı olan tarçın, yağ yakımını da büyük ölçüde hızlandırır. İçerdiği C vitamini yanı sıra yağ yakıcı özelliği de bulunmaktadır.

  • Çorba:

Günde en az bir kase çorba içilmelidir. 2001 yılında yapılan bir araştırma sonucu, haftada 5 kez çorba içen insanların vücutlarında yağ oranı gayet düşüktür.

  • At Kuyruğu Bitkisi:

Bu ismini pek çoğumuzun duymamış olduğu bitki, idrar sökme özelliği taşımasıyla bilinmekte. Yağ dokularını eritmeye yarayan bitki ayrıca yaraların da iyileşmesinde büyük bir yardımcı olmakta. Fakat tüm idrar söktürücü bitkilerde olduğu gibi bu bitki de fazla dozlarda kullanıldığında böbreklere zarar verebilir.

  • Keten Tohumu:

Tıpkı balıkta olduğu gibi, omega yağ asitleri bakımından çok zengin olan keten tohumu yağ yakmanızı hızlandırır ve yağın vücutta depolanmasını önlemeye yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu