Tatlı Tarifleri

Gelin Çantası Pastası Tarifi

Gelin Çanta Pastası

Evet, yine mükemmel bir pasta tarifiyle karşınızdayım. Bugün sizlere, “Gelin çantası pastası tarifi” vereceğim. Gelin çantası pastası nasıl yapılır adım adım sizler için hazırladım. Şimdi dilerseniz  sizler için hazırladığım konumun anlatımına, malzemelerden başlayalım.

gelin cantası pasta

Gelin Çantası Pastası Tarifinin Malzemeleri

Gelin çantası pastasının malzemeleri;

 • Bir su bardağı süt,
 • Bir adet yumurta,
 • Üç yemek kaşığı sıvı yağ,
 • İki yemek kaşığı kakao,
 • Bir Türk kahve fincanı toz şeker,
 • Bir cay kaşığı kabartma tozu,
 • Bir paket vanilya,
 • Bir su bardağı un.

Bu maddeler halinde sıraladığım malzemeler, gelin çantası pastası tarifinin hamuru için yeterlidir. Pastanızın, üzeri ve içi için gerekli malzemeler ise sırasıyla şunlardır;

 • İki paket krem şanti, (krem şantiyi damak tadınıza bağlı olarak, sade ya da kakaolu tercih edebilirsiniz.)
 • İki su bardağı soğuk süt,
 • Törpülenmiş Hindistan cevizi,
 • Çikolata sos olmak üzere, dört adet malzemeyle gelin çantası pastası tarifin izin, üzerini ve içini hazırlayabilirsiniz.

pasta

Gelin Çantası Pastası Tarifi

Öncelikle bir karıştırma kabı alarak hamurumuzun, yapımından işe başlayalım. Hamurumuzun harcı için karıştırma kabımıza, daha önce hazırlamış olduğumuz; bir adet yumurtayı, bir su bardağı sütü, üç yemek kaşığı sıvı yağı, iki yemek kaşığı kakaoyu, bir Türk kahve fincanı toz şekerini, bir paket vanilyayı ve son olarak bir çay kaşığı kabartma tozunu ekleyerek, karışımımızı mikser yardımıyla iyice karıştıralım. Gelin çantası hamurumuzun harcını, iyice karıştırıp tüm malzemelerin, birbirine karışmasını sağladıktan sonra daha önceden hazırladığımız bir su bardağı unu, hamurumuzun harcına ilave ederek mikserle, karıştırmaya devam edelim.

Gelin çantası pastasının hamuru

Gelin çantası pastanızın, hamurunu resimde de gördüğünüz gibi akışkan bir kıvam alana kadar karıştırın. Daha sonra yapışmaz tavayı, ocakta iyice kızdırın ve birer yemek kaşığı akışkan kıvamdaki hamurdan, alarak aralıklarla tavaya, daire şeklinde ilave edin.

gelin çantası pastasının pişimi

Tavaya koyduğunuz hamurları tek taraflı pişirin. Ancak gelin çantası pastasının, pişme işlemini yaparken resimde de gördüğünüz gibi hamurun göz göz olmasını bekleyin. Daha sonra pişirdiklerinizi ağzı acık bir poşete, çıkartarak yumuşak kalmasını sağlayın.

gelin çantası pastasının hazırlanışı

Gelin çantası, hamurunuzun pişirme işlemini de tamamladıktan sonra pastanızın, içini hazırlayın. Karıştırma kabınıza; iki su bardağı soğuk süt ile iki paket krem şantini ilave ederek krem şantinizin, kıvamını ayarlayın. Daha sonra resimde de gördüğünüz gibi krem şantiyi, daire şeklindeki kekinizin ortasına koyarak kekinizi, ikiye katlanmış bir şekilde tutturun. Kekiniz şeklini alınca, aralık kısmını Hindistan cevizine bandırıp servis tabağına keklerinizi, yerleştire bilirsiniz.

gelin çanta pastası nasıl yapılmaktadır

Gelin çantası pastanızın üzerinin, süslenmesi ve sunumu, tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Ancak küçük ve kolay fikirler vermek gerekirse; çikolata sosla pastanın üzerine zikzaklar çizebilir ve renkli şekerler yardımıyla şekillendire de bilirsiniz. Bu tamamen sizin sunum tarzınıza, kalmış bir durumdur. Bu işlemleri tamamladıktan sonra pastanız hazır halde demektir. Şimdiden afiyet olsun. ;-)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu