Aşk & İlişkilerEvlilikHayata dairRuh Sağlığı

Othello Sendromu Ve Othello Sendromu Tedavisi

Othello Sendromu Ve Othello Sendromu Tedavisi

Şüphe. Ah şüphe. Şüphe duygusu gereksiz kıskançlıkların doğmasına sebep olan, kişideki en etkili özelliklerden birisidir. Şüphe sürekli beslenir ve daha ileri boyutlara kadar ilerleyerek, kişinin hayatındaki her yöne dağılır ve her kurulan ilişkiyi, ciddi anlamda etkiler. Eğer kişi şüphesini devamlı besler ise othello sendromu gibi psikolojik hastalıklara, davetiye çıkartır. Peki, şüphenin ileri boyutlarında meydana gelen ruhsal hastalıklar nelerdir ve şüphe ile othello sendromunun önem arz eden bağlantısı, nedir? Bilmek ister misiniz?

Şüphe hemen hemen hepimizde bulunan ve ruh sağlığını, ciddi anlamda zorlayan bir duygu sistemidir. Şüphe birçok psikolojik hastalığı, beraberinde getirir ve hem kişiyi hemde çevresindekileri, ruhsal acıdan rahatsız ve huzursuz eder. Peki, Şüphe tedavi edilebilir mi? Bu duygu sistemi, istenildiğinde bilinçli kişiler tarafından yönetilebilir, yönlendirilebilir, zararları en aza indirilebilir ve gerek kişinin kendisi gerekse psikologlardan destek alınarak, tedavide edilebilir. Şüpheyi aşırı dozda yaşayan kişinin othello sendromu yaşaması, kaçınılmaz bir durumdur. Çünkü kişide othello sendromunu tetikleyen en önemli özellik, şüphe duygusudur. İşte bu sebepten bugünkü konumu siz kadinlive.com okuyucularımız için “Othello sendromu ve othello sendromu tedavisi” başlığını hazırladım ve yine sizler içinde anlatıma sunacağım. O halde gelin “Othello sendromu nedir ve kişide ne gibi izler bırakır?” birazda onun üzerinde duralım.

Othello sendromunun olumsuz etkileri

Othello Sendromu

Othello sendromu, daha çok şüphesini besleyen kişilerde bulunur. Her şeyden herkesten şüphe duyan ve olur olmaz şüphenin getirdiği duyguyla hareket eden kişi, şüphe duydukları olmuş gibi yani gerçekmiş gibi davranarak, othello sendromu yaşayabilir. Daha çok evli çiftleri derinden etkileyen bu karmaşık duygu sistemi, aile içi huzursuzluğa neden olur ve birçok ilişkiyi de olumsuz yönde etkileyerek, ayrılığı da gündeme getirir. Hepimizin bildiği üzere othello sendromunun bir diğer adı da aşırı kıskançlıktır. Kişinin aşırı dozda kıskançlık yaşaması, şüpheden kaynaklanır ve kendi olumsuz düşünceleri ile kurduğu hayalleri gerçek zannederek veya gerçekleşmesinden korkarak, eşinin de anlamayacağı şekilde anlamsız tepkiler verebilir. Bu tepkiler önlemi alınmadığı taktirde boşanmalar ve uzun süreli ayrılıklar, meydana gelir. Peki, kişinin hayatındaki her şeyi ve her kurduğu ilişkiyi bu denli etkileyen othello sendromunun tedavisi mümkün mü?

Othello Sendromu Tedavisi

Othello sendromunun tedavisi günümüzde elbetteki mümkün. Ancak kişinin kendi isteği ve inanması, şartıyla. Othello sendromu tedavisi, tamamen kişiye bağlı, tedavinin süresi ise hastalığın ilerlediği evreye, bağlıdır. Psikologlar othello sendromu hakkında birçok çalışma yaparak, günümüze kadar bu konuda oldukça bir yol katettiler. Kişi kendisinde şüpheli bir tavır fark ediyorsa ve bilinçli davranarak, bu durum ilerlemeden kurtulmak istiyorsa, düşünce sistemini kullanarak, kurtulabilir. Nasıl yapacağı hakkında herhangi bir bilgi sahibi değil ise ve aynı zamanda da bu durumdan rahatsızlık duyuyor ise bir psikolojik destek alarak, şüpheci tavrı ilerlemeden bu durumdan 2-3,5 ayda kurtulabilir. Ancak kişinin durumu kritik bir psikolojik noktaya kadar ilerlemiş ise alanında uzman bir psikolog ile biran önce iletişime geçerek, tedavi süresini başlatmalıdır. Bu denli ilerleyen othello sendromu hastalarını, gerektiğinde gözetim altında tutularak da tedavi edilmektedir. Hastalığın ruhsal kurbanı olunmadan biran önce tedavide fayda var.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu