Kadın Sağlığı

Doğal ağrı kesici için 5 besin

Doğal ağrı kesici için 5 farklı besin

Herhangi bir yeriniz ağrıdığı zaman direk ağrı kesici ilaçları kullanmanız doğru değil! Ağrı hissettiğiniz zaman ilk önce doğal olan ağrı kesicilere başvurun. Geçmezse kimyasalları içmekte fayda var.

Doğal ağrı kesicilerden 5 tanesi:

Kafein: Günlük sporunuzu yaptıktan sonra meydana gelen kas ağrıları kaçınılmazdır. Kafein bu ağrılarınızı gidermenize yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre günde 2 fincan kahve içenlerin kas ağrıları %48’den daha da azalmaktadır.

kahve-1

Papatya çayı: Birçok faydası olan tıbbi bitkidir. Bunlardan bazıları, uykusuzluk, mide hastalıkları, ankiyete gibi hastalıkların giderilmesinde faydası vardır. Tebriz üniversitesi araştırmalarına göre papatya çayı inflamasyonu en aza indirerek romatizmalı gutla alakalı ağrıları da azaltmaktadır.

papatya-1

Zencefil: Zencefil her gün tüketildiği takdirde kas ağrılarını da ortadan kaldıracağı biliniyor. Georgia Üniversitesi’nin yapmış olduğu araştırmada, 2 tane gönüllü grup seçilmiştir. 1. gruptan günde 2gr. çiğ zencefil yemeleri söylenirken 2. gruptan da 2gr ısıtılmış zencefil yemeleri istenmiş. Aradan 11 gün geçince iki grubun da kas ağrılarının geçtiği görülmektedir. Hem de %25 oranında!

zencefil-1

Yağlı balık: Omega-3 yağ asidince zengin olan balıklar (somon, uskumru gibi), doğal antiinflamasyon özelliktedir. Araştırma sonuçlarına göre omega-3 yağ asitlerince zengin olan balıklar romatizmal ağrıların da geçmesi iyin oldukça faydalı olduğu görüldü. Haftada 2-3 porsiyon arasında tüketilmesi gerektiği konusunda araştırmacılar tavsiye ediyor.

somon-1

Vişne: Vişnede mevcut olan antioksidanlar, kronik olan inflamasyonu azaltmaya neden olur. Kas ağrılarının azalmasında vişnenin rolü büyüktür. İnflamasyonu önlemek için günde 1 bardak vişne suyu veya 1 kap vişne yemek gereklidir.

visne-1

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu