Ruh Sağlığı

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon belirtileri nelerdir

Depresyon belirtileri, aslında böyle bir soruyu cevaplamak bizim işimiz değil ancak yardımcı olmaya çalışalım. Depresyonda olup olmadığınızı anlamak için İnternet üzerinden yapabileceğiniz birçok test olmakla birlikte, bunların birçoğunun güvenilirliği tartışılır. Gündelik işlerinizi yaparken sıkılmanız, bardağın hep boş tarafını görmeniz, belki bardağı bile görmemeniz, kendinize sürekli olumsuzluk aşılıyor olmanız depresyon belirtileri olarak görülebilir. Fakat depresyona sahip olup olmadığınızı kendi başınıza yahut İnternet testleriyle tayin edemezsiniz.

Depresyonda mısınız? Gelin depresyonun ne olduğuna biraz yakından bakalım.

Bir ruhbilim terimi olarak depresyon’un sözlük anlamı şöyle:

“uyaranlara karşı duyarlılığın azalması, girişim gücünün ve kendine güvenin yitmesi ve umutsuzluğun, karamsarlığın güçlenmesi biçiminde beliren ruhsal bir bozukluk.”

Peki depresyonu ortaya çıkaran nedir?

Tabi ki hayatta karşılaştığımız bir takım olumsuzluk ve sıkıntıların depresyonun ortaya çıkmasında etkisi büyüktür fakat öncelikle depresyonun meydana gelmesi tamamen kimyasal bir olaydır.

Yani bu olumsuzlukların etkisi kimyamıza yansır?

Vücudumuzda mutluluk, stres, üzüntü, kaygı gibi duygularımızı yöneten belli başlı hormonlar bulunmaktadır. Bunlardan dopamin ve serotonin adlı iki hormonun dengesizliği, genel olarak psikolojik sıkıntıların çıkmasına sebep olur.

Bir çok depresyon türü olmakla beraber, detaya girmeden tedavide kullanılan, izlenen yol genelde hastaya serotonin geri emici ilaçları önermektir. Fakat ilaçları yalnızca ve yalnızca doktor tavsiyesiyle, çok gerekliyse kullanmanızı öneriyoruz. Çünkü çikolata yemek, koşu yapmak gibi aktiviteler de vücuttaki serotonin miktarına önemli ölçüde etki ediyor.

Uykunuzu düzene sokun, düzenli beslenin, mümkün olduğu kadar yürüyüş yapın ve temiz havadan mahrum kalmayın. Sizi mutlu eden insanlarla vakit geçirin. Hayatınızdaki olumsuzlukları elinizden geldiğinde uzaklaştırın. Size, kendi değerinizi unutturan insanların yanında olmamaya gayret gösterin. Eğer üzerine giderseniz, depresyonu yenme konusunda gerek ilaç tedavisinin yanında gerekse tek başına çok etkisi olacaktır.

Günümüz dünyasında insanlar birçok sorunla baş etmek zorunda kalıyor. Çocukluktan başlayıp zamanla katlanan dertler bizi bazı zamanlar çıkmaza sokabiliyor. Gençler için, okul, sınav ve iş kaygısı, yetişkinler için aile geçindirme kaygısı gibi durumlar bizi bazı zamanlar olumsuzluğa sürükleyebiliyor. Bir yerlerden hayatı kaçırıyoruz çünkü hayatın gerçek anlamını unutmuş durumda olabiliyoruz. Sağlıklı olarak nefes alabilmenin bile büyük bir şükür sebebi olduğunu unutmadan, bir şekilde sahip olduklarımızın değerini bilerek aldığımız nefesin hakkını vermeliyiz. Evet, depresyon bir hastalıktır, ancak tedavisi vardır. Evet, gerekli durumlarda depresyon tedavisi için ilaç kullanılabilir, ama kişinin en büyük ilacı yine kendisidir. Kendinizi depresyonun eline vermeyin. Hayatınızı zindan etmesine, sizi baskılamasına izin vermeyin. Unutmayın, değerlisiniz. En değerli sizsiniz. Bu hayatı yaşayan, ve hayatı hayata zindan etmesi gereken de sizsiniz. Kötü bir durumda uygulanması zor cümle ve tavsiyeler olduğunun farkındayım. Ancak hayat çok kolay olsaydı pek de anlamlı olmazdı değil mi?

Depresyonda olup olmadığınızı merak ediyorsanız, gereksiz İnternet testleri yerine gidip bir uzmana danışın. Kimseden ilaç için akıl almayın ve bilinçsiz bir şekilde davranmayın. Uzmanlar sizi gerektiği şekilde yönlendirecektir.

Mutlu olun, mutlu kalın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu