Dekorasyon

Dekorasyon’da beyaz etkisi

Ev dekorasyonunda beyaz etkisi

Konu İçeriği

Ev dekorasyonunda renklerin ne kadar önemi olduğunu hepimiz biliyoruz, herhangi bir mekanın rengini değiştirdiğimizde görsel açıdan estetiklik kazandırmak mümkün. Renklerin insanlar üzerinde anlam ifade ettiği gibi psikolojisi üzerinde de büyük etkileri vardır.

Ev dekorasyonu için kullanılan beyaz renk tonları saflığı, huzuru ve barışı simgeliyor. Son zamanlarda gördüğümüz dekorasyonlar içerisinde sık sık yer verilen beyaz renkler ev tasarımında etkin bir rol oynuyor. Bu renk tonunun verdiği huzurla insanlarda hayranlık uyandırırken daha çok yalın bir yaşam alanları yaratabiliyorlar. Minimal dekorasyon tasarımlarının vazgeçilmezleri arasında olan beyaz rengi ev dekoru için kullanırken oldukça dikkat etmemiz gereken hususlar var.

Beyaz ev dekorasyonu, dikkatli bir şekilde uygulanmadığı taktirde hoşunuza gitmeyecek sonuçlarla karşı karşıya kalabilir ve göz zevkinizi hoş gelmesi yerine sizi oldukça mutsuz hissettirebilmektedir.

beyaz ev 1

Minimalist tasarım anlayışı ise, olabildiği kadar az malzeme kullanarak ve renk ile en şık dekoru yakalamayı amaçlamak olduğunu bilmelisiniz. “Less is More” bu sloganı duyduğunuzda evlerde kullanılan beyaz renk mobilyalar, halılar veya duvar boyalarına başvurmanız kaçınılmaz olacak!

beyaz ev 2

Beyaz renkler ev dekorasyonunda uyarıcı etkisini dikkat ettiğimizde, beyaz ev dekorasyonu uygularken dengeyi bir arada tutabilmenin çok önemli olduğu kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Çok abartıya kaçılırsa, insanların göz zevkini bozabilir. Dolayısı ile bu renk tonunu duvar boyasında kullanıyorsanız, mat boyaları seçmeli ve ışıltı, parlaklık gibi kavramlardan uzak durmalısınız. Damla sakızı duvar boyası veya inci beyazı gibi duvar boyaları iyi bir tercih olabilir.

beyaz ev 3

Ev dekorunda ışığı yansıtan yerlerde ferahlık kazandırabilen beyaz tonlar, parlak ve enerji doludur. Bu renk asaleti, huzuru, masumiyeti ve zarafeti ifade ederek saf ve mutluluk verici olduğu gibi soğuk bir mekan yaratmak istenildiği taktirde de kullanılmaktadır.

beyaz ev 4

Eğer ev dekorasyonunda genel olarak beyaz rengin etkin olmasını istiyorsanız, koltuk takımlarını veya mobilyalarınızı beyaz renklerdeki parçalardan seçebilirsiniz. Fakat çok fazla yoğunlukta beyaz etkisi algısı kırmak için bu renge eşlik edecek diğer renklerde kullanmanız gerekiyor. Beyaz ev dekorasyonunda genel olarak ek olarak siyah renk tonları tercih edilebilir.

beyaz ev dekorasyonu

Küçük ama etkili dokunuşlarla odanızı zenginleştirebileğiniz siyah tonlardan yararlanın bu sayede çok fazla öne çıkan beyaz arasında bir geçiş efekti yaratabilirsiniz. Bunun dışında gri renklere sahip aksesuarlarla odanıza hareket katabilirsiniz. Bu sayede hem sade, hem modern bir ev dekorasyonu yakalayarak, daha çok keyif alabileceğiniz huzur dolu ortamlar yaratabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu