Hayata dair

Google’den Sevgililer Günü Doodle’si

Google‘ın unutmadığı özel günlerden birisi de 14 Şubat gününde kutlanan Sevgililer Günü. Google Sevgililer günü için çok güzel bir doodle hazırladı. Doodle ile karşılaşan bireyler şaşkın ifadelerle Google‘ı kullandı.

Her yerde kutlanan ve özel bir gün olarak karşımıza çıkan Sevgililer günü, arama motoru olarak kullandığımız Google tarafından da ufak bir sürprizle karşılandı. İnsanlar arama motorunu kullanmak için tıkladıklarında karşılarına Google tarafından hazırlanan doodle çıktı.

Sevgililer Günün Ortaya Çıkış Hikâyesi

google-doodle-1

Sevgililer günü olarak tarihi kayıtlara geçmiş olan tarih 14 Şubat‘tır. Bu gün çiftler için özel bir şeylerin hazırlandığı, güzel hediyelerin alındığı ve aşkların tazelendiği, özel anların yaşandığı geleneksel bir kutlama günüdür. Peki, bu günün nasıl ortaya çıktığını merak ettiğinizi düşünerek ufak bir araştırma yaparak sizlerle paylaşmaya karar verdik. Sevgililer gününe ilk olarak Roma İmparatorluğunda rastlanmaktadır. Bu özel günün adı Roma İmparatorluğu zamanında rahiplik yapan Valentine isimli adama ithafen konulmuştur. Diğer ülkelerde Sevgililer Günü olarak adlandırdığımız bu özel gün “St. Valentine’s Day” olarak anılmaktadır. Ve son yılda sevgililer gününü kutlayan kişi sayısının bir milyar olduğu düşünülmektedir.

Bu özel günle ilgili başka söylentilerinde bulunduğu bilinmektedir. İngiltere ve Fransa, sevgililer günü için kuşların çiftleşme günü olduğunu söylemişlerdir. Çiftler için kullanılan kuş tasvirleri bu inanışa dayanmaktadır. 14.yy dayanan bu düşüncenin o tarihlerde çiftlerin birbirlerine mektup gönderdiklerini söylemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu